Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-09, 10:58   #1
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Vreau sa cumpar una din cele doua masini (pe Opel motorul 1,9L 150 cai, Ford Focus 136cai motorul de 2L ). Ma intereseaza parea celor care detin una din ele sau le-au condus o perioada mai lunga, costuri de intretinere si in special fiabilitate. Ce am putu afla pana acum este ca Focusul are probleme cu injectoarele si la Opel motorul asta ar avea probleme cu valva EGR.
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 11:32   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

la focus doar injectoarele DELPHI au probleme. daca nu sunt injectoarele DELPHI pe focusul care vrei tu sa-l iei atunci nu o sa ai probleme cu ele
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 11:42   #3
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Cum pot sa imi dau seama daca are injectoare DELPHI ?
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 15:01   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

in principiu motoarele TDCI sunt cu injectoare DELPHI iar TDDI cu injectoare BOSCH.
ca o concluzie motoarele TDCI sunt pacatoase din cauza injectoarelor DELPHI. in schimb motoarele TDDI sunt foarte fiabile.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 15:05   #5
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

De ce nu incerci un 307 2.0 HDI 136cp?
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 17:10   #6
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

307 este cam mic si aici ma deranjeaza cam tare portbagajul. Am auzit de la cineva patit, cum ca se cam rupe puntea spate la peugeot, nu stiu cat de adevarat e...
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 09:36   #7
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by MaxX_82 View Post
307 este cam mic si aici ma deranjeaza cam tare portbagajul. Am auzit de la cineva patit, cum ca se cam rupe puntea spate la peugeot, nu stiu cat de adevarat e...
Mic? Nu cred ca sti ce vorbesti. Este foarte incapator spatiu extraordinar de mare portbagajul este decent pentru clasa ei, ce te-ai astepta sa ai protbagajul cat al unei berline? Si in plus nu am auzit de ruperea puntii spate pana acuma si am avut 307 HDI hatchback cu peste 200k km mersi rpin tara fara nici o problema.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 13:18   #8
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Incearca te rog sa nu te ataci chiar asa, am vazut ca ai unu de vanzare.
Nu sunt fan 307, compara portbagaju de la gts sau focus cu al tau, in final asta e comparatia pe care trebuie sa o faci, pe mine masinile astea doua ma intereseaza. Merci de sugestie oricum
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 14:09   #9
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Nu cred ca ai inteles ce vroiam sa zic. Nu ti-a spus nimeni sa imi cumperi masina. Am zis ca am avut si 307 hatchback asta pe care il vand acum daca ai sta nitel si te-ai uita la el ti-ai da seama ca e combi. Crede-ma cand vorbesc de masini stiu ce zic. Acum referitor la cele doua amintite de tine. Nu cred ca exista comparatie pt ca nu sunt din aceeasi clasa, normal vectra e mai mare decat focusul si zic eu are o calitate mai buna a finisajelor interioare. Pe de o parte nu stiu motorul cum se comprta , la focus stiu pentru ca este exact acelasi motor produs de PSA care vine si pe Peugeoturi si stiu ca este foarte fiabil si fajnet. Acum depinde, cheia este la tine.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 21:55   #10
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Daca bagi filtre delphi nu vei avea probleme cu injectoarele alea si mai ales daca vei folosii motorina de Peco.Toate masinile au probleme cu injectoarele daca le alimentezi cu "pacura" de la conducta.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 10:06   #11
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Asta cu injectoarele am citi-o si eu dar daca faci reviziile la zi si bagi motorina din PECO nu are ce sa se intample . Daca bagi motorina ramasa de la tractoristi.......well atunci o sa ai probleme cu injectoarele.
Si oricum achizitionarea unei masini SH e mai mereu o loterie
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 11:59   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

tin sa te contrazic. intreaba posesorii de mondeo si focus cu motoaretdci nu vorbi din teorii si povesti. si pe langa asta de ce s`ar fi deschis service de reparat injectoare delphi?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 16:17   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Nu-ti lua nimic, ca toate au probleme, crede-ma. Ramai pieton ca-i mult mai sigur, si nici nu ai probleme la injectoare.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 16:19   #14
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Din cate am vazut eu in zilele noastre e mai periculos sa fi pieton decat sa ai masina :P
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 16:59   #15
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Opel Vectra GTS vs. Ford Focus

Ii periculos sa faci orice si sa mananci cu furculita ca poate ti-o bagi in nas...totusi ceva informatii in plus m-ar ajuta....
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -