Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-10, 10:39   #1
rzv`

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Default Ajutor urgent !!! pls

Ok , caut de vreo 3-4 luni sa`mi iau o masina ... am gasit`o pana la urma...dar nha...sti cum e romanu , alege tot timpul varianta cea mai complicata si mai nasoala.Treaba este in felul urmator : masina se afla in Anglia, Londra mai exact(unde bineinteles se afla si proprietarul) ... este inmatriculata in Germania si ... normal , vreau sa o inmatriculez in Romania. Uite ce`mi zice englezu despre actele masinii: " German 'Export Plates'-in German it say“Ausfuhrkennzeichen”- for one year and also the German vehicle tax (Kraftfahrzeugsteuer) paid for one year,TUV and COC(certificate of Conformity).With these plates you can drive the car all over Europe,from London for example to Germany or any country and in this mode you can return with the car in your country and register without any problem(because the number plates are valid for one year,until 04.2010 "

OK, intrebarea mea este : fac contract de vanzare-cumparare , imi da cheile , ma urc in masina si plec?!?!?!? nu trebe radiata masina si sa mi deie numere provizorii?trebe sa merg cu englezu in germania sa incheiem afacerea? Am innebunit de cap .. AJUTOORRRRRR!!! ..... tot ce vreau este sa stiu cum procedez sa ajung acasa cu masina si sa o pot inmatricula fara probleme. Ms.
rzv` is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 14:08   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

da merita masina aceea atata bataie de cap?
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 14:16   #3
rzv`

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

Da , kiar merita . Si nu e kiar asha multa bataie de cap dak ash sti ce sa fac ... deci chiar astept niste pareri macar...
rzv` is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 18:20   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

Masina are numere de export germane, cu valabilitate 1 an, deci este deja radiata.
O poti lua linistit, si sa vii cu ea, n-o sa aiba nimeni treaba.
Dar,
Ce cauta el cu masina inmatriculata in Germania (deci volan pe stanga) intr-o tara in care se circula cu volan pe dreapta? 95% eu zic ca este teapa. Ti-a cerut cumva bani inainte?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 18:24   #5
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

Voi nu meritati sa vi se raspunda ma! Ia imagineaza-ti tu , daca poti , cum e sa intri pe un forum cu 10.000 de topicuri gen ajutor , help me , etc. Poate ai nevoie de ajutor dar nu esti in nici un caz mai special decat alti cativa mii de useri care stiu sa puna un titlu COERENT.

Ce e si mai rau , nici macar moderatorii nu dau 2 bani pe chestia asta , ca deh, traim in romanica.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 03:21   #6
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

Ca deh, traim in romanica si mai sunt si oameni precum "dreaq" care decat sa scrie porcariile de mai sus, ar putea scrie ceva concret cu care l-ar ajuta pe om, dar DEH, traim in romanica. )
Mai sunt si nemultumiti din astia de "viatza" ca deh.. ) padure fara uscaciuni... mai rar
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 09:03   #7
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ajutor urgent !!! pls

Am cumparat din Germania , o pisika cu volan pe stanga de provenienta Anglia, daca masina este in Germania , dute , contract , tzoll de 5 zile si acasa cu ea pe roate ...hai bafta ! In GB circula si masini cu volan pe stanga daca nu stiati !!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -