Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-09, 07:09   #1
zobb_t
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 0
Smile opinii A6 2,5 TDI, 2001, 200000km

Salutare!

Sunt pe cale sa achizitionez un Audi A6, cutie automata, motor de 2,5TDI, 200000 km si vreau sa va cer parerea. Am tot auzit ca motorul de 2,5 e unul "pacatos" din nastere si ca mai recomandat ar fi cel de 1,9
Ma intereseaza:
1. fiabilitatea (am inteles ca pe la kilometrii astia se duc turbina, nuj ce axe, etc), de aceea va rog sa-mi spuneti daca aveti o astfel de masina ce probleme v-a facut, cat costa inlocuirea/reparatia acestor piese, si dupa inlocuirea pieselor, la cati kilometri a fost necesara o noua inlocuire/reparatie
2. consumul
3. ma intereseaza si cum pot fi prevenite problemele de la punctul 1 (ex: folosirea unor aditivi, a unui anumit tip de ulei etc)
4. despre cutia automata de la modelele astea ce stiti? e ok?

Va multumesc!
zobb_t is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 07:13   #2
zobb_t
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 0
Default PS: opinii A6 2,5 TDI, 2001, 200000km

am uitat sa precizez ca motorul are 150 de cai si distributia pe lant (cel putin asa mi-a spus vanzatorul).
zobb_t is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 17:01   #3
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: opinii A6 2,5 TDI, 2001, 200000km

Quote:
Originally Posted by zobb_t View Post
Salutare!

Sunt pe cale sa achizitionez un Audi A6, cutie automata, motor de 2,5TDI, 200000 km si vreau sa va cer parerea. Am tot auzit ca motorul de 2,5 e unul "pacatos" din nastere si ca mai recomandat ar fi cel de 1,9
Este un motor destul de sensibil, dar nicidecum pacatos, iar 1.9 dupa parerea mea este un motor putin cam mic pentru un a6.

Quote:
Originally Posted by zobb_t View Post
Ma intereseaza:
1. fiabilitatea (am inteles ca pe la kilometrii astia se duc turbina, nuj ce axe, etc), de aceea va rog sa-mi spuneti daca aveti o astfel de masina ce probleme v-a facut, cat costa inlocuirea/reparatia acestor piese, si dupa inlocuirea pieselor, la cati kilometri a fost necesara o noua inlocuire/reparatie
2. consumul
3. ma intereseaza si cum pot fi prevenite problemele de la punctul 1 (ex: folosirea unor aditivi, a unui anumit tip de ulei etc)
4. despre cutia automata de la modelele astea ce stiti? e ok?

Va multumesc!
1. Se spune ca la generatia asta de motoare cam pe la ~200k km apar probleme la axa cu came, dar asta se datoreaza si din cauza unei exploatari necorespunzatoare, dupa cum spuneam mai sus, este un motor sensibil.
Revizile atata timp cat nu le faci la reprezentanta sunt acceptabile ca pret, eu ajungeam undeva la 500-600 ron pe o revizie.

2. consumul este si in functie de sofer, la mine consumul mediu era cam in jur de 7,5 Dar circulam mai mult prin exterior, oras mai putin, unde consumul creste undeva la 11-12.

3. Problemele de la punctul 1 pot fi evitatea prin tratarea corespunzatoare a motorului, trebuie sa eviti mersul turat sau subturat, sa folosesti combustibili de calitate (cel mai indicat sa eviti statile de peco no name), turarea motorului la rece (asta iti indica si in cartea masini) evita sa o calci tare pana nu ajunge la temperatura normala.
De turbina nu am auzit de eventuale probleme si nici eu nu am avut probleme cu ea, doar vechea problema care apare la orice turbina de la mersul subturat.

Motorul tau este AKN si stiu ca are distributia pe curea, nicidecum pe lant. Mai bine verifici la un service spusele vanzatorului.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 17:36   #4
zobb_t
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 0
Default Re: opinii A6 2,5 TDI, 2001, 200000km

Multumesc pentru informatii!
Masina are cutie automata, ceea ce sper sa fi protejat cat de cat motorul in privinta sub/extra turarii.... in rest.... sper sa ajung maine la service sa o pun pe tester sa vedem ce si cum.
zobb_t is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -