Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Care ar fi optiunea voastra ?
Auris SH 13.000 km 11700 EUR 13 65.00%
Yaris nou 11.00 EUR 7 35.00%
Voters: 20. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-09, 15:00   #1
flor1n
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Question Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Salut,

Am fost de curand la dealer-ul Toyota din oras hotarat sa iau un Yaris la oferta 11 mii euro dar langa modelele noi aveau si modele rulate timp de 1 an de zile de catre angajatii Toyota (masini de servici).

Intre toate aceste masini SH am gasit si un Auris din 2008 cu urmatoarele detalii:
Motor: 1.4D 90 cp. Echipare Luna (9 airbag-urii, Climatronic dual, jante aliaj, frana disc fata-spate.. etc)
Rulaj: 12700 km
Pret: 11700 EUR

Diferenta de pret intre Yaris si Auris nu este foarte mare. Aurisul este insa o clasa superioara cu dotari mult mai buna insa cu un rulaj de aproape 13 mii km despre care nu am de unde sa stiu cum a fost efectuat mai ales cand ma gandesc la drumul din si spre pipera pe care cel mai probabil l-a parcurs zilnic ( si aici ma refer atat la binecunoscutele blocaje bara la bara cat si la portiunea aceea de drum accidentat)

Drive test nu am putut face cu Aurisul intrucat nu mai are asigurare RCA. Tot ce am putut face a fost sa o testez in curtea dealerului dar desigur asta nu este un test edificator din nici un punct de vedere. Nu prezinta urme de lovituri (cu exceptia a doua mici zgarieturi pe spoiler), scurgeri de ulei etc.
Singurele urme de uzura sunt la interior (plasticele un pic zgariate)

1. Aveti cunostinta de alte asemenea achizitii ?
2. Care ar fi avantajele/dezavantajele uneia sau alteia/voi ce ati alege (fiti subiectivi) ? smile.gif

Multumesc in avans pentru raspunsuri!
flor1n is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 16:34   #2
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Tu daca ai primi o masina de la serviciu, si ai sti ca nu ai dat tu banii pe ea, cum ai merge cu ea? Gandeste-te la asta si o sa-ti dai seama daca merita sa iei o masina cu care au mers angajatii...
b-power is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 16:50   #3
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

pt toyota 13 mii km e fix pix. daca arata bine interior exterior nu ezita. eu stau in oman, 80% din auto sant toyota, taxi 100% toyota care duc 500-600 mii km. nu i-ti fa griji in privinta motoarelor japoneze sant net superioare europenelor, succes
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 16:53   #4
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

apropo de yaris, au probleme cu ac-ul
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:00   #5
flor1n
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

b-power inteleg perfect ce vrei sa zici
Stiu ca majoritatea masinilor de servici sunt foarte prost exploatate pe principiul asta, nu-i a mea da-o-ncolo !
Pe de alta parte ma gandesc la cazul acesta particular in care soferul (dealerul) este constient ca trebuie sa mai si vanda masina dupa ce o va utiliza ba mai mult va trebui sa si acorde garantie pentru perioada ramasa (in acest caz 1 an jumatate) si pe deasupra trebuie sa isi pastreze reputatia (atat a dealer-ului cat si a marcii vandute).

seliuc daniel
Mersi de sfat si de atentionare in ceea ce priveste Yaris.
flor1n is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:41   #6
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

parerea mea ar fi sa mergi pe auris.
si frate-meu a prins o astfel de masina rulata de un angajat al reprezentantei (in cazul acesta directorul - renaul), si tocmai de aceea masina a fost foarte bine ingrijita. a luat-o la 11 mii km. acuma are 20 si ceva de mii si n-a avut nici cea mai mica problema.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 22:47   #7
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

O cunostinta de a mea si-a cumparat auris 1.4 d 90 cp....cu destule dotari, rosie cum a vrut toate bune si frumoase....

Acum dupa ce a cumparat-o este tare dezamagita de ea! Este puturoasa, este submotorizata, consuma mult pentru un diesel, in interior motorul se aude destul de tare fata de un CRDI de exemplu pe care nici nu il auzi, si CRDI-ul e KIA nu Toyota....masina e spatioasa rau, e confortabila, e solida, finisaje ok insa Auris cu motorizarea asta chiar nu se merita....motorizarile astea sunt mai mult pentru masini mici gen Yaris.

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 12:14   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
pt toyota 13 mii km e fix pix. daca arata bine interior exterior nu ezita. eu stau in oman, 80% din auto sant toyota, taxi 100% toyota care duc 500-600 mii km. nu i-ti fa griji in privinta motoarelor japoneze sant net superioare europenelor, succes
Vezi unde se fabrica mai nou toyotele pentru noi.

Nu lua masina rulata de angajati - mai mult ca sigur rodajul nu este facut, si nu poti sa stii cine a condus-o; poate a avut grija de ea, poate nu. Eu as prefera Yaris nou.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 12:44   #9
flor1n
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Spark
norocos fratele ca a prins o masina rulata de director (cu sigurana a avut mai multa grija de ea).

EWN
argumentele aduse de tine sunt un pic subiective dar asta nu inseamna ca nu le apreciez:
Quote:
Este puturoasa, este submotorizata, consuma mult pentru un diesel,
De acord ca pare submotorizata pentru cat de mare este insa pentru un familist fara pretentii sportive cred ca este arhisuficient. Intrebarea mea este: masina a fost luata de noua si impresiile au venit la multi km dupa cumparare sau imediat dupa achizitie cand masina inca este in rodaj si este normal sa fie "puturoasa" si sa consume mai mult.

Quote:
in interior motorul se aude destul de tare fata de un CRDI de exemplu pe care nici nu il auzi, si CRDI-ul e KIA nu Toyota
nu vad relevanta comparatiei "fata de un CRDI".
CRDI = Common rail direct fuel injection http://en.wikipedia.org/wiki/CRDI iar motorul de pe toyota D4D are fix injectie common rail (vezi mai jos in aceeasi pagina lista de motoare care folosesc CRDI si denumirile de marketing in functie de producator) deci a comparat D4D cu CRDI mi se pare ca e ca si cum ai compara cartofi cu barabule, e diferenta doar de nume si nu asta face diferenta de zgomot ci probabil insonorizarea (sa ma corecteze cineva daca gresesc).

amphetamine
Stiu ca se fabrica in Turcia oricum nu asta ma ingrijoreaza din ce am citit pe net este fabrica toyota cu cele mai putine defecte (fiind si cea mai noua) iar standardele de calitate sper sa fi ramas cele nipone .
Motivul real de ingrijorare este cel mentionat de tine, si cel mai evident, anume cat de corect a fost utilizata/rodata plus cat de "reali" sunt acei 13 mii km. E cam ciudata ca o masina de firma sa faca numai 13 mii km intr-un an.

Dificil de luat o decizie...

Last edited by flor1n; 30-11-09 at 12:48.
flor1n is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 13:28   #10
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

mi-as lua totusi auris-ul acela , probleme grave nu are cum sa aiba in 13.000 de km... cat despre consum.... depinde de cum mergi...

daca masina de firma a fost folosita pentru bucuresti, nu e nimic in neregula cu cifra de 13.000 km.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 15:17   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Probleme n-au cum sa fie acum, dar pot aparea in timp.
flor1n: eu am auzit exact opusul despre fabrica din Turcia.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 17:57   #12
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Quote:
Originally Posted by flor1n View Post
Spark
norocos fratele ca a prins o masina rulata de director (cu sigurana a avut mai multa grija de ea).

EWN
argumentele aduse de tine sunt un pic subiective dar asta nu inseamna ca nu le apreciez:

De acord ca pare submotorizata pentru cat de mare este insa pentru un familist fara pretentii sportive cred ca este arhisuficient. Intrebarea mea este: masina a fost luata de noua si impresiile au venit la multi km dupa cumparare sau imediat dupa achizitie cand masina inca este in rodaj si este normal sa fie "puturoasa" si sa consume mai mult.


nu vad relevanta comparatiei "fata de un CRDI".
CRDI = Common rail direct fuel injection http://en.wikipedia.org/wiki/CRDI iar motorul de pe toyota D4D are fix injectie common rail (vezi mai jos in aceeasi pagina lista de motoare care folosesc CRDI si denumirile de marketing in functie de producator) deci a comparat D4D cu CRDI mi se pare ca e ca si cum ai compara cartofi cu barabule, e diferenta doar de nume si nu asta face diferenta de zgomot ci probabil insonorizarea (sa ma corecteze cineva daca gresesc).
Cunostinta mea a cumparat-o de noua, are 17 mii de km cu ea si un consum de 10-10.5 in oras.....enorm pentru un 1.4 D. Eu am masini cu motorizari 2.0 Diesel si niciodata nu am scos 10 l in oras! Si are un stil linistit de a conduce, de aceea a si optat pentru motorizarea asta.

Cat despre zgomotul in habitaclu....eu am comparat CRDI si d-4d doar la capitolul silentiozitate unde un 1.5 CRDI este mult mai silentios decat un 1.4 d-4d in conditiile in care vorbim de Kia si Toyota....adica totusi aveam pretentii de la Toyota.

intotdeauna masina cu masa mare + motor mic = consum mare (vezi polo 1.2 vezi golf 1.4 vezi logan 1.4 care consuma cat logan 1.6 etc.)
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 19:05   #13
flor1n
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Quote:
Cunostinta mea a cumparat-o de noua, are 17 mii de km cu ea si un consum de 10-10.5 in oras.....enorm pentru un 1.4 D.
Intr-adevar enorm si cred ca trebuia sa mearga la service de cand a cumparat-o iar daca nu ar trebui sa-i faci tu un bine si sa il/o trimiti. Am citit despre consumuri pe un alt forum romanesc dedicat toyota si toti cei care au postat au inregistrat un consum maxim de 7.5 L la ore de varf in traficul din Bucuresti care stim cum este ceea ce mi se pare rezonabil. In trafic normal nu trece de 7 in functie de consum.
Discutia despre zgomotul motorului nu o mai extind pentru ca nu face obiectul acestui topic.
Cat despre afirmatiile "absolutiste" de genul
Quote:
intotdeauna masina cu masa mare + motor mic = consum mare
nu prea se prind de mine
Mersi oricum de pareri.
flor1n is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 23:26   #14
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

e misto ca se pune problema la o masina de 2008 cu 13000 km .....dar e ok un passat din 98 cu 300.000.......eu din cate stiu masinile reprezentantelor nu prea fac taximetrie...dar in fine.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 20:49   #15
flor1n
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Toyota Auris SH de la dealer Toyota ?

Threadul poate fi inchis. Am ales Auris .
Multumesc celor care si-au facut timp si au raspuns/votat !
flor1n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -