Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-10, 15:26   #1
ioha2003

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 24
Default Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

Salutare.

Am aproximativ 4000E și vreau să-mi iau o mașină mai nouă de 2004. Loganul iese din discuție din start.

Momentan oscilez īntre cele 3 din titlu și nu știu exact pe care să o iau. Mi-ar plăcea să fie diesel (știu că motoarele 1.3 de pe fiat și de pe opel sunt aceleași) dar nu sunt sigur că pot găsi una ok īn banii ăștia. Am găsit cāteva fiat-uri chiar și din 2007 cu 4000-4500 cu aprox 60-100 k km dar pare prețul prea mic (cred). Oare au probleme? Pe benzină m-aș uita doar dacă au peste 70 cai. Important e să aibă motor mic (maxim 1.4) ca să nu coste mult īntreținerea (asigurare, impozit, consum).

Mașina va fi folosită mai mult īn afara orașului de mine și prietena mea (estimez cam cel mult 30% din drumuri să le facem īn mai mult de 2 persoane deci nu văd folosul unei mașini mai mari). Ce părere aveți de fiabilitatea celor 3, care ar fi mai fiabilă, care ar fi mai ieftin de īntreținut?

Fiesta și Corsa sunt un picuț mai scumpe (intră īn preț la limită) dar īși merită banii? M-aș uita și la Peugeot 206, dar nu cred că intră deloc īn acești bani.

Ceva sugestii?
ioha2003 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 16:07   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

Eu zic Punto, pentru ca e o masina foarte foarte reusita, si, dintre toate, e singura care are servo-city, mod ce o face deosebit de usor de condus in oras si de parcat.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 17:16   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

Ford Fiesta 1.4 tdci. Cred cea mai fiabila intre toate. Motorul are un consum foarte mic, este durabil si deloc pretentios la carburant. Spatiul interior este mai mare decat la celelalte doua.
Ca si stabilitate si dinamica sta cel mai bine, desi are suspensiile putin cam tari. Ca si design si materiale interioare este mult peste fiat. Directia este cam tare, dar si mult mai precisa decat cea de pe punto. Iarasi la fiat servo-city este un motoras electric ce 99% se va strica, plus ca stiu pe cineva care a rasturnat masina din cauza servo-city.
Cutia de viteze de le fiesta este foarte precisa si placuta.

PS: Tot ce am scris mai sus am scris in calitate de fost posesor de ford fiesta 1.4 tdci, actual posesor de fiat punto (mk1 intradevar) dar am avut ocazia sa circul destul de mult cu mk2.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 18:53   #4
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

de restul nu am idee, dar fiesta e o masina foarte buna, un unchi are una cu peste 200.000 km si a schimbat doar consumabile. cu un motor micut diesel (nu sunt sigur dar cred ca e vorba de cel prezentat de herbas), consuma foarte putin masina ia sub 4 litri, ca portbagaj nu am vazut, nu cred ca e mare.
dar in banii astia si la clasa asemanatoare(parerea mea) te poti uita si la polo, fabia sau ibiza, fiind aceasi tehnologie toate ar trebui sa fie la fel de fiabile. Iar volkswagen e renumit ca producator de masini bune.

Din cele prezentate eu aleg fiesta, dar uitate si la celelalte, sfatul meu .
Dar (sigur ma scutura toti de pe forum) peugeot-urile nu sunt bune, cunosc o fata are un 207, numai probleme, numai service, si e luat de nou, iar in service, zicea mama, ca a fost, cu ea ca erau numai peugeot-uri in garantie ca se stricasera, si multi se plangeau de calitatea service-ului. Am sa mai intreb pe cineva care are si el tot modelul asta ce parerea are si ce probleme a intampinat.

Last edited by ZaNe94; 24-03-10 at 19:00.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 20:16   #5
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

Consum sub 4 litri?

@ ioha2003 - iti recomand si eu cu incredere Punto, am condus mai multe cu motorul 1.3 MultiJet si se descruca f. bine. Si cum a mai precizat un coleg mai sus, are servo-city care te ajuta mult.
Nu stiu cat costa intretinerea unuia in Romania, dar banuiesc ca nu ajunge o avere.

Eventual daca trebuie sa schimbi o piesa scumpa, vorbesti cu cineva din Italia si ti-o cumpara ieftin de aici.

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 21:20   #6
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto/Corsa/Fiesta - sau alta de clasă mică după 2004

Frizz garantez si eu pentru consumul ala.
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -