Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-09, 23:16   #1
Timi28

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 20
Default masina doar ptr oras

Va salut ! Dupa cum spune titlul vreau sa-mi iau o cutiuta ptr oras.Un buget la care as dori sa ma opresc ar fi max 1000 e cu tot cu taxe si alte r....uri.
Am o masina , Dacia Double Cab D, dar vreau ceva sa ma pot invarti prin oras, invariabil gasire loc de parcare m-ai usor.
Ce parere aveti despre : Nissan Micra an 97 80 mii km
Opel Corsa an an 93 95 km
Suzuki Alto 96 92 km
Daihatsu Cuore 92 88 km
Ford Fiesta 97 70 km
...si as m-ai putea continua cu lista de masini.Ideea e ca vreau sa ma duc pe clasa mini ptr oras.Ma oprisem si la Daewoo Damas/Tico dar pret prea mare ( de la 1300 e) Si, ca o mica gluma , chiar la Trabant
Deci rog pe cei care au /avut auto pomenite mai sus sa imi spuna parerea. Multumesc.
Timi28 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 23:36   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: masina doar ptr oras

Opel corsa sau Ford Fiesta. Gasesti usor piese pentru ele . Tico e bun la consum ,demaraj , intretinere dar e foarte slab la siguranta.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 23:42   #3
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: masina doar ptr oras

ai scris in topic suzuki alto. un swift nu ar fi la fel de bun ?
e destul de mare incat sa ai loc si in spate sic eva portbagaj, si destul de mica cat sa iti gasesti loc de parcare si sa te poti invarti cam oriunde cu ea. pentru ca vrei si cu taxe mici ii poti lua motorul de 1.0i si e arhisuficient mai ales in oras. si e foarte fiabila masina
Spark is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 23:52   #4
Ovi407
VW Driver

Stage 5
 
Ovi407's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,749
Member of:
[VW]
[RENAULT]
[PEUGEOT]
Default Re: masina doar ptr oras

spark cam cat e un swift?
Ovi407 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 00:26   #5
Timi28

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 20
Default Re: masina doar ptr oras

mi-ar place asa ceva , numai ca nu prea gasesc in Ro.Si sa aduc din alte tari nu am habar la cat m-ar ajunge cu totul.Plus ca e motor mare 1290 cmc. referitor la siguranta, daca e sa o luam pe cea dreapta,nimic nu e sigur.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ac5b_27.JPG
Views:	57
Size:	57.9 KB
ID:	1240079   Click image for larger version

Name:	ac15_27.JPG
Views:	52
Size:	53.1 KB
ID:	1240080   Click image for larger version

Name:	ac76_27.JPG
Views:	59
Size:	51.1 KB
ID:	1240081  


Last edited by Timi28; 28-12-09 at 00:28. Reason: uituc
Timi28 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 01:26   #6
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: masina doar ptr oras

Fiat Seicento sau Ford Ka! Una din astea 2. Vorbim dupa ce iti iei una din ele )
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 02:05   #7
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: masina doar ptr oras

da morph ... ar fi masini bune de oras. dar nu cred ca se incadreaza in bugetul de 1000e cu taxe cu tot.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 02:28   #8
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: masina doar ptr oras

Eu am gasit Ka cu 1000E in targ la Bacau in urma cu 1 luna...si Seicentouri sigur gasesti...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 20:00   #9
Timi28

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 20
Default Re: masina doar ptr oras

Seara buna ! Din pacate ultimile masini .Ka / Seicento, le-am condus.
Ka-ul : nu-mi place designul,motor mare , interior urat se vede prea multa tabla,portiere mari, zgomot mare in habitaclu de la motor + troncanea hayonul.Asta din cat imi aduc aminte.
Seicento : simpatic,mic , c-am prea mic ptr mine 1,87 93kg , am dat un cap la intrarea in masina si niste genunchi in bord, dar totusi consum c-am mare ptr o masina asa mica 8 ltr in oras .
Care mi-au placut ( confort -consum-design )au fost Corsa, Tico ( nu prea are design ..dar am intrat bine ) si Fiesta.
Tico pica din cauza pretului 1000-1600 eur este c-am mult ptr o jucarie. Raman in cursa Corsa cu Fiesta.Avantaje clare la ele : se gasesc piese c-am pe la orice schrot.
Singurul minus e motorul .Caut de maxim 900 cmc .
Dar inca nu e batut nimic in cuie.Nu ma grabesc si astept sa vad ce decid idiotii cu taxa , dupa care ma hotarasc . Va tin la 220 v ( curent )
Timi28 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 22:10   #10
Ovi407
VW Driver

Stage 5
 
Ovi407's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,749
Member of:
[VW]
[RENAULT]
[PEUGEOT]
Default Re: masina doar ptr oras

din cate stiu eu si corsa consuma destul de mult in oras
Ovi407 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 22:15   #11
Timi28

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 20
Default Re: masina doar ptr oras

Pai de ce crezi ca am trecut la minusuri motorul l-a amandoua ? Banuiesc ca si alea ajung la 6-7 /100 oras.
Timi28 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 22:47   #12
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: masina doar ptr oras

nissan micra d e nota 10 pt oras foarte reusita masinuta superba pt un oras aglomerat
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 23:06   #13
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: masina doar ptr oras

Quote:
Originally Posted by Timi28 View Post
Seara buna ! Din pacate ultimile masini .Ka / Seicento, le-am condus.
Ka-ul : nu-mi place designul,motor mare , interior urat se vede prea multa tabla,portiere mari, zgomot mare in habitaclu de la motor + troncanea hayonul.Asta din cat imi aduc aminte.
Seicento : simpatic,mic , c-am prea mic ptr mine 1,87 93kg , am dat un cap la intrarea in masina si niste genunchi in bord, dar totusi consum c-am mare ptr o masina asa mica 8 ltr in oras .
Care mi-au placut ( confort -consum-design )au fost Corsa, Tico ( nu prea are design ..dar am intrat bine ) si Fiesta.
Tico pica din cauza pretului 1000-1600 eur este c-am mult ptr o jucarie. Raman in cursa Corsa cu Fiesta.Avantaje clare la ele : se gasesc piese c-am pe la orice schrot.
Singurul minus e motorul .Caut de maxim 900 cmc .
Dar inca nu e batut nimic in cuie.Nu ma grabesc si astept sa vad ce decid idiotii cu taxa , dupa care ma hotarasc . Va tin la 220 v ( curent )
Nu contest ceea ce ai zis tu...si mie exteriorul la Ka mi se pare urat dar interiorul mi se pare fff frumos comparat cu un tico/micra/corsa. Faptul ca Ka are motor mai maricel eu il vad ca pe un avantaj...e sprintena...e o masina de oras mai sprintena...daca mergi incet iti consuma putin dar cand apesi pedala stii ca nu te claxoneaza cei din spate.

Seicento, am, conduc, iubesc. Am 1.85, 90kg, nu miau placut scaunele stock (dat scaunul in spate nu am dat nici 1 genunchi in bord, cap in plafon, usa...chestii de genu never ever...) iam pus scoici. Ma simt si mai bine...dar eu cu talpa grea si CAI, CATBACK la motorul de 1.1 am un consum de 8l/100km...cred ca acolo ai exagerat umpic Un seicento cu motorul de 900 e chiar economic, cu motorul de 1.1 e economic daca nu o calci si atat.

Tico pik, e chiar mai mica decat Seicento/Ka...consuma umpic si na...Tico. Corsa Vs. Fiesta deci. Aleg intotdeauna Fiesta dar parca deja am trecut la alta clasa...o clasa superioara. Acum e alta treaba dar din tot ce ai zis tu Fiesta e cea mai potrivita (dar ai schimbat clasa). Asa zic si eu Punto sau Gp sau Panda...etc...


P.S. Corsa pt mine ar fi ultima alegere...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 23:16   #14
Timi28

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 20
Default Re: masina doar ptr oras

Nu zic ca nu e ok Fiatul, dar ce am gasit si prin pietele auto ( Timisoara/Arad ) depasesc cu foarte mult ,sa zicem, bugetul alocat.Aceeasi problema ar fi si la cele pomenite.De aia am zis ca astept taxa tampita si dupa m-ai vad.Asa ca tot dau SEARCH pe net
Timi28 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 23:22   #15
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: masina doar ptr oras

Scz de offtopic...nu prea le am cu taxe & stuff...am inteles ca de la inceputul anului e alta taxa pt 1 inmatriculare...stii detalii???

caut si eu sa imi iau un urs si asa...poate mias lua unu din afara...dar momentan ma feresc de treaba asta datorita 1 inmatriculari
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -