Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-10, 18:23   #1
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

Salut, sunt nou pe forum si pentru inceput tin sa salut toti userii..

Acum sa trecem la problema mea..in maxim o luna sunt decis sa-mi schimb masina, momentan am un Daewoo Espero..o sa-i ramane lu tata aceasta masina..Deja am cateva idei despre ce as vrea, dar am nevoie si de niste sfaturi de la persoane care se pricep mai bine:

m-am blocat intre aceste 3 tipuri: hyundai coupe model 2000-2001 1600cc, Golf 4 model 2001-2002 1600cc si Opel Astra 2001-2002 1600cc (bezina toate)..Imi place foarte mult ca aspect hyundai coupe, dar nu sunt sigur de ea..nu am cunoscut pe nimeni care sa detina o astfel de masina si as vrea sa stiu si eu daca este scumpa de intretinut, daca se gasesc piese usor pt ea, este o masina problematica? pica des?..despre golf 4 si opel astra am destule informatii si exemple stiu ca sunt masini bune..

va rog daca puteti sa-mi dati cate detalii puteti despre hyundai coupe, ca sa stiu sa nu imi i-au vreo teapa..

multumesc, Alex.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 10:55   #2
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

opel astra - consum mic intretinere mica piese ieftine .deci e f ok doar sa iti placa si sa te simti bine in ea

minusuri (cam prea multe pe strazile noastre)

golf 4 . piese putin mai scumpe..dar tin putin mai mult ca la astra ..in rest aceleasi caracteristici ca la astra..

minusuri..iara sunt prea multe pe strazile noastre


hyundai coupe.. piese aproximativ scumpe..daca vrei sa o modifici..gasesti cu dificultate ceva aftermarket..comparand cu cele de mai sus unde gasesti prin toate santurile .. consumul este ok fiabila.. nu sunt asa multe pe strazi..

ca aspect eu as recomanda hyundai...
insa daca vrei o masina in care sa mai incapa si cineva in spate.. nu te baza pe el..pentru ca in spate locul la cap este foarte mic (eu am mers si am stat tot timpul aplecat sa nu ma lovesc cu capul de luneta sau de stalp )
dar ca echilibru si ceva sa nu investesti multi bani recomand opelul..te duce din a in b ieftin confortabil si e foarte utila si daca o lovesti..nu dai multi bani sa repari dauna.. piesele fiind printre cele mai ieftine
golful il elimin din start..chiar daca este ok oarecum.. a cam depasit momentul..
__________________

Last edited by cryssl; 18-01-10 at 10:59.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 14:58   #3
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

oke..deci tu recomanzi opel astra..foarte mult timp mi-au placut ca masini..dar acuma avand aceste 3 optiuni in fata mai mult imi place cum arata golf 4 fata de astra, si hyundai fata de toate..tu zici ca nu e loc destul in spate, sa zicem o persoana de 1.80 si 90 kg ar incapea?inghesuit bineinteles?...

ma gandeam io ca piesele sunt relativ scumpe pe hyundai, dar totusi vroiam sa aud opinia si altor persoane care cunosc..totusi daca ramane intre golf 4 si astra cred ca voi ramane cu golf 4..
daca ai idee, sunt mai scumpe piesele de hyundai ca cele de espero? avand in vedere ca sunt piese coreene..astea de espero m-au rupt la bani..

ms.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 18:56   #4
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

de espero nu stiu .. nu sunt la fel ca la cielo ?

iti dau un exemplu..un tovaras are un hyundai si a dat pe una bucata far 7 mil faruri aftermarket nu a gasit .. ca sa dea un pret mai bun..

o persoana de 1.80 in hyundai intra in spate..dar cocosata... eu care am 1.70 si ceva dadeam cu capu de luneta..

iti recomand hyundai pt ca este coupe..si arata bine.(sa fie model cat mai nou ,nu cel vechi )
iti recomand astra ca ceva ieftin si bun
iti recomand golf ca ceva bun (acuma nu pot sa zic multe despre el ca personal nu imi place )

de ex la astra pe o pereche de faruri aftermarket dai 6 mil..si sunt si cu lupa..si arata oarecum bine.. fata de 1 far 7 mil la hyundai

fai o chestie..gandeste'te in primul rand cati bani ai..apoi la cerinte

sa zicem ca vrie o masina care sa consume putin ..sa ai loc in spate..intretinerea sa fie ieftina sa arate bine (astra)
vrei o masina care sa consume putin ..sa nu te intereseze locul din spate.. sa nu te int intretinerea ..sa arate bine (h coupe)

etc cred ca ai inteles ce am vrut sa zic

acuma trebuie sa stai sa te gandesti..ca nu cred ca ai vrea sa bagi toti bani in masina..fara sa iti mai ramane pentru alte nevoi ..

Last edited by cryssl; 18-01-10 at 19:01.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 20:42   #5
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

nu espero are piese mai scumpe, un amic de al meu are cielo, si de fiecare data comparam factura de la service si a lui mereu iesea mai mica, si nu cu putin....pei am avut un incident cu ea acu ceva timp, si m-a costat bara de fata 15 mil, un far 5 mil jumate, si un proiector care nu mai stiu cat a fost, plus mana de lucru, vopsea si tinichigerie m-a dus in total la 24 de mil, si asta nu in service.

inteleg perfect ce zici..tocmai am mai vorbit cu o persoana, mecanic auto, si m-a sfatuit ca hyundai nu e o alegere buna, de fapt el a zis ca nici astra nici hyundai si nici golf 4 (1.6 benzina) nu e alegere buna, cica golf 1.6 au probleme, ca ar fi cele mai proaste motoare de la ei..si ca daca vreau neaparat golf 4 sa-mi iau 1.9TDI..

el imi recomanda audi a4, dar eu nu am gasit audi a4 2000-2001 la banii de 4000-4500 euro..acuma am stat si m-am gandit..audi A3..ai idee? ca aspect se aseamana cu golf 4, darparca este un pic mai stilata, un a3 1.9tdi are si consum mic..acuma nu stiu cat de fiabile sunt ca masini..din cate stiu eu a3 nu este fabricata in germania si din ce am mai auzit eu, cica nu ar fi aceeasi calitate ca la celelalte modele si intretinearea unui audi nu e chiar asa de ieftina..

Last edited by isidore; 18-01-10 at 20:49.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 21:19   #6
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

de motorul de 1.6 benzina pe golf nu stiu ce sa zic.. adica am un prieten care are asa ceva.. dar nu stiu.. ce e drept..1.9 tdi sunt motoare foarte bune..

audi a 3 gasesti.. dar modelul vechi.. daca iti place e o idee buna de ce nu.. ca fiabilitate iti dai seama ca tine..e audi doar... la piese o sa fie ca la espero sau cihar mai mult..la o asemenea masina nu poti sa te astepti sa fie ieftine piesele.. dar daca nu dai cu ea sa o lovesti..nu cred ca o sa ai probleme sa schimbi ceva..(acum vorbesc la modul general,nu stiu ceva concret cum stiu la astra sau hyundai )

de ce ai zis ca astra nu e o idee buna ?

acuma sincer..daca iti iei o masina sh se presupune ca nu ai bani sa arunci pe masina en-gross..asa ca iti iei ceva care sa poti sa o ti cu bani relativi putini.. si astra e o alegere buna..ce e drept..nu e fiabila ca audiu.. dar bara e 70 euro..o gasesti prin toate santurile..

oricum..probabil alti au alta mentalitate.. dar eu vad ca ai la profil 21 ani..deci presupun ca nu esti asa realizat incat sa iti permiti sa intreti o masina care cere mai mult.. eu as alege ceva care sa fie ok..sa se incadreze in cerintele mele si sa imi ceara o parte cat mai mica de bani cand vine vorba de o problema ceva.. asa iti mai raman bani sa iti mai pui si tu o suspensie..o muzica mai buna etc..asta e parerea mea..poate am poate nu am dreptate

Last edited by cryssl; 18-01-10 at 21:37.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 22:45   #7
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

nu am zis eu ca astra nu e o idee buna am zis doar ca mai mult imi place la aspect golf4 si huyndai..a zis mecanicul respectiv ca astra, huyndai si golf 4 nu sunt idei bune..tocmai m-am uitat nintel pe net la preturi la piese comparatie intre huyndai c - audi a3 - golf 4

ce sa zic, huyndai e in top la piese, adica daca o aripa fata de hyundai e in jur la 600ron una de audi e in jur de 250-300 roni si una de golf e in jur de 150-200roni la astra nu m-am uitat ca nu avea rost..stiu ca sunt ieftine..bine m-am uitat la mai multe piese..am dat asta ca exemplu..

nu stiu, ramane de vazut..dar momentan am ramas pe golf4 sau audi a3 1.9TDI model 2000-2001..

ms pentru efortul depus de a ma lamuri..dar cred ca momentan ramane asa..
isidore is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 09:19   #8
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

nui problema discutam...
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 21:54   #9
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

Imi dau si eu cu parerea.....la audi ala a3 respectiv la oricare model fie el pe benzina fie el pe motorina.....daca o iei din afara trebuie platita si taxa de prima inmatriculare, nu?

Si asta inseamna iar niste bani in plus din pacate
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 22:16   #10
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

da..si virusica are dreptate..la 1.9 tdi probabil o sa iasa e 3.. ceea ce e foarte scump..la 1.6..1.8..iti iese vreo 300 euro taxa..hai sa zicem 500 cu totul..si ai mai aproximativ sigur e4
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 22:00   #11
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

pana la urma am luat un golf 4, am renuntat la ideea de ami lua din afara, si am cautat in tara, initial am cautat 1.9 tdi dar nu prea am gasit, si alea care le-am gasit aveau preturi peste bugetul meu, si m-am decis pana la urma la golf 4 1.4 benzina, e din 2000 masina albastra in 2 usi interior generation, este in stare foarte buna, singura buba care am gasito la ea in service a fost un senzor de abs la roata spate stanga, in rest nimic..uitati 2 poze..

acuma intrebare: ce as putea sa-i fac sa-i mai dau nintica putere? stiu ca nu prea pot face mare lucru cu motoru acesta dar macar ce se poate face, inafara de o evacuare, un filtru sport, ceva chip merge pe ea? si inca ceva, am auzit la cineva de turbina electrica, exista asa ceva? si daca da merge si pe golf 4?

ms baieti pt sfaturi..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	operation=resize&width=650.jpg
Views:	208
Size:	151.1 KB
ID:	1377996   Click image for larger version

Name:	operation=resize&width=6503.jpg
Views:	174
Size:	146.6 KB
ID:	1377997  
isidore is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 23:05   #12
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

felicitari pentru achizitie, si eu tot la un golf 4 ma gandeam cand am vazut variantele tale ...
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 10:13   #13
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

mersi, da cred a fost cea mai buna alegere dintre optiunile de mai sus, masina buna, consum bun, piese relativ ieftine si rezistente
isidore is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 19:04   #14
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

esti asa de incantat incat deja vrei sa bagi mana in ea?pacat de ea , motorul ala o face de rusine.....fiecare acum cu banii lui face ce vrea dar totusi la cati bani te-a ajuns masina?
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 22:26   #15
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: hyundai coupe vs. golf 4 vs. opel astra..indecis..

nu ma intelege gresit sunt foarte incantat de ea ca masina, nu ma deranjaza ca este nintel mai puturoasa ca vechiul espero, doar ca vroiam sa stiu ca idee daca as putea sa-i fac ceva, chiar nu mai am bani de tuning, eram doar curios..masina m-a costat cam 4000 euro cu tot cu verificare.

da poti spune ca motorul este slab, dar sincer chiar nu am nevoie de altceva merge impecabil..
isidore is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -