Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-10, 08:03   #1
dumitrucristian2005

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Variante auto

Salut!
Am mai scris aici; era vb de un megane. Intre timp au aparut pe piata masini care se apropie de ceea ce asi vrea: sa se incadreze intre 5000/6500 eur , fara km f multi, sa arate bine, etc.
Constat ca ma invart intre Megane, Lacetti, Astra, Linea si Focus. Am auzit povesti despre fiecare, dar nici una de la cineva care are sau a avut de a face cu modelele astea.
- la Fiat nu e buna ca e italiana, costuri mari, fiabilitate scazuta;
- la Reanult e franceza si apoi aceeasi poveste ca si la Fiat;
- Opel nu mai e ce a fost;
- Lacetti e singura de ca n-a stiut nimeni sa-mi zica;
- si nici Ford-ul n-ar fi atat de stralucit la fiabilitate.
Deci cu cat intreb mai mult cu atat sunt mai in ceata. Sunt constient ca atunci cand ai o masina ai si costuri. Prefer benzina pt ca nu conduc atat de mult incat sa amortizez cine stie ce din diferenta de pret comparabil cu motorina. Motor 1.4/1.6 cred ca e suficient cu rezerva fata de un consum mai mare la 1.6.
La Opel stiu ca se gasesc piese, mecanici si in general toata lumea se pricepe. La Fiat asi inclina spre ceea ce aud. La Megane cred ca se afla in aceeasi pozitie cu Opelul insa ceva mai scump la piese. Si cam atat.
Orice opinie e bine venita! Multumesc!

Last edited by dumitrucristian2005; 24-03-10 at 08:07.
dumitrucristian2005 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 16:08   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Variante auto

In principiu toate masinile sunt proaste si toate masinile sunt bune.
Alege-o pe aia care iti place tie mai mult, intre cele enumerate de tine nu exista mare diferenta.
Eu personal as lua Linea, pentru ca imi place designul si motorizarile.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -