Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-10, 00:52   #1
Cl30
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Question Sfaturi si pareri de achizitie

Salut,
Am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu achizitionarea unei masini sh. Optiunile ar fi urmatoarele:
-Alfa 147 sau 156 (oricare in afara de 2.5 benzina care ma depaseste dpdv al consumului)
-Peugeot 307
-Stilo coupe cu trapa panorama
Bugetul alocat ar fi de max 4000 euro , indiferent dak sunt inmatriculate in BG sau in tara. Astept sfaturile voastre.
Cl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 01:49   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

as zice 156, nu stiu de ce, dar ma atrage cel mai mult.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 01:54   #3
Cl30
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Diesel sau benzina (cu instalatie de gaz)?
Cl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 07:17   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

1.8 benzina 144 cp, fara instalatie de gaz
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 13:29   #5
Cl30
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Am sa o folosesc si ca masina de servici ,asta insemnand ca am sa circul f. mult si ma gandesc ca ma ajuta gazul...o instalatie noua cum se monteaza prin afara.Isi pierde mult din putere sau d c?
Cl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 14:06   #6
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

eu unul as alege alfa ?, adice unu din ele, ambele imi plac, acum depinde si clasa la care vrei sa optezi, stilo nu ma atrage iar cu peugeot-urile nu stiu... nu prea ma atrag si nam incredere in ele..

cand zici masina de servici, tu te referi sa fie masina ta si sa o rupi pe dealuri sau pe unde mai trebuie sau o poti pune pe numele firmei (daca e firma ta) ? ca dacai pe firma poti lua si mustang cu v8 de 4 litri... nu conteaza consumu ca daca e mai mare scade din impozit. adica eu asa stiu.

iar pe gaz am auzit ca ii poate creste puterea (la logan cand il bagi pe gaz i se anuleaza limitarile din computer, stiu de la unu care are peco pe gaz), desi si eu ma uit stramb la cei pe gaz ca cica poate exploda mai usor, sau doar am eu senzatia asta

Last edited by ZaNe94; 11-03-10 at 14:11.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 14:30   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

In conditiile actuale a costurilor carburantilor si a celor de intretinere a unei masini Sh,as alege cu ochii inchisi o masina cu GPL.Pericolul de explozie face parte din grupa de "mituri mioritice"
.In Italia si Elvetia 1/3 din masinile pe benzina au si GPL din motive de costuri intretinere si poluare.
Alfa are costuri de intretinere ( preturi la piese,umflate artificial)ceva mai mari .
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 15:17   #8
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Stilo , de preferat jtd-ul de 115cp ..daca il gasesti la banii pe care-i ai
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 16:23   #9
Cl30
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
In conditiile actuale a costurilor carburantilor si a celor de intretinere a unei masini Sh,as alege cu ochii inchisi o masina cu GPL.Pericolul de explozie face parte din grupa de "mituri mioritice"
.In Italia si Elvetia 1/3 din masinile pe benzina au si GPL din motive de costuri intretinere si poluare.
Alfa are costuri de intretinere ( preturi la piese,umflate artificial)ceva mai mari .
In Italia vreau sa o folosesc si ma gandesc ca sunt destule parcuri de dezmembrari cu piese ptr astfel de masini(alfa, fiat, peugeot) in caz ca ma lasa ceva, D-ne fereste bineinteles
Cl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 16:30   #10
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Eu iti recomand 307-ele pentru ca am avut 2 adica mai am unul si sunt niste masini extraordinare. Eu unul stiu ce am si ce inseamna 307 cu motorul 2.0 HDI. Si cele pe benzina sunt excelente, dar 307 diesel am avut 2 si repet unu il mai am.Este spatioasa, sigura, si practica.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 16:40   #11
Cl30
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Eu iti recomand 307-ele pentru ca am avut 2 adica mai am unul si sunt niste masini extraordinare. Eu unul stiu ce am si ce inseamna 307 cu motorul 2.0 HDI. Si cele pe benzina sunt excelente, dar 307 diesel am avut 2 si repet unu il mai am.Este spatioasa, sigura, si practica.
La cati km se schimba distributia la 307?Depinde de motor ?
Cl30 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 18:17   #12
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Schimbul distributiei se face intotdeauna functie de kilometraj si varsta.
Daca o utilizezi in Italia as merge pe 147,vei gasi multe piese si intretinere generala mai usoara.O varianta banzina + GPL este ideala deoarece este catalogata ca euro 4-5.In unele orase se plateste o taxa functie de clasa de poluare.Benzina si motorina in It. este f. scumpa de acea o varianta cu GPL este ideala.
1.6 twinspark de pe 107 este superior unui 1.6i de pe 307 din multe puncte de vedere.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 14:53   #13
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Sfaturi si pareri de achizitie

Quote:
Originally Posted by Cl30 View Post
La cati km se schimba distributia la 307?Depinde de motor ?
La benzina mi se pare ca pe la 60.000, iar la motorina la 120.000 eu pentru siguranta schimb din 90.000 in 90.000 sau din 3 in 3 ani.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -