Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-10, 11:15   #1
Cr1st1anD

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Sfat motor Golf 4 blocat

Salut! Am o problema cu masina si speram sa ma ajute careva.

Am un Golf 4 1.4I, tip motor: AXP si in iarna asta motorul s-a stricat. Ideea este ca acest tip de motor de la VW se gaseste destul de greu si este foarte scump, fie el si SH (este singurul motor de la VW de 1.4 care are Euro 4, bloc motorul din aluminiu etc.).

As avea mai multe optiuni pentru a rezolva problema asta dar nu prea stiu pe care sa o aleg:

1) pot sa cumpar un motor SH fara serie, motor care a inlocuit tot un motor 1.4I, AXP, caz in care ma va costa motorul+manopera+autentificare RAR = 1100 Euro. Problema este ca daca vreau mai tarziu sa vand masina pretul va scadea serios.
2) pot sa cumpar un motor SH cu aceeasi serie: AXP, adus direct din Germania, caz in care ma va costa motor+transport+manopera = 1500 Euro.
3) pot sa o vand (si iau aprox. 2000-2500 Euro) si sa mai pun eu 1500 Euro si sa imi iau un alt Golf (daca am noroc, cu 4000-4500 Euro, as putea sa iau din Germania unul cu motor 1.9 TDI).
4) pot sa cumpar un motor 1.9 TDI, impreuna cu instalatia electrica, cutia de viteze etc. si sa il pun pe masina asta pe care o am. Pentru aceasta varianta nu am facut niciun calcul de pret dar cred ca ma va ajunge la 1500 - 2000 Euro.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Ce ati face daca ati fi in locul meu?

Va multumesc si sper sa ma ajutati.
Cr1st1anD is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 12:54   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Sfat motor Golf 4 blocat

As as opta in locul tau pentru varianta 3. Asta in cazul iti iei banii in scurt timp pe masina (2000-2500 euro). Iar cu banii luati as opta pentru un Golf IV Diesel 1.9 ALH 90 PS, daca gasesti la pret bun.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -