Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-09, 21:33   #1
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Question BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

BMW 320D(150 hp) sau AUDI A4 1.9 TDI(131 HP)

In scurt timp vreau sa-mi cumpar o masina in jurul sumei de 8500euro.Dintre toate modelele care le-am vazut m-am oprit la astea doua.
Diferentele intre ele sunt minore si pentru asta am oprit aici pe forum sa primesc cateva sfaturi DE LA CEI CARE POSEDA sau au posedat aceste doua masini, nu vreau din auzite sau din vazute sau etc.
Vreau sfaturi la obiect privitoare la toate aspectele pozitive si negative ale acestor doua modele.

Multumesc!
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 22:13   #2
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Nu sunt prea minore. In primul rand una e tractiune fata iar cealata e tractiune spate. Una e common rail cealalta TDI ( tdi avea BMW pe dieselul de 136 de cai )
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 22:16   #3
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Te rog explica-mi clasificare pe criterii TDI - Common Rail
Despre FWD si RWD am mai citit cate ceva, dar daca tu crezi ca mai este ceva de adaugat te rog s-o faci

Last edited by bogdan01; 31-08-09 at 22:20.
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 00:06   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Nu ar fi mai simplu sa o iei PE AIA CARE ITI PLACE? si nu ce zice x si y pe forum? eu personal as lua bmw-ul, mi se par mai silentioase, si imi place mai mult interiorul. but that's me
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 00:15   #5
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Nu ar fi mai simplu sa o iei PE AIA CARE ITI PLACE? si nu ce zice x si y pe forum? eu personal as lua bmw-ul, mi se par mai silentioase, si imi place mai mult interiorul. but that's me
Da asa ar fi mai simplu...dar eu inainte sa mananc un fel de mancare ce pare apetisant ma intreb daca o fi si sanatos, daca este indicat de medic, cate calorii are etc.

Aici am cerut sfatul despre achizitie masina si in consecinta astept raspunsurile colegilor de forum
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 00:32   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Diferentele chiar tin de gust. FWD vs RWD. La nivelul asta as alege FWD, mai usor de condus, iarna pe ud/zapada mai sigur si 130CP nu reprezinta o putere mare ca sa fie nevoie de RWD. Tot la 130-150CP nu se pune problema de distractie la RWD.

PS: Ce legatura are BMW cu TDI ? TDI este denumirea la diesel-urile din VAG fie ele CR sau PD.

Ce vrei tu sa spui este Common Rail (CR) vs Pompe Duze (PD). VW a trecut la CR recent iar o comparatie intre 2TDI PD vs 2TDI CR si o sa vezi ca PD trage ceva mai bine, au renuntat la el din cauza costului mai mare de fabricatie. Faptul ca BMW E46 are CR la diesel si 1.9TDI din vremea aia e pe PD nu reprezinta neaparat un plus, un PD se preteaza mai bine la tuning si trage bine.

Cel mai bine este sa cauti cateva masini si o cumperi pe aia care arata mai bine in banii astia. KM reali, aspect exterior/interior/dotari. Daca gasesti un BMW in stare mai buna cumperi BMW, daca gasesti Audi in stare mai buna cumperi Audi. Eu cel putin asa as face .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 03:32   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Diferentele la modele pe care le-ai prezentat sunt mari zic eu.
Audi
1.9 TDI un PD reusit ca motor, dar foarte zgomotos chiar si pentru un diesel si cu vibratii mai accentuate decat la BMW.
Sasiul, unul foarte reusit, insa putin cam rigid.

BMW
Motor mult mai silentios decat Audi, un motor foarte reusit, nu prea a creat probleme.
Sasiul si el reusit, mai silentios decat cel de Audi.

Referitor la performante, daca Audi-ul este de 131 CP performantele sunt identice cu BMW E46 de 136 CP, la BMW poti avea noroc sa gasesti varianta de 150CP care este net superioara.
In cazul in care ai control al tractiuni (si nu cred sa existe fara) condusul este al fel de usor in ambele variante, pe zapada Audi are un mic avantaj. Oricum puterea nu este mare pentru a pune in pericol modelul BMW. In mod normal, indiferent de model, ar trebui sa cauti si o varinta cu controlul stabilitatii (DSC/ESP) care este chiar util si la mers sportiv si pe carosabil alunecos.

Designul este placut la aman2 la BMW preferabil varianta de 150 CP cu facelift.
Interior bun la aman2 mai ales ca E46 nu avea interiorul controversat de acum.

Pentru unii mai conteaza si anumite optiuni, uneori si astea inclina balanta.

Oricum intre cele 2 variante prezenatte de tine (BMW 320D(150 hp) sau AUDI A4 1.9 TDI(131 HP)) inclin balanta spre BMW mai ales datorita motorizarii si silentiozitatii.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 08:40   #8
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tot la 130-150CP nu se pune problema de distractie la RWD.
Ce vrei sa spui cu asta?Distractie in ce sens?daca e vb de cerculete pe sosea nu sunt interesat, mi se pare ca fortezi masina pentru nimic.
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 08:44   #9
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Audi
1.9 TDI un PD reusit ca motor, dar foarte zgomotos chiar si pentru un diesel si cu vibratii mai accentuate decat la BMW.
Sasiul, unul foarte reusit, insa putin cam rigid.

BMW
Motor mult mai silentios decat Audi, un motor foarte reusit, nu prea a creat probleme.
Sasiul si el reusit, mai silentios decat cel de Audi.


Oricum intre cele 2 variante prezenatte de tine (BMW 320D(150 hp) sau AUDI A4 1.9 TDI(131 HP)) inclin balanta spre BMW mai ales datorita motorizarii si silentiozitatii.
Se simte chiar asa de tare zgomotul?e vb de zgomot motor la turatii mari ?sau e vb de zgomot/vant auzit din habitaclu la viteze mari?
Care habitaclu este mai bine izolat?
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 08:51   #10
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

In mod normal, indiferent de model, ar trebui sa cauti si o varinta cu controlul stabilitatii (DSC/ESP) care este chiar util si la mers sportiv si pe carosabil alunecos.

Da toate bmw dupa 2002 au DSC incorporat deci e bine, dar este chiar asa inovatoare tehnologia asta incat sa nu ramai iarna la un deal de exemplu, avand in vedere ca o sa fie masina echipata cu cauciucuri de iarna.Ma gandesc ca spatele la bmw este relativ usor, imi puteti spune cum este distribuita greutatea la bmw?Am obervat sa rotile sunt amplasate cat mai in fata iar motorul cat mai in spate.

Ce consum au aceste modele?

Last edited by bogdan01; 01-09-09 at 08:56.
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 09:54   #11
bogdan01

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 20
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Diferentele la modele pe care le-ai prezentat sunt mari zic eu.
Audi
1.9 TDI un PD reusit ca motor, dar foarte zgomotos chiar si pentru un diesel si cu vibratii mai accentuate decat la BMW.
Sasiul, unul foarte reusit, insa putin cam rigid.

BMW
Motor mult mai silentios decat Audi, un motor foarte reusit, nu prea a creat probleme.
Sasiul si el reusit, mai silentios decat cel de Audi.
Care dintre cele doua modele amortizeaza mai bine socurile?Ma refer la confortul pe drumurile din RO :P.
bogdan01 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 11:02   #12
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by bogdan01 View Post
Da toate bmw dupa 2002 au DSC incorporat deci e bine, dar este chiar asa inovatoare tehnologia asta incat sa nu ramai iarna la un deal de exemplu, avand in vedere ca o sa fie masina echipata cu cauciucuri de iarna.Ma gandesc ca spatele la bmw este relativ usor, imi puteti spune cum este distribuita greutatea la bmw?Am obervat sa rotile sunt amplasate cat mai in fata iar motorul cat mai in spate.

Ce consum au aceste modele?
La BMW distributia maselor este f. buna, aproape de 50/50. Despre consum, ambele sunt f. economice. La BMW, motorul este mult mai rafinat si mai silentios, in plus este mult mai fiabil. Eu am avut TDI-uri si am fost f. dezamagit. Sincer, avand in vedere ca si SH, BMW-urile sunt cam cele mai dorite masini din Ro (http://*********** VOLKSWAGEN - 2099 masini vs BMW 2051 masini) ... asta spune multe! Asadar mergi pe BMW ca vei avea satisfactie cam la toate capitolele!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 11:05   #13
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Ai cam exagerat cu cuvintele. Este mai silentios dar nu mult mai silentios (atata timp cat TDI-ul nu este casat), la fiabilitate iar este discutabil. Sunt multe variabile asa ca un simplu am avut X si a crapat nu arata nimic despre fiabilitatea unei masini, si chiar daca BMW ar fi mai fiabil desi ma indoiesc nu ar fi mult mai fiabil. Am vazut TDI fara probleme la sute de mii de km, am vazut TDI cu probleme si dupa cateva mii de km. Asa ca sunt multe variabile si tine si de noroc.

PS: Faptul ca sunt cele mai dorite nu reprezinta vreun argument, poti pune problema si altfel, ca proprietarii vor sa scape de ele iar BMW e #1 . E cu dus-intors, dar vanzarile nu reflecta neaparat pe cel mai bun.

Eu chiar cred ca cea mai buna varianta reprezinta cautatul si de BMW si de Audi la 8500euro sau cat e bugetul iar cel mai bine intretinut exemplar castiga, mai sunt si dotarile, etc.

Last edited by _anaconda_; 01-09-09 at 11:08.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 12:04   #14
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ai cam exagerat cu cuvintele. Este mai silentios dar nu mult mai silentios (atata timp cat TDI-ul nu este casat), la fiabilitate iar este discutabil. Sunt multe variabile asa ca un simplu am avut X si a crapat nu arata nimic despre fiabilitatea unei masini, si chiar daca BMW ar fi mai fiabil desi ma indoiesc nu ar fi mult mai fiabil. Am vazut TDI fara probleme la sute de mii de km, am vazut TDI cu probleme si dupa cateva mii de km. Asa ca sunt multe variabile si tine si de noroc.

Crede-ma ca am avut (la firma) mai multe modele care erau motorizate de ''nefericitul" 1.9 TDI. Si luate cu 0 km. Iti spun sincer ca eu sugestionsasem sa le cumparam. De fapt, atunci credeam ca sunt cele mai bune motoare. Si cand colo au fost cele mai mari petarde si cam de atunci mi-am cam dat seama cum stau motoarele VAG la capitolul fiabiliate in realitate si cam ce parere aveam eu despre ei. Naivitatea se plateste! Nu vreau sa mai aud de VAG-uri! Dezamagitor! Si cred ca si tu stii cum stau TDI-urile la capitolul fiabilitate doar ca nu vrei sa o spui pt ca oricum, altceva nu vezi decat VAG!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 12:48   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 320D sau AUDI A4 1.9 TDI

Daca asta este parerea ta (fie despre VAG sau despre ce vad eu, mai ales ca tu generalizezi la toata gama de motoare nu numai la 1.9tdi sau diesel...)) iti spun de acum ca este gresita. In plus chiar daca ar fi fost asa, stii vorba aia, orice generalizare este falsa, inclusiv asta. Nu poti sti cum sunt VAG-urile de acum (3TDI, 4.2 TDI, etc) doar pentru ca sa presupunem alea mai vechi ti-au facut probleme. Asa am vazut si eu BMW-uri diesel casate la greu dar asta nu m-a facut sa cred ca sunt cele mai proaste.

In familie acum cativa ani s-a aflat un Passat (generatia trecuta) 1.9 TDI 101CP, avea cam 150.000 KM si s-a comportat exemplar. Deci pe baza faptului asta cred ca sunt foarte fiabile atata timp cat nu iti bati joc de ele.

Last edited by _anaconda_; 01-09-09 at 12:54.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -