Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-10, 18:08   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

I s-a pus pata lu taica-miu pe un Fiat scudo 2.0JTD 2001-2004, la care motorul cica e de Peugeot. In mare parte vrea sa care marfa cu el cam 2-3mii km pe luna. Problema e ca o vrea si pentru marfa si pentru deplasari uzuale, neavand bani pt 2 dedicate. Bugetul ar fi de vreo 6000E cel mult, in care sa intre si o revizie a masinii (distributie, consumabile, etc). As vrea sa intreb daca nu e o masina cu care sa se intepe la intretinere, fiabilitate
(Initial eu optasem pt un VW Caravelle, insa in banii astia n-am gasit unu care sa nu fie ruginit pe ici pe colo, ori care sa aibe un interior acceptabil, cu toate ca nu-i o masina cu care sa ta fatzai prin oras, m-am gandit la fiabilitate). Astept parerile voastre si eventualele recomandari. Multumiri anticipate.

Last edited by 03HNO; 22-02-10 at 18:10.
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 18:18   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

2.0 JTD aca 2.0 HDI este unul dintre cele mai fiabile motoare diesel.
Recomand o verificare tehnica riguroasa inainte de achizitie,verificarea starii curelei de distributie si a filtrului de aer (semn al efectuarii recente a reviziei).
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 20:35   #3
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

O masina buna, parerea mea, mai ales motorul...acum or sa vin multi si or sa zica ca nu e germana dar ti-o recomand din suflet.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 23:05   #4
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

cam la fel nu ai gasi un volkswagen caddy sau opel combo? (ma numar printre cei ce zic ca nui germana fiatu :P) . adica sunt in aceasi clasa masinile parerea mea si sunt nemtesti. sau un logan van, adica poti gasi unu sub 50.000 km cred si la un pret redus. daca cauti ceva mai mare, un vito cred ca ar fi bun, adica ce e mercedes toti zic ca tine. . sper ca te-am ajutat

Last edited by ZaNe94; 26-02-10 at 23:08.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 09:04   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

Vrei neaparat Fiat Scudo ? In 6000 euro gasesti Logan MCV / VAN (in functie de ce ai nevoie) 1.5 dCI 85 CP, mult mai nou si cu mult mai putini km. Pe langa asta arata si mai bine fata de Fiat-ul ala care este cam vechi iar la o masina din 2008 ai toate sansele sa pice mai putine decat la una din 2001-2004.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 11:54   #6
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

Si acum vin eu cu intrebarea...oare in Logan Van este atata spatiu de depozitare ca in Scudo?
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 16:45   #7
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Si acum vin eu cu intrebarea...oare in Logan Van este atata spatiu de depozitare ca in Scudo?
n-are atata spatiu. initial luasem in calcul si mcv-ul, insa e mic, comparativ cu scudo. caut ceva intre mcv si carevelle, iar ca pret scudo mi se pare atractiv
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 17:47   #8
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

hmm... iati scundo.... daca nui bun il vinzi..
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 14:33   #9
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

Tocmai de aceea am pus intrebarea, eu cred ca Scudo iti ofera destul spatiu, in plus este si inalta.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 14:13   #10
gmarinescu

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: fiat scudo - oare arunc banii aiurea?

Quote:
Originally Posted by 03HNO View Post
n-are atata spatiu. initial luasem in calcul si mcv-ul, insa e mic, comparativ cu scudo. caut ceva intre mcv si carevelle, iar ca pret scudo mi se pare atractiv
Se punea pb unui Fiat Scudo de 6-9 ani. A aparut in noapte iepurele care sugereaza Logan... Pai nu a auzit ca omul a refuzat niste VW vechi ruginite? De ce ar lua un Logan mai nou ruginit????
gmarinescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -