Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-09, 23:13   #1
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default ce masina sa-mi cumpar?

buna.am si eu nevoie de ajutor.vreau sa-mi cumpar o masina noua,mica(de femei) si pana in 9000 de euro.imi puteti da vreo idee? sunt tare nehotarata.va multumesc
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 01:42   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Suzuki Swift, Fiat Grande Punto, Nissan Micra
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 10:42   #3
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

la primele 2 variante ma gandeam si eu,dar la a 3-a nu. la grande punto ma enerveaza ca nu mai fabrica in 3 usi,ci doar in 5.mersi mult
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 12:23   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Se poate importa in 2 usi, noua, dar ajunge undeva la 10.000 cu tot cu transport. Se poate cumpara si fara TVA daca o iei pe firma.

Mai poti baga aici si Peugeot 107, Citroen C1, etc.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 16:15   #5
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Peugeot 107 mi se pare prea mic,mi-ar place mai mult 206.Si ma mai gandeam la un hiunday i10,sau la un Suzuki Splash.Dar asta e problema,ca nu stiu la care sa ma hotarasc.Care e mai buna.
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 17:58   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Suzuki cu siguranta. Mergi si fa test-drive, vezi care iti place mai mult.
Eu am un Suzuki cu 278.000 de km la bord, si inca trage sanatos, sunt f multumit de ea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:18   #7
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Iti scriu aici oferta pt Suzuki Splash,sa iti dai o parere daca merita.
Suzuki Splash 1.0 VVT Pret: 8600 euro.
Dotari: sistem ventilatie racire-incalzire,Ac+filtru polen,Geamuri fata si oglinzi incalzite actionate electric, Reglaj faruri electric din interior,Computer de bord,Volan reglabil+ scaun reglabil,Scaune fata incalzite,Iluminare bord,Parasolar cu oglinzi,Consola central cu suport pahare,Pachet fumatori,Iluminare interior(3 pozitii), Iluminare compartiment bagaje,Indicator avertizare combustibil,Avertizare sonora centura si lumini aprinse, 5 tetiere,Centuri de siguranta in 3 puncte reglabile pe inaltime(fata), Bancheta rabatabila,Protectie rigida portbagaj,Sistem ISO-FIX,Inchidere siguranta usi spate,Blocarea usilor din interior,Capac rezervor cu actionare din interior, Radio CDMP3+ 4 incinte,Comenzi audio pe volan, Volan imbracat in piele, Decor interior efect aluminiu, Turometru si vitezometru, Oglinda retrovizoare zi/noapte, Faruri de ceata, Jante aliaj 185/60 R15, ABS+EBD, Controlul tractiunii TCSS , servodirectie asistata electronic, AIrbag sofer+pasager, Airbag lateral si in cortina, Sistem de blocare a pedalierului la impact, stergator luneta cu sistem de degivrare, Kit reparatie pana +compresor, Inchidere centralizata prin telecomanda.
Gasisem si un Swift la acelasi dealer la 9000 de euro,varianta 1.3 GLX,dar nu stiu ce dotari are.Ce parere ai?
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:22   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Estetic e o masina f draguta, acest Splash.
Dotarile sunt generoase, ai computer de bord, aer conditionat, geamuri si oglinzi electrice, comenzi pe volan, volan in piele, jante, faruri de ceata... dotari care contribuie la confort f bine.
Ramane de vazut cum te intelegi cu motorasul, daca e masina care o vei folosi doar in oras, cu putine iesiri afara, merita. Oricum nu e foarte mare, portbagajul nu e imens, dar de-un gratar se poate, nu e problema.
Fa un testdrive si vezi cum ti se pare pozitia la volan, directia, raspunsul motorului, daca iti acopera nevoile de spatiu (bine, o femeie umple fara probleme 3 camioane, sunt convins )

Swift a fost foarte bine primita in europa, uita-te si la el, ca merita. 1.3 e f vioi dupa 3000 de ture, consumul e minuscul (undeva la 6,5 in oras si un 4,5 afara).
La ambele intretinerea e ieftinuta, piese se gasesc, masinile se fabrica in europa.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:29   #9
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Sa inteleg ca Swift-ul e o masina care imbina si orasul si iesirile in afara?Da,eu caut una mai mult pentru oras,dar sunt sigura ca macar 2 iesiri din oras pe luna o sa le am. O sa ma duc la dealer,sa vad si oferta care o au pentru Swift,si va ramane sa ma hotarasc la una din cele 2.Totusi ma gandesc ca nu as vrea sa mor cu Splash-ul pe autostrada...Zic si eu,desi sunt afona la capitolul masini.Din ce mi-ai zis tu,am inteles ca motorul e cam mic. Imi poti zice o masina comparabila cu Splash? In afara de Opel Agila,ca am inteles ca sunt facute pe aceeasi platforma.
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:32   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Tu vrei sa iei masina noua neaparat? Nu merge un 2007-2008 pana in 40-50.000 de km la bord? ca ai avea mult mai multe variante
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:35   #11
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Eu nu as vrea neaparat o masina noua.Dar parintii sunt cei care imi dau banii.Si inca nu am propus o masina sh.Am zis intai sa ma uit pe piata,pentru ca, cu criza asta,ar trebui sa fie preturi bunicele.
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:37   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Am inteles.
Motorul ala de 1.0 nu e chiar slab, are 65 cp, se descurca onorabil in oras, si tine un 130 km/h in afara fara probleme.
Ca alternative ar fi Renault Modus, Nissan Note, Fiat Panda, etc.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:39   #13
Gumitza
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

Iti multumesc pentru ajutor,si de indata ce ma hotarasc,daca va fi noua sau sh...sau ce model,intru si iti cer parerea,din nou.O zi buna
Gumitza is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:40   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

La fel, si multa bafta cu masinuta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 18:41   #15
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: ce masina sa-mi cumpar?

e misto swiftul, dar m-as uita si la toyota aygo, are un interior interesant, dotari bune si pret bun
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -