Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-10, 20:14   #1
ossirriss

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default masina la 6000 euro

salut. vreau sa cumpar o masina la vreo 6000de euro. am tot schimbat variante: de la Citroen C4 hatchback la ford focus. initial ma hotarasem la un seuzuki sx4 dar consumul mare si portbagajul mic m-au cam speriat. in principiu vreau o masina pt familie, peste 100 CP, maxim 3 ani vechime si cel mult 50.000 km la bord. SI SA NU FIE DACIE!!!!!!! stiu ca vreau cam multe dar poate imi dati un sfat. thx
ossirriss is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 20:50   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: masina la 6000 euro

Skoda Octavia Tour
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 21:29   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: masina la 6000 euro

nu gasesti cu pana in 3 ani una de aia in 6000, sau doar nu am gasit eu. cu toate ca e o masina buna si o recomand si eu.

@ossirriss, e cam al 3-lea topic deschis. Ia si tu suzuki sau fordu, eu unul am incredere in ford, daca suzuki-ul nu tea multumit (uite oleaca in jur sunt mai multe focus-uri decat c4, deci e clar ca e o masina mai buna)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 21:44   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masina la 6000 euro

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
(uite oleaca in jur sunt mai multe focus-uri decat c4, deci e clar ca e o masina mai buna)
Si logan sunt mai multe decat Bentley. E o masina mai buna loganul?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 09:25   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: masina la 6000 euro

focusul si c4 exemplificate de el sunt in aceasi bani, loganul si bentley-ul nu. iar loganul ca tot ai adus vorba are asa multi fani nu pentru ca e o masina foarte buna, ci face mult faptul ca e autohtona. Nu zic nu, e masina buna si ea nu imi pot da o parere prea claranu cunosc atat de bine, e ieftina, iti faci treaba, poate unii sau acomodat foarte bine cu ea. dar nu o poti compara cu cu un bentley .
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 10:27   #6
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: masina la 6000 euro

@Zane94 , le-ai numarat ? De unde stii ca sunt mai multe ? Chiar de ar fi asa, tot nu e un criteriu pe care sa te bazezi cand cumperi o masina . La 6000 nu cred ca gasesti doar cu 50.000 in bord. Baga-te pe focus daca prinzi vreuna , sunt destul de reusite si nu zic asta datorita faptului ca ar fi mai multe sau nu.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 10:42   #7
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: masina la 6000 euro

da ionut de unde a vazut ca sunt mai multe loganuri decat bentley-uri?
pai cum nu e un criteriu, e ca si cum ai primi recomandarea de la mai multi ca vezi mai multe de acel tip. daca sunt mai multe, e clar ca este asa deoarece se impaca mai bine cu ea lumea ca e o masina buna. o masina nu o iei strict dupa ce zice producatorul
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 11:02   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: masina la 6000 euro

...dar o iei pentru ca sunt mai multe pe strada
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 21:00   #9
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: masina la 6000 euro

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
da ionut de unde a vazut ca sunt mai multe loganuri decat bentley-uri?
pai cum nu e un criteriu, e ca si cum ai primi recomandarea de la mai multi ca vezi mai multe de acel tip. daca sunt mai multe, e clar ca este asa deoarece se impaca mai bine cu ea lumea ca e o masina buna. o masina nu o iei strict dupa ce zice producatorul
In Spania sunt o gramada de C4-uri....cum e opel astra g la noi in tara asa vezi C4 in Spania....asta ce inseamna ca C4 e mai bun decat tot ce e pe piata?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 22:06   #10
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: masina la 6000 euro

anul trecut am vorbit cu cineva care gasise la o firma de leasing un ford focus din 2007 in garantie cu vreo 32000km la 8000 si ceva si inmatriculata dar la 6000 cu 50000 de km nu cred ca gasesti..daca vrei masina de familie eu iti recomand masina din clasa medie Laguna Mondeo Vectra sau Octavia Megane sedane ...
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 21:17   #11
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: masina la 6000 euro

@~EWN~, acum nu am idee cam cum e piata in italia, eu zic de faptul ca romanii s-au adaptat cel mai bine cu masinile astea si sunt mai convenabile pentru noi, uite rusii sunt toti cu masini asiatice si rusesti, dar asta nu inseamna ca o lada e mai buna ca un volkswagen. cu toate ca au si ei reprezentante volkswagen, mercedes, bmw, ford etc.
Si la scutere la fel, tot rusii merg pe chinezarii care dupa sondaje 80% sunt proaste din fabrica, in schimb ce marcile aprilia, piaggio etc. rezista ani, eu am avut o aprilia din '98, numai benzina si ulei ia trebuit, altceva nu am mai pus pe ea, si toti se vaitau de chinezarii noi.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 19:37   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: masina la 6000 euro

zane94 aberezi ca de obicei!
Caz concret: civic e mai fiabila ca astra si totusi sunt mai putine pe strazi so what. De ce daca un taran are opel sa ne luam si noi?
Cat despre piese la opel gasesti multe pentru ca se aduc multe pentru ca virgula cad multe. La toyota gasesti piese putine pentru ca se aduc putine pentru ca virgula cad putine.

Si totusi sunt mai putine toyote ca opel.

Ontopic: la 6000 esti undeva la limita inferioara deci doar printr-un noroc gasesti ce cauti.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 21:32   #13
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: masina la 6000 euro

Bai da-ma dreaq ca tare taran ma simt de cand mi-am luat opel ) . Hai ma laptiucule , zici de zane ca abereaza dar tu nu te vezi , hai hai ca te includ imediat in clubul 1.9 tdi-istilor :P . Ca idee mi-ar fi placut si mie un civic sau accord dar din cauza taxelor nesimtite non-ue erau cu cateva mii mai scumpe decat actualul h.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 14:54   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: masina la 6000 euro

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Cat despre piese la opel gasesti multe pentru ca se aduc multe pentru ca virgula cad multe. La toyota gasesti piese putine pentru ca se aduc putine pentru ca virgula cad putine.
Vezi ca Toyotele nu mai sunt minuni ale fiabilitatii. Au fost candva. Dar de cand se fabrica si prin Turcia si alte tari, incepe sa ramana numai renumele de ele. Bine, nu zic neaparat ca din cauza ca se fac in Turcia sunt mai slabe, dar de la o vreme Toyota nu mai e ce a fost, cauzele nu am de unde sa le stiu exact. Dupa ce m-am uitat atent la un Auris in showroom, am constatat, printre altele, ca bara fata se imbina prost cu aripa, lucru pe care il vad doar la masinile foarte ieftine.
Ale dracu Opeluri, cad multe... La a mea cum de am schimbat consumabile pana acum? Cealalta sa zic ca-i noua, ca abia face 1 an, dar nici aia n-a dat niciun semn de slabiciune. Sau vrei sa zici ca e proasta ca ai vazut tu Opeluri vechi de 10 ani care cad? Pai nu ti s-ar parea normal ca o masina de clasa medie sa nu fie indestructibila dupa 10 ani de existenta si sute de mii de km de rulaj? A mea are aproape 5 ani. Sunt multumit ca in aceasta perioada nu mi-a oferit nicio neplacere, dar nici ca ma mai astept sa fie la fel si de acum incolo. Cam asta e varsta unei masini de genul asta, nu e Mercedes w123 sa te tina o viata.

Si da, Civic e mai fiabila ca Astra. Dar nu si ultimul model de Civic, despre care n-as zice ca e un model de masina, am analizat-o atent, oferta la una noua suna bine, in 17000 ai multe dotari si un motor de 1.8 140cp, dar nu pot sa zic ca e construita masiv, ca materialele din interior sunt de calitate sau ca se comporta cum ar trebui sa se comporte judecand dupa renume. Chiar pot sa zic ca la capitolul condus mi-a lasat un gust usor amar, ma asteptam la altceva dupa ce am auzit toate laudele, dar cand colo, o masina ca toate masinile.

Cred ca singurele marci japoneze ce inca tin fruntea sus si inca fac masini asa cum ar trebui sa se faca masinile sunt Mazda si Subaru; chiar isi justifica pretul mai ridicat.

Last edited by 22VIN; 20-04-10 at 15:00.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 21:47   #15
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: masina la 6000 euro

dreaq include-ma linistit in clubul 1.9tdi din pacate o sa zbor in clubul 1.4 fsi dar ma poti include si in clubul japonezelor.
Amphetamine vorbim de masini in 6000 euro.
Perfect adevarat treaba cu auris. Avensisul e cel fiabil si yaris ... Si din auzite doar corolla.
Stii ce sunt sincer curios? Cum se va prezenta loganul la varsta de 10 ani.
Ultimul civic am inteles ca are probleme pe la cutia de viteze de la un amic care detine una.

Va pup.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -