Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-10, 12:25   #1
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Salut.. numele meu e Alex, am luat permisul cam acu 3 luni de zile.. am 19 ani, iar la vara o sa imi achizitionesc un BMW e46 coupe benzinar (motor intre 2.0 si 2.8 ) , si sincer nu prea ma pricep cine stie ce la masini.. sper ca ma intelegeti, de aceea as dori putin ajutor din partea voastra ptr ca sunt destui cunoscatori pe aici. As dori si eu sa stiu daca se merita.. adica as dori mai multe detalii despre intretinerea unui Bmw e46 coupe, etc.
Si cam cat m-ar costa niste jenti M3 Dream pe 19, o suspensie, un portbagaj CSL ..niste xenoane, de un spoiler + proiectoare m-am interesat si cam 300 de euro (cu tot cu transport) ..niste tobe.. (ceva mai tare) , niste angel eyes`uri, etc... cam in cati bani m-ar costa piesele enumerate?
Sper sa nu se supere Calimero2003, ca postez poza cu masina lui aici, dar cam ceva in genu masinii lui mi-as dori sa o fac
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...8&d=1231936363
Asta ca sa va faceti o idee... MY DREAM IS SO CLOSE

Multumesc... sper ca am postat bine, daca nu, imi cer scuze..
Respect

Last edited by alex2290; 04-02-10 at 12:38.
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 12:49   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

La uriasa ta experienta doar o masina de 200 cp si tractiune spate iti trebuie.
Sfatul meu : orienteaza-te spre max 1.8 daca tot vrei bmw

ps: sper sa nu te vedem la stirile de la ora 5
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 12:53   #3
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Haha, esti funny, eu deja conduc pe ceva.. asa ca stai linistit (nu sunt adeptul vitezei) ..am cerut ajutorul, nu ironii, pana la urma e problema mea ce masina doresc sa-mi achizitionez. In fine. SO HELP ME...
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 17:38   #4
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

treaba e in felul urmator..iti alegi bmw e46 cu motor de 2 sau 2.8.. nu vad de ce te mai intereseaza intretinerea ? automat e maricica la un motor cum ar fi 2.8

piesele costa cum le gasesti,doar cand o sa cauti o sa vezi pretul..nu acuma ...

masina merita ..e foarte misto.. coupeurile astea imi plac si mie.. dar eu mi l'as lua cu motor maxim 2.0.. sa fie mai "echilibrat"
__________________
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:35   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

sa sti ca echilibrate sunt si motoarele de 2.8 numai ca acel segment de motorizare nu sunt pt orcine eu asa cred mai ales cind exact din prima te gindesti la cit va costa piesele.....
din start vei plati o asiguraRE care te va rupe apoi impozitul care este si acela destul d e maricel si sa nu uitam in ultimul rand benzina care la un 2.8 se simte mai ales daca o si calci .....
daca te gindesti si vrei s a alegi ceva bun (plan financiar) atunci alege 2.0 pt tine o s a fie poate mai mult decaT suficient acei 150 cp care isi fac bine treaba si nici intretinerea nu va fii ca la 2.8 asta cu siguranta
votat 2.0 benzinar .....
bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:58   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Vad ca nimeni nu zice nimic concret, asa ca ii dau eu drumul:

E o nenorocire de masina. 318Ci merge lejer in 180 km/h, trage super bine, motorul are un sunet foarte placut, DAR: insertiile de pe panourile usilor parca sunt prinse cu aracet, motorul parca nu are vlaga in treptele 1 si 2, in treapta 3 e salbatic, klimatronicul are un mod de functionare cel putin ciudat, faza scurta e cam chioara, volanul (exceptand cel in 3 spite de generatie 2003) e prea mare si prea subtire, scaunele nu-s tare comode.
E foarte placut la condus, dar iarna e un chin, cu tot cu cauciucuri de iarna si ASC cuplat, spatele fuge usor si o sa-ti dea emotii serioase.
Per ansamblu e o masina misto, nu e genul meu de masina, dar se comporta placut si depasirile sunt o activitate foarte entuziasmanta
Eu zic ca nici nu are rost sa te uiti mai departe de 318, chiar si cu 120 CP masina se descurca cel putin onorabil.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 11:17   #7
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Da baieti, asa mi s-a spus si mie.. eu deja conduc pe masina familiei (un Audi a6 berlina 3,0 tdi 225cp) si tot nu sunt adeptul vitezei, desi masina fuge dar tot nu e pe placul meu, BMW`u e BMW, restu sunt masini... asa ca.. o sa ma axez mereu pe BMW ..fara nici o indoiala, am condus pe un BMW 325i si am ramas placut impresionat.
NU vreau neaparat cai multi, dar daca voi gasi ceva de 2.8 intretinuta ..o iau, dar si eu cam tot 2.0 as vrea.. asa cum ati zis si voi, mai putini $$ la piese etc. Multumesc... si cat de curand voi fi si eu printre cei cu e46 ..cu multe modificari.
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:34   #8
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

eu am 318 ci, si fuge destul de bine pentru cei 118 cai care ii are, si la capitolul piese, vrei motor mare, asta cu sine aduce si costuri mai mari, suspensie poate sa te coste de la 4 milioane niste arcuri pana la 1200 de euro o suspensie reglabila pe inaltime si duritate chiar si mai mult daca vrei sa dai, zic in limitele bunului simt ca nu iti trebuie cea mai buna suspensie, portbagaj csl 700 de euro parca era pe ebay, xenon in jur de 2 milioane, angeluri la fel, bara fata de m vreo 300 euro cu tot cu prinderi si proiectoare oem asta sa fie aproximativ noua ca gasesti si la mai putini bani evident .. poti sa o iei putin sparta si o faci sau ceva si cu 2-3 milioane .., si evacuarile/jantele alea nu le stiu pretul asta cred ca poti sa afli si tu
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:37   #9
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

"BMW`u e BMW, restu sunt masini"........se spunea acum vreo 10 ani
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:10   #10
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

da,ar trebuii incadrata in cartea cu proverbe si zicatori

si introdus in regulament "prioritatea de bmw "

ar trebuii introdusa in codul bunelor maniere.. regula de bmw

ma bucur oricum..ca s'a gasit un inlocuitor pentru vechile dacii....

(vad mai multe bmw decat masinile patriei ..ma rog )

@ fight : am zis echilibrat in sensul care l'ai punctat si tu in ultima parte a postului tau
presupunand motor mai amre = putere mai mare -> ca o sa cada grupu mai des mai ales daca da in el . si alte piese care nu cred ca sunt asa "ieftine" pentru cineva care nu cred ca se intretine singur ..

Last edited by cryssl; 05-02-10 at 13:12.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:14   #11
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

so ? poate sa fie si de 20 de ani replica atata timp cat asta e adevarul.
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:26   #12
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Sincer cam am alergie la BMW-uri....nu am nimic cu cei care le conduc totusi. Dar mai mereu cand ii auzi "Am un BMW din '99 rup asfaltul cu el"....wow :O visul oricarui cocalar.

Vad aici ca zice "cryssl" ca vede mai multe BMW decat dacii.....pai multi cumpara BMW de prin '94-'96 care clar costa mai putin decat traditionalul logan......evident "Exista BMW si restul".....nu conteaza ca are 14-16 ani masina.....BMW sa scrie pe ea.

Sory dar trebuia sa o zic :P
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:30   #13
alex2290

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

In primu rand bati cu totul alt subiect, VirusicaX, am spus eu ca vreau sa imi iau BMW de 16 ani si sa rup asfaltul ? pana la urma fiecare e liber sa faca ce vrea cu masina lui, si sa-si cumpere ce vrea bineinteles. In fine..
alex2290 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:32   #14
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Pai doar e o tara libera......care o sa aiba scut anti racheta de 4 miliarde de euro ca ne ataca iranienii =)) sory iar bat campii doar ca imi place sa ma amuz de unele subiecte )
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:55   #15
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Achizitionare e46 coupe ? HELP ME..

Si daca imi permiti...sper sa nu te superi pe mine, daca zici, citez "nu sunt adeptul vitezei"......si sustii pana in panzele albe aceasta afirmatie.....la ce iti trebuie motor de 2.8 ? Lamureste-ma si pe mine pls
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -