Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-09, 13:07   #1
vladcostras

Stock
 
vladcostras's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
Default Prima Masina

Ce parere aveti despre Toyota Celica 1.8 (143bhp) ?
vladcostras is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 21:39   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Prima Masina

Ce te intereseaza la ea?
http://www.ultimatespecs.com/?option...l=839&car=5255
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 11:15   #3
MehtodMan
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Prima Masina

sall mai am putin si fac 18 ani si o sa imi iau masina... dar nu prea stiu ce... ma gandeam la un opel calibra dar am vb cu cnv si mia zis k consuma mult si mam gandit si eu la asta cand am vazut k e destul de ieftina masina... as vrea sa stiu dak e asa dak consuma mult...
MehtodMan is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 13:10   #4
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Prima Masina

nu mai t baga in topicul omului deschideti si tu altul ... calibra e o masina destul de veche si nu cred k mai gasesti ceva in stare buna si da consuma foarte mult nu mult..

on topic - celica e masina fiabila + ca dintr-o celica poti sa scoti ceva frumos dupa un tuning cu investitii relativ mici..
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 17:07   #5
vladcostras

Stock
 
vladcostras's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
nu mai t baga in topicul omului deschideti si tu altul ... calibra e o masina destul de veche si nu cred k mai gasesti ceva in stare buna si da consuma foarte mult nu mult..

on topic - celica e masina fiabila + ca dintr-o celica poti sa scoti ceva frumos dupa un tuning cu investitii relativ mici..
Imi place pentru ca este o masina sportiva cand vine vorba de look,tinereasca are performante remarcabile la turatii mari pentru ca e o masina foarte usoara 1,150kg.Problema e ca multi nu imi recomanda o masina cu mai mult de 100 cai putere pentru prima masina.Si as fi vrut sa aud si parerea voastra in legatura cu acest aspect si ce alte pareri despre Celica mai aveti
vladcostras is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 17:08   #6
mihai_gm

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: Prima Masina

mai cei care nu iti recomanda o masina cu peste 100 de cai sunt dusi, si loganu prinde 150( cu greu dar prinde )si la 150 daca intri in pom esti la fel de mort ca si cum ai intra cu 200, e vorba numa de sofer sa fie normal la cap si sa stie cand poate sa se bucure de toti caii putere si cand trebe sa o lase moale
mihai_gm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 17:19   #7
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Prima Masina

la 18 ani este numai buna...sportiva,cp destui,nu stiu la intretinere cum este dar daca nu are costuri ridicate merita...la 18 ani eu mi-am luat golf 4 116cp si il am si acum,dar nu sunt multumit de el vreau ceva mai mare gen skoda octavia,audi a6,passat....nu-mi plac masinile mici....numai in cazul in care sunt sport(toyota celica)...de ex acum cand sunt cat de cat obisnuit cu masina si o stapanesc destul de bine vreau ceva mai multi cp si o sa-i pun chip la 150cp...143cp nu este enorm de mult ai sa vezi daca ai grija o sa fie bine
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 19:02   #8
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by mihai_gm View Post
mai cei care nu iti recomanda o masina cu peste 100 de cai sunt dusi, si loganu prinde 150( cu greu dar prinde )si la 150 daca intri in pom esti la fel de mort ca si cum ai intra cu 200, e vorba numa de sofer sa fie normal la cap si sa stie cand poate sa se bucure de toti caii putere si cand trebe sa o lase moale
sunt de acord si eu cu tine
deseori aud ca pentru inceput trebuie sa ai masina slaba ca sa nu ... ca cica esti nebun dupa viteza si nush ce ... aberatii daca ai cap poti avea si la 18 ani 1000 de cai nu 150 sau ......
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 22:55   #9
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Wink Re: Prima Masina

Cei care iti recomanda masini mai putin puternice nu sunt dusi , sunt chiar inteligenti. E adevarat ca poti muri la orice viteza , dar una e sa ajungi la 100 km/h in 12 sec si alta e in 6. Ajungi la viteze mari fara sa-ti dai seama si asta poate avea consecinte neplacute pentru un incepator . In plus, nu-mi spune ca vrei masina sport ca sa mergi incet cu ea ,ai multi cai sub capota esti automat tentat sa-i dai.

Cat despre celica de 143 hp, dupa cat m-am informat e o masina buna dar are cateva bube majore : motoarele inainte de 2003( sau 2004, nu mai tin minte bine) au un defect al blocului motor, incep sa manance ulei si pot ramane fara in orice moment, dupa anul specificat blocul motor a fost refacut si problema a disparut .( cauta pe youtube "knocking sound celica S')
Alta problema ar fi sincroanele de la cutia de viteze,care se uzeaza foarte repede, am inteles ca se poate evita folosind un ulei mai subtire.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -