Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-09, 05:45   #1
siles

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default merita un aro pentru mers pe teren???

ce sfaturi imi dati cei ce aveti un aro pentru ami cumpara unul????
cam cit ar trebui sa dau pe el?
ce tip ar trebui sa cumpar(imi trebuie pentru a umbla in generel pe drumuri de pamint pe unde mai sunt si noroaie)
ce ar trebui sa cumpar aro 10 sau aro 244?
ce trebuie sa verific pentru a nu lua teapa???
vreau sa il iau sa merg cu el nu sa ma apuc imediat de reparatii
siles is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 14:53   #2
|| L u c i a n ||

Stage 3
 
|| L u c i a n ||'s Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 141
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

nu asculta pe cine nu a mers niciodata cu un aro sau a mers da nu a stiut sa mearga cu el....este o masinaa foarte buna pentru ce tehnologie este pe ea dar facee fata la drumuri de munte,noroaie,gropi si urcusuri si carat mai bine decat multe alte masini noi de teren...asta pe care il am eu nu m-a lasat niciodata in drum
|| L u c i a n || is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 14:58   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

cat ai de carat cu ea ca greutate ?
sau ca volum ?
nr de persoane ?
drumuri off-road d campie sau munte ?
in mod normal ar trb sa-l repari / verifici cap coada ca sa fii sigur d el, doar vine iarna....
motorizare diesel sau benzina ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 15:08   #4
|| L u c i a n ||

Stage 3
 
|| L u c i a n ||'s Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 141
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

greutate poti sa pun destulaa pe ea ca pe spate are amortizoare din foi de arcuri deci,bancheta din spate se rabateaza si se poate da jos,iar pe teren accidentat se descurca iar iarna nai treaba cu el nu te lasa.

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...-10-4-4x4.html
|| L u c i a n || is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 15:38   #5
|| L u c i a n ||

Stage 3
 
|| L u c i a n ||'s Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 141
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

daca mai era cineva in tara asta sa se fi ocupat de ARO eram departe acum
|| L u c i a n || is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 16:54   #6
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

Quote:
Originally Posted by || L u c i a n || View Post
daca mai era cineva in tara asta sa se fi ocupat de ARO eram departe acum
mare adevar ai zis
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 03:52   #7
siles

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

luciane cu rugina cum sta ?????
este totusi din 90.
de ce costa 1100 e?uitate pe anunturi si la preturi la aro 10 .
exista vreun motiv de de costa cit acel 11-4 din 99 care e de vinzare in maramures???
cit de negociabil este pretul ?
cu citi lei sa vin sa il iau(pretul sub care nu o sa cobori deloc)
siles is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 08:07   #8
|| L u c i a n ||

Stage 3
 
|| L u c i a n ||'s Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 141
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

cre ca ati vorbit cu tata azi dimineata cu tata nu....rugina la tabla e ca la oricare masina normal...dar un motiv e ca il am de nou deci UNIC PROPIETAR nu cum sunt altele la mana a 3-a si omorate de munca si alte dastea ca nimeni nu ia un X5 sa care cu el sau alte dastea pentru ca costa si mult si e tabla subtire....
|| L u c i a n || is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 03:12   #9
siles

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

Quote:
Originally Posted by || L u c i a n || View Post
cre ca ati vorbit cu tata azi dimineata cu tata nu....rugina la tabla e ca la oricare masina normal...dar un motiv e ca il am de nou deci UNIC PROPIETAR nu cum sunt altele la mana a 3-a si omorate de munca si alte dastea ca nimeni nu ia un X5 sa care cu el sau alte dastea pentru ca costa si mult si e tabla subtire....
deci asta e motivul de vrei 1100 pe el??
am vb cu mai multi mecanici si multi mi-au spus ca la un aro din 90 poti sa il tii si in salon si tot intra rugina (nu se vede gauri dar tot ce e tabla pe el are un anumit grad de ruginire)
apoi mi-au mai spus ca la masini conteaza anu deci la 90 ele se invirt in jurul sumei de 2000 ron.
ieri inca nu m-am lamurit daca pot cupla 4 ori 4 la o proba daca vin?,tu mi-ai zis ca are chestia aceia care cupleaza la o roata lipsa(de unde stiu eu ca nu ai luato tu de acolo ca sa spui ca din cauza ei nu putem face o proba cu 4 ori patru si eu cind o sa ajung acasa si o sa ii pun piesa respectiva o sa vad ca nu functioneaza tractiunea integrala??????)
deci avind in vedere ca esti unic proprietar iti dau pe el 2500 ron fac actele toate (ca sa nu mai ai nici o treaba cu el)-cu drumul cu tot sa ies si eu pe la 3500 cu tot ca sa nu mai pun ce o sa mai bag in el dupa (asta e treaba mea)dar se baga (doar masinile noi nu cer bani patru cinci ani de cind le iei)
in legatura cu cei 4000 ron oferiti de rabla da-mi voie sa iti spun ca am mai intilnit pers care isi calculeaza pretul in functie de bani oferiti de rabla dar este o socoteala gresita pentru ca acolo iti cere un precontract de achizitie a unei masini noi inainte de a te accepta in program apoi trebuie sa faci restul de acte si apoi afli daca mai apuci sa intri in program anul respectiv(in fiecare an exista doar un numar limitat de masini care sint alocate pr rabla)gindestete si tu ca dezmembrarile ar intra in faliment toate daca ar fi valabila chestia cu rabla si ar exista o multime de anunturi cu (vind bon de 4000 ron de la pr rabla)
deci mai gindestete bafta
siles is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 10:36   #10
|| L u c i a n ||

Stage 3
 
|| L u c i a n ||'s Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 141
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

orice masina veche rugineste ca e tabla nu fibra de carbon ca la lamborghini ,iar cu chestia aceea de la roata aia este o optiune care se cupleaza doar de acolo pentru celelalte optiuni 4x4 are schimbator inauntru si aia a luato cineva sau a cazut de la gropi sau ceva sistemu 4x4 merge foarte bine pe aceasta masina.
|| L u c i a n || is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:30   #11
siles

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: merita un aro pentru mers pe teren???

Quote:
Originally Posted by || L u c i a n || View Post
orice masina veche rugineste ca e tabla nu fibra de carbon ca la lamborghini ,iar cu chestia aceea de la roata aia este o optiune care se cupleaza doar de acolo pentru celelalte optiuni 4x4 are schimbator inauntru si aia a luato cineva sau a cazut de la gropi sau ceva sistemu 4x4 merge foarte bine pe aceasta masina.
deci care e pretu????? ca sa stiu daca stabilim o intilnire sau nu.
siles is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -