Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-09, 13:54   #1
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Salut!
Ma gandesc sa achizitionez una dintre modelele de mai sus cu scopul utilizarii ca masina zi de zi nu tuning,etc.
Ma intereseaza in principiu fiablitate,costuri de intretinere etc,,,

BMW - http://www.autoscout24.es/Details.aspx?id=168656965

Opel - http://www.autoscout24.es/Details.aspx?id=165625263

Astept parerile voastre cat mai obiective daca se poate.
Multumesc anticipat!
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 15:06   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Daca vrei s-o tii inmatriculata in Romania, atunci ia BMW. Opelul e din 99, 100% euro 2, o sa te omoare taxa. BMW-ul il vei vinde mai usor, e si mai dotata, desi la aspect pierde.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 16:54   #3
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Nu sunt eu ala al priceput doar imi dau cu parerea......sincer mie imi place mai mult Opel-ul . Nu inseamna ca daca scrie pe el BMW e masina visurilor..... singura problema, asa cum zice si Ionut din cluj taxa te va rupe. Deci poti sa te gandesti la inca 2000E (aproximativ)
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 19:16   #4
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Nu necesita inmatricularea pt ca nu o sa ruleze in tara.Ma intereseaza in principiu intretinerea lor...despre Opel mai stiu cate ceva dar in schimb despre 318 Tds nu stiu nimik...si m-ar interesa cat de fiabil este acest motor
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 19:37   #5
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Din cate stiu eu piesele de opel sunt destul de accesibile...desi din cate vad eu pe tine te atrage BMW-ul. Sincer nu sunt impotriva BMW-ului dar pana la urma este o fitza sau cel putin asa o consider eu ......alegerea oricum iti apartine.

Inca ceva......nu cred ca sa fi primul la semafor sau sa lasi cauciucuri pe asfalt este lucrul la care viseaza toata lumea . Cel putin eu asa o vad. Si masinile o sa se comporte ca una de 13 ani respectiv ca una de 10 ani .....mult succes %%-
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 19:57   #6
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: BMW e36 318TDS vs Opel Vectra 2.0 DTI

Quote:
Originally Posted by VirusicaX View Post
Din cate stiu eu piesele de opel sunt destul de accesibile...desi din cate vad eu pe tine te atrage BMW-ul. Sincer nu sunt impotriva BMW-ului dar pana la urma este o fitza sau cel putin asa o consider eu ......alegerea oricum iti apartine.

Inca ceva......nu cred ca sa fi primul la semafor sau sa lasi cauciucuri pe asfalt este lucrul la care viseaza toata lumea . Cel putin eu asa o vad. Si masinile o sa se comporte ca una de 13 ani respectiv ca una de 10 ani .....mult succes %%-
Dap sunt destul de accesibile piesele la Opel dar si la e36 pot spune ca sunt la fel..
In alta ordine de idei ca si fost posesor de e36 si fan as alege BMW...dar sunt adeptul motoarelor pe benzina..masina va fi achizitionata pt tatal meu..de aici si motorizarile diesel
Ma intereseaza strict fiabilitatea si intretinerea celor doua masini.
Motorul celor de la Opel stiu ca-i destul de reusit nu stiu insa nimic despre cel de la BMW..si aici asa vrea cateva pareri daca se poate.
El_Nino is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -