Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-09, 18:11   #1
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default pot aduce /conduce o masina avariata din germania

usor avariata.
eu mi-am mai adus de acolo una dar era buna tot ce mia trebuir a fost sa aiba RAR-ul valabil si actele in regula nici nu s-au uitat la ea dac e accidentata. ma intreb daca pot circula cu ea pana in tara sau imi trebuie ca la noi de la politie dovada de circulatie
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 23:58   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

iti trebuie constatare de accident.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 07:49   #3
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

deci ca sa pot circula cu ea de acolo de la politie sau de unde se elibereaza o constatare din aia?
constatarea e ca la noi cu o anumita va;abilitate
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 12:14   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

da, dar nu cred ca ai dreptul sa parasesti tara oricum, cu masina avariata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 12:16   #5
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

asta era si idee sa plec cu ea avriata si in romania sa o repar cu o mana de chit intr-un garaj cai mai ieftin
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 12:37   #6
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

akum depinde si cat de avariata este;de exemplu dacasunt indoituri usoare sau zgarieturi mai mari,sau o bara crapata sau chiar lipsa se poate(dar oricum o faci cu un risc si anume amenda);dar restrictionari nu ai atat timp cat masina e in perfecta stare de functionare mecanic(sisteme de franare,sistemele electrice,motorul,etc)
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 17:31   #7
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

de asta am si vrut sa ma interesez cum sta treaba ca normal ca o sa fie vrb de o masina usor avariat spoiler crapat, aripa infundat tripla sparta acolo se elibereaza ca la noi de la politie o dovada de circulatie cu o anumita valabiltate si dac da e valabila si in celelete tari prin care le tranzitez
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 18:18   #8
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

alte pareri
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 22:58   #9
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

dovada o poti cere proprietarului,sau el o poate procura de la politie...si in caz ca acceasta este elibereta este valabila in toate statele europene,daca masina este procurata din stat european
yo zic sa dai ceva detalii despre masina,cum est4e lovita sau ce buba are
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 10:10   #10
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

este corba de o masina usor avariata are in fata capota usor stramba si o aripa spate tot usor strambata nu are defectiuni care sa afecteze masina la drum gen frana, sasiu, stopuri, faruri, etc
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 10:23   #11
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

dovada de la politie -> o sa se uite neamtul la tine ca la felul 4.

in cel mai bun caz o sa primesti o constatare de la firma de asigurari (un fel de deviz la noi), dar pe ala nu scrie altceva in afara de ce trebuie reparat nimic.

eu am venit din germania cu masina sifonata din toate punctele de vedere (adica nu prea exista element al caroseriei care sa nu fie indoit, spart, rupt, infundat, etc), insa cu directia, franele, sistemul de iluminat si cele necesare fara nici un fel de probleme, si nu s-o legat nimeni de noi. pana in romania la vama, unde in afara de 2-3 intrebari de genul (da asa ati cumparat-o, da vreti dvs sa o reparati, si chestii de genul asta), si un buna-ziua, drum bun!, nu o fost nici o problema deosebita.

ah, si ca sa-ti faci o idee in vama, nici macar n-am putut deschide geamul de la masina, o trebui sa deschid usa si sa ma dau jos ca sa-i pot da buletinele, si dupa aia sa ma chinui de cateva ori cu trantitul usii pana s-o inchis la loc

personal sunt de parere ca atata timp cat nu-ti pierzi piese din masina pe autostrada, si iti functioneaza iluminatul, franele si alea alea fara probleme, si ai macar o constatare de la asigurarile din germania, nu o sa se lege nimeni de tine in EU. probleme o sa ai in functie de unde treci vama in romania, respectiv cu ungurii inainte de vama.

Last edited by bobo32; 03-10-09 at 10:40.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 10:32   #12
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 22:03   #13
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

...depinde si de unde anume cumperi masina si de la cine.e o treaba,daca iei de la D-l Turcu' din Nurnberg si o alta treaba,daca mergi sus in nord,intr-un orasel mic de dupa munti si cumperi masina personala al baiatului de la reprezentanta X,ca mine.pana ce am ajuns dupa masina,mi-a pus stopuri noi din banii lui,desi ne-am inteles intr-o suma anume cu stopurile sparte.fiind un orasel mic,il stia pana si angajatul de la primarie,unde trebuia sa mergem sa facem hartiile,asa ca treaba era buna.

daca cumperi de la un parc mare,din zonele frecventate de cumparatorii straini,primesti actele pt o droaie de bani ( in caz fericit),ajutor nexam,ca sa iti pregatesti masina de drum,asa ca ar fi bine sa ceri foarte multe poze despre masina,sa vezi exact care sunt bubele,sa te pregatesti cu scule de acasa,stopuri ,daca e cazul...etc.
daca insa cumperi de la persoana fizica,si ai putin noroc si vorbesti frumos,te va ajuta ca orice sofer,care stie cum e sa fii la nevoie,insa cu persoana fizica trebuie sa mergi la primarie in mod normal,de unde un angajat trebuie sa iasa cu voi la masina si sa vada daca masina este ok!evident,nu se pune spoilerul care este lipit cu banda...sau aripa infundata.masina sa nu fie in mai multe bucati,farurile,stopurile sa nu fie sparte si sa functioneze.
partea buna este,ca te costa mai putin ca si la D-l Turcu'.

in mod normal,este o limita dupa care nu ai voie sa circuli cu masina pe drumurile lor...insa asta e cam subiectiva.daca l-i se pune pata,oricum esti bun de plata,ca nu ai vesta,ca nu ai trusa....etc.
daca esti atent cum merg localnicii si te conformezi,sunt putine sanse sa te scoata la control.
eu una,daca ma gindesc bine,numai masini avariate am adus din germania la viata mea...si din 97,au fost citeva bucati..dar in viata mea nu am avut hartie de la politie cum anume au fost ele avariate.
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 18:28   #14
claudiugrasugl

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 168
Default Re: pot aduce /conduce o masina avariata din germania

deci fara dovada
claudiugrasugl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -