Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-10, 15:50   #1
R@Z0R

Stage 2
 
R@Z0R's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 58
Default Auto SH - Pasi de urmat pentru ACTE

Va salut. Nu mai am problema sa caut masina pentru ca deja am gasit-o, insa am cateva nelamuriri cu privire la acte.
Masina este trecuta pe firma (a vanzatorului), iar acesta spune ca nu poate scoate certificat care atesta ca nu are amenzi/taxe neplatite decat daca prezinta contractul de vanzare cumparare al masinii.

Eu nu vreau sa ma arunc, sa dau banii inainte, asa ca doresc sa stiu exact cam care sunt pasii si cand pot sa ii dau banii pentru a fi sigur ca nu iau teapa.

1. Certificat de autenticitate la RAR ( trebuie sa merg cu actualul proprietar ? )
2. Vanzatorul sa scoata fisa ca nu are taxe/impozite restante iar masina nu este oferita ca gaj.
3. Eu, in calitate de cumparator trebuie sa scot o fisa asemanatoare cum ca nu am taxe sau impozite neplatite.
4. Facem contractul de Vanzare-Cumparare la DRPCIV ? (metionez ca pastrez numerele lui)
5. Duc dosarul cu acte + copii + RCA la DRPCIV si astept 2 ore.

Sunt ok pasii ? Ordinea este corecta ? Cand trebuie sa ii dau banii ?
Daca imi ofera factura + chitanta, pot sa ii dau banii inainte de acesti pasi ?
Va multumesc.
R@Z0R is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 22:06   #2
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: Auto SH - Pasi de urmat pentru ACTE

Quote:
Originally Posted by R@Z0R View Post
iar acesta spune ca nu poate scoate certificat care atesta ca nu are amenzi/taxe neplatite decat daca prezinta contractul de vanzare cumparare al masinii.
Mi se pare cea mai mare aberatie...cred ca vrea sa iti vanda masina mai repede si nu stie cum...sa ma corecteze cineva daca gresesc
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 22:36   #3
Ovi407
VW Driver

Stage 5
 
Ovi407's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,749
Member of:
[VW]
[RENAULT]
[PEUGEOT]
Default Re: Auto SH - Pasi de urmat pentru ACTE

deci el trebuie sa-ti dea:
- factura + chitantza
- certificat fiscal
- copie dupa CUI -ul firmei
- cartea de identitate si talonul - pe verso la "instrainat catre" semnat si stampilat

dupa ce iti da toate astea poti sa-i dai banii

dupa care ii faci tu RAR-ul si restul pt transcriere
Ovi407 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:49   #4
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Auto SH - Pasi de urmat pentru ACTE

Daca n-ai rezolvat-o inca..nu-i asa mare problema.
faci contract cu el si lasa-l sa mearga sa scoata fiscal, cum sa-ti dea teapa? Ca nu vad cum, daca aduce fiscalul, e Ok, ii dai banii, daca nu-l aduce, sa faca ce vrea cu contractul ala
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:59   #5
R@Z0R

Stage 2
 
R@Z0R's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 58
Default Re: Auto SH - Pasi de urmat pentru ACTE

am rezolvat treaba. nu putea din cauza timpului, totul a mers perfect.
R@Z0R is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -