Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-09, 21:33   #1
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default 4x4 pentru drumuri de tara

sunt in cautarea unui 4x4 pentru a strabate unele drumuri de tara ... pana acum m-am oprit la suzuki vitara dar astept si alte pareri ... prefer sa consume cat mai putin. ca buget am stabilit aproximativ 3000 euro +/- Caut ceva cu garda la sol putin mai ridicata.

Ce alte obtiuni as avea in acesti bani in afara de un vitara din 92-95 cu motor de 1.6 si sa respecte cerintele mele?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 20:33   #2
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

Nu cred ca un motor pe benzina este foarte bun, mai ales pe un Vitara (acel 1.6 cred ca este putin cam slabut si va trebui sa il turezi sa treci de diverse obstacole/santuri cu apa, etc. deci consumul va creste semnificativ.)

Ai putea sa te uiti si la un Aro 244 sau la un Nissan Terrano (cele diesel de prin 94 am vazut ca sunt undeva la 3500euro).
__________________

Ford Fiesta MK6 1.4 TDCi
Deiel is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 21:06   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

Quote:
Originally Posted by Deiel View Post
Nu cred ca un motor pe benzina este foarte bun, mai ales pe un Vitara (acel 1.6 cred ca este putin cam slabut si va trebui sa il turezi sa treci de diverse obstacole/santuri cu apa, etc. deci consumul va creste semnificativ.)

Ai putea sa te uiti si la un Aro 244 sau la un Nissan Terrano (cele diesel de prin 94 am vazut ca sunt undeva la 3500euro).
Daca ai trece pe la concursuri de off-road ti-ai da seama ca Vitara e o masina excelenta pentru off-road, din cauza greutatii si dimensiunilor reduse.

Motorul de 1.6 se descurca excelent, eu zic ca te-ai gandit f bine la Vitara.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 21:12   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

mersi de replyuri.
ideea e ca vitara are si reductor, greutate mica ceea ce o face destul de ideala cred eu dar de-aia am deschis topicul ca poate gresesc eu si ma orientez spre ceva gresit.

mersi ionut deci tu zici ca vitara e cam cea mai buna varianta in banii astia?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 23:09   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

mai poti vedea si Suzuki Jimmy
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 09:53   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

jimny si samurai le scot din discutie ... sunt prea spartane pt mine ... mai lipsite de confort decat vitara.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 22:13   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: 4x4 pentru drumuri de tara

ca sa nu las topicul in aer vreau sa mentionez ca am luat un vitara 1.6 8v pana la urma.
poza before (de cand am cumparat-o ... prin noiembrie)
https://img35.imageshack.us/i/s1035994.jpg/

si poza after (in stadiul in care e acuma ... mai e putin pana o termin dar e in curs)
https://img683.imageshack.us/i/kituri...scoape022.jpg/
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -