Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-10, 12:30   #1
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Achizitie masina Germania.

Va salut, am si eu o problema.Am gasit o masina pe mobile.ro si vreau sa o cumpar.Acum,pretul dupa mine este foarte bun la cum arata masina si ce dotari are,dar se intampla urmatoarea situatie.Persoana are masina inmatriculata pe Germania dar el locuieste in Suedia.Am vorbit cu el si am stabilit sa ne intalnim in Germania pt a vedea masina etc...,dar vrea sa depun prin Western Union suma de bani pt cumparare (pe numele meu, nu al lui)ca dovada de incredere ca vin sa o cumpar si nu bate drumul de pomana pana acolo!Intrebarea mea este, sa mai intalnit cineva cu o asemenea situatie?Adica poate fi teapa sau mai stiu eu ce?
P.S. Am uitat sa precizez ca in momentul in care l-am contactat a trimis un email cu poze cu masina si el cu sotia lui,ceea ce mi se pare cam exagerat!
Adica parca ar vrea sa ma convinga ca este serios nu un tepar !
Nu stiu poate ca noi Romanii ne-am ars de prea multe ori si nu mai avem incredere in nimeni chiar daca sunt bine intentionati,oricum daca cineva a mai intalnit situatia asta va rog sa ma ajutati daca se poate.Multumesc anticipat!
__________________
Vw Corrado 2000 cmc , 16 Valve , 140 CP , Valoare Sentimentala.
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 12:47   #2
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Dar de unde stii ca in poze e el cu sotia lui ?Asta e teapa totala crede-ma,astfel de faze s-au petrecut si se vor mai petrece datorita credibilitatii noastre.Pretul indiferent de masina va fi unul cat mai atractiv numai ca omul sa fie atras de oferta.Crezi ca daca era asa adevarata treaba mai gaseai inca masina la vanzare?La cati arabi,turci,rusi ...sunt in germania ....era de mult data masina.Deschide bine ochii
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 12:58   #3
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Binenteles ca nu stiu daca pozele sunt reale.Tocmai de aceea mi s-a parut extrem de ciudat.Ce legatura are poza cu ei vis-a-vis de cumpararea masinii.Postez o poza cu masina si cu ei sa-mi spune-ti si voi cum vi se pare!!!Si o sa va spun si pretul masinii, 4000 euro!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10.JPG
Views:	169
Size:	48.3 KB
ID:	1326024   Click image for larger version

Name:	me&wife.jpg
Views:	188
Size:	37.7 KB
ID:	1326025  
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 13:01   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina Germania.

E teapa.
Nu stiu ce naiba va legati la cap cu prostiile astea?
Gandeste-te un pic logic. Tu depui suma la western union pe numele tau. In ce fel reprezinta asta o garantie pentru el?
Nu iti ia banii ca nu are nevoie de ei. nici masina nu o are. Practic el are nevoie de datele tale de contact, pentru ca alea se vand mai departe la companii (pentru sondaje, reclame etc) pe bani buni.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 13:22   #5
amber2joker

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 310
Default Re: Achizitie masina Germania.

posteaza linkul de pe mobile.ro si iti zic daca e teapa sau nu
amber2joker is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 13:30   #6
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Achizitie masina Germania.

Daca depui banii poti sa-ti iei la revedere de la ei. E o smecherie veche de poti sa ridici banii de la western fara prea multe dificultati. Din pacate am auzit de ea de mult timp si nu mai tin minte bine ce implica.

PS: IN GENERAL ROMANII NU SI-O IAU , EI DAU TEAPA!
PS2: 90% sunt sigur ca 'proprietarul' e roman
PS3 : poti sa-i zici ca nevasta-sa e naspeta rau, eventual in romana
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 13:45   #7
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Pe mobile.ro nu mai este si nici pe mobile.de!Apare anuntul si sta cam o ora dupa care este sters de administrator .Eu am avut-o in parcare si a fost blocata de adminstrator cu mesajul ca anuntul nu corespunde sau nu are date de securitate ceva de genul asta!
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 13:57   #8
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina Germania.

http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...o&pageNumber=1
Uite linkul am intrat acum si vad ca este postat !
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 14:24   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina Germania.

e vrajeala oricum
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 14:27   #10
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Am uitat sa precizez ca si el depune aeeasi suma ca si mine in Germania ca dovada de incredere ca vine sa ne intalnim acolo.Si va atasez formularul lui de depunere!Eu nu am depus banii prin Western Union si nu stiu daca este valabil!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC09896(2).JPG
Views:	192
Size:	108.3 KB
ID:	1326256  

Last edited by Corrado; 21-02-10 at 14:29.
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 15:41   #11
amber2joker

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 310
Default Re: Achizitie masina Germania.

Din motive de securitate, acest anunţ a fost şters, deoarece nu îndeplinea criteriile de securitate necesare. Înainte de a contacta vânzătorul, consultaţi sfaturile privind securitatea, oferite pe mobile.ro .
amber2joker is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 15:56   #12
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie masina Germania.

stai calm mai bine. nu te baga. daca masina aia din poza era la 4000 de euro, era vanduta de mult. nu se complica el cu depusul banilor si alte vrajeli de genu.
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 17:12   #13
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Achizitie masina Germania.

mai bine-l suni si-l intrebi daca nu cumpara o masina d cusut SINGER.....
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 18:48   #14
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Hai sa va mai spun ceva,eu am selectat mai multe masini si acum am primt un email de la altul cu un Audi care imi propune aceeasi varianta dar el este in Londra.Imi da si adresa lui (banuiesc ca este a lui)si imi explica ca are mai multi cumparatori.Nu mai stiu ce sa cred, TEPARI sau oameni seriosi?Frate am auzit de atatea tepe de tot felul ca am ajuns sa cred ca am devenit paranoic,poate oamenii sunt de buna credinta si eu consider ca sunt TEPARI!Concret stie cineva sau a auzit de combinatii de genul asta?

Last edited by Corrado; 21-02-10 at 19:01.
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 19:28   #15
zsoltpihe

Stage 4
 
zsoltpihe's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 218
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie masina Germania.

Eu chiar nu de mult am auzit la stiri vorbinduse pe tema asta. Chiar asa ziceau pui banii prin western union si gata,nu mai vezi banii astia.De multe ori nici nu au masina respectiva indivizii,pein multe feluri incearca sa convinga oamenii ca e adevarat si nu teapa...dar e o mare teapa. Asta din stiri am aflat prima data si dupa aia am mai auzit de la mai multi.
__________________
Renault 11 GTE Turbo 1.4 benzina 116 hp
Renault 19 Chamade TDE 1.6 D 55hp
zsoltpihe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -