Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-09, 18:10   #1
Vlad D
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Prima masina !

Salut, vreau sa-mi cumpar o masina dar am oarecum fluturi in burta cand ma gandesc ca trebuie sa dau bani si stau oarecum cu frica sa nu imi iau teapa etc.Am gasit in Germania un BMW seria 1 din 2005,70000 de km 11.000E diesel,motor 2.0 .Masina arata destul de bine, ce vreau sa va intreb pe voi pe "criza" asta se merita sa dau banii astia?nu e scump?si am tot felu de intrebari pentru ca nu e o suma deloc mica.E o alegere buna mai ales ca ar fi prima mea masina?
Vlad D is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:18   #2
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Prima masina !

Pai ce dotari are? Cum arata anuntul? Dealerul ofera garantie sau are chestia cu numai export(acolo iti pui probleme, pentru ca daca se va strica masina dupa ce ai semnat actele este numai si numai treaba ta)..

Pe probleme de intretinere nu stiu ce sa iti zic. Cunosc pe cineva cu un 118d, poate imi va explica el ce inseamna pentru un asemenea model costul reviziilor si alte chestii legate de BMW Seria 1.

Daca tie iti place modelul, ia-l. In prealabil, insa, verifica si tu piata auto si vezi cam care sunt preturile pentru modelul tau de BMW, la dotarile/ anul/ rulajul si motorizarea pe care le ai. Un pret mai mic decat piata nu este intotdeauna o afacere(ca sa citez Autovit).

Sper ca ti-am mai indepartat putin neclaritatile.
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:32   #3
Vlad D
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: Prima masina !

Masina e de la primul proprietar si vad ca ofera si garantie,ma uit pe net de ceva timp si genu asta de bmw pleaca de la 10500 si functie de dotarile pe care le are creste.Ti-am zis ma tot uit de ceva vreme iar asta dupa parerea mea ar fi ok.Sa-ti caracterizez putin masina ABS, Cuplaj de remorcă, Dispozitiv antidemaraj electric, ESP, Garanţie, Geamuri electrice, Închidere centralizată, Jante de aliaj, Manual de service, Regulator de viteză, Senzori de parcare, Servodirecţie, Trapă decapotabilă,
Kilometraj:
69.800 km
Putere:
90 kW / 122 CP
Tip de combustibil:
Diesel
Număr de locuri:
5
Consum mixt:
aprox. 5,6 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 7,7 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 4,5 l/100 km
Emisii CO2, combinat:
aprox. 150 g/km
Număr de uşi:
Patru sau cinci Uşi
Cutie de viteze:
Cutie de viteze manuală
Clasă de poluare
Euro 4
Prima înregistrare:
09/2005
ITP/Test de noxe:
Nou
Climatizare:
Aer condiţionat automat
Nume culoare producător:
Sparkling Graphite metalic
Ma gandesc la km pe care ii are avand in vedere ca e pe motorina si din 2005 nu prea a fost rulata pt ca in general o masina pe motorina e luata pt drum lung..sau poate sa fie rulata 1 an si bine dar merg mai mult pe prima idee, oricum is destui bani pentru mine 11000, dar na inainte trebuie sa ma documentez oarecum de asta astept si de la voi o parere.
Vlad D is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:42   #4
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Prima masina !

e 118d ... Si 69800 de km mi se pare suspect de putini, sincer.. Tipul asta isi luase in 2007 un 118d si l-a luat atunci pe la 80000 de km... S-ar putea sa fie corecti kilometri.. Doar ca e cam complicat sa fii sigur de o afacere buna dat fiind ca distanta este cea care este.. Nu stiu ce sa zic.. Poate si altii iti vor da sfaturi mai bune..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:51   #5
Vlad D
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: Prima masina !

Am gasit ceva defect la ea dar nu traduce nici pe googletranslate daca intelege cineva si ma poate ajuta? "Dieseleinspritzsteuergerät defekt " Nu mi-a sarit in ochi sa zic ca vai de mine, si mie mi sa parut putin ciudat la cat avea in bord adica, ar fi cel mai mic pret la km astia daca or fi reali.Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Vlad D is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 20:07   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Prima masina !

orienteaza-te spre altceva. Imi sta pe limba ce anume e defect la ea, dar nu vreau sa te induc in eroare, nu mai stiu exact termenul.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 20:14   #7
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Prima masina !

Diesel Injection Control Unit - Pompa de injectie adicatalea ? Asa am reusit sa il traduc din carti
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 20:19   #8
Vlad D
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 0
Default Re: Prima masina !

Pai e cam nasol,am pe cineva in germania si o sa sune sa vorbeasca el mai exact sa vedem care-i treaba.Sincer parca nu prea am rabdare asa dar na prefer sa iau ceva bun sa nu regret.O sa mai postez daca mai gasesc ceva.Va multumesc iar pentru sfaturi
Vlad D is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 20:47   #9
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Prima masina !

Dieseleinspritzsteuergerät defekt = Unitatea centrala de comanda electronica a sistemului de injectie de motorina este defecta
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:30   #10
ioannes7

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 61
Default Re: Prima masina !

pt prima masina recomand cva mult mult mai ieftin si simplu.SIncer
ioannes7 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -