Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-09, 13:13   #1
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Civic sau golf 3

as dori daca se poate sami spuneti despre aceste 2 masini ce stiti

orice detaliu bun sau rau este bine venit aici ma refer si la lucruri mici!

va rog sa nu faceti off-topic






am pus 2 poze sa arat modelul la care ma refer NU ESTE vorba de EXACT aceste 2 masini
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Honda_Civic_1995.jpg
Views:	91
Size:	170.6 KB
ID:	1055174   Click image for larger version

Name:	golf-3-tuning.jpg
Views:	76
Size:	52.1 KB
ID:	1055175  
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:30   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Civic sau golf 3

civicul e mai rar pe strazi, mai fiabil pe cand golf 3-ul e intalnit destul de des pe strazi, nu e asa fiabil ca civicul dar gasesti foarte rapid piese de schimb in caz de nevoie.

mie-mi place mult mai mult civicul de aceea il recomand pe acesta.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:43   #3
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Civic sau golf 3

daca e vorba de luarea unei decizii in lagatura cu achizitonarea unei masini, ar mai intra in calcul si motorizari si dotari, an, km si alte chestii

dar o discutie doar de principiu intre cele doua modele, eu as zice CIVIC. se stie ca japonezele sunt ceva mai aparte, fiabile si civicul e ceva mai deosebit si rar intalnit pe strazi in comparatie cu golful 3, de care e plina romania.
parerea mea. bafta.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 14:59   #4
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Civic sau golf 3

dar mai multe detali despre partile proaste puteti sami spuneti
adica la ce ma pot astepta de la ambele care sunt punctele slabe la motor ce cedeaza prima
stiu ca un golf se gaseste mai des prin romania si piese gasesti mai multe dar
nici civicul nul pot da la o parte
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 19:57   #5
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Civic sau golf 3

Civic - masina aspectoasa usor de exploatat ,piese mai rare si scumpe. Ca majoritatea masinilor japoneze are piese compacte bifunctionale ce nu prea se repara ci se inlocuiesc ( la Nissan axul alternatorului antreneaza si fulia servodirectiei, la Toyota pentru a schimba carbunii alternatorului trebuia sa schimbi intreagul lor suport ce contine si diodele si multe altele care nu imi vin acum in minte), este plina de relee pe unde nici nu te astepti. Golf 3 - masina omului sarac, piese ieftine si rezistente. Nu iesi din comun cu ea nici in bine nici in rau. Gasesti piese si in tomberoanele de gunoi pentru ea.Daca nu ai multi bani de aruncat este alegerea ideala.Cu un patent si un colac de sarma poti sa inconjori globul pamantesc de cateva ori fara probleme majore. Cu o carte tehnica in brate intr-o saptamana esti doctor in mecanica vw. Judcatorul suprem nu poti fi decat tu si-ti recomand sa faci urmatorul test - faci o lista de piese cat mai completa de elemente de caroserie , de mecanica(planetare, disc si placa de ambreiaj,componente de aprindere,etc.) pentru fiecare in parte, cauta-le la magazine, vezi ce se gaseste, faci comparatie de preturi si ai raspunsul.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 20:07   #6
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Civic sau golf 3

sar putea face ceva la motor ma refer aici la abele masini
la care as putea urca mai mult care este mai fiabila modificarilor aduse la motor ma refer si la calitate/pret!
aa! si inca o intrebare la ce ar trebui sa se astepte cineva in urma acizitionari
ma refer aici unde sunt locurile masinilor unde se uzeaza mai rapid (nu ma refer la rugina)

este vorba de un proiect al unui prieten nu sunt foarte multi bani in joc de aceia sau ales si aceste masini!
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:02   #7
DNC_16V

Stock
 
DNC_16V's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Civic sau golf 3

Amandoua sunt bune dar cumparati-o pe cea pe care iti poti permite sa ti-o faci asa cum vrei. Tu stii cel mai bine ce bani ai, intereseaza-te ce pica la ambele masini mai des, cat costa piesele (exceptand turcismele) si atunci iti vei face o idee mai clara despre situatie. Si mie imi place foarte mult acel model de civic, daca diferenta de pret nu ar fi mare intre piesele de schimb de la una si alta si s-ar gasi relativ usor, as alege Civicul fara sa stau pe ganduri dar daca nu, ia-ti Golf. Sunt foarte multe e adevarat dar asta inseamna si foarte multe piese Alegerea este a ta dar ai grija sa alegi cu capul nu cu inima atunci cand este cazul.
DNC_16V is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:37   #8
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Civic sau golf 3

Sfatul meu ar fi sa alegi civic, cu toate ca stiu pe pielea mea ca singura buba la aceasta masina sunt piesele destul de "ridicate" la pret. Insa daca urmaresti sa-ti iei o masina care sa "te tina" si sa o poti modifica cu usurinta, nu prea te mai intereseaza pretul pieselor( + un consum foarte rezonabil ) . Iar daca alegi varianta de VTI de la civic, o sa te bucuri din plin si de putere, dar si de fiabilitate ! Mai exact 158 cp dintr-un motor de 1 600 cmc, VTEC. Iti pun si un mic citat de pe un site japonez :
"The B16A2 engine is what the Honda Civic VTi is all about. Transforming a usable, everyday hatchback into a performance hot-hatch, the 1.6 litre VTEC produces 158bhp, redlining at 8000rpm. The vastly efficient 100bhp per litre emphasises Honda as amazing builders. How many other manufacturers build cars that return 35mpg, have superb reliability yet contend with the very best of the hot-hatch breed. As with all VTEC engines it remains docile until the engine nears VTEC. The VTEC power band engages at 5500rpm pulling to 8000rpm."
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:42   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Civic sau golf 3

desi am golf 3, si eu tot civic zic ca ar fi mai potrivita.
golf 3 e pe toate drumurile, civic nu stiu daca am vazut de 2 ori pana acum. plus ca arata mai bine parerea mea, iar daca vrei sa o modifici piesele care sunt punctul forte al golfului nu mai conteaza.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:45   #10
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Civic sau golf 3

am inteles asta!
dar intrebarea mea ramane aceiasi
ce ce piese ar trebui sa ma astept sa cedeze primele ma refer la ambele masini
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:47   #11
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Civic sau golf 3

pai depinde ce vrei sa faci cu masina. mie la golf nu mi-a cedat pana acum decat o bucsa din capatul timoneriei care a costat 10 lei si am montat-o singur pentru ca e foarte usor. in rest nu am avut nici macar o problema mecanica cu masina si nu pot spune ca o menajez, chiar deloc
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:48   #12
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Civic sau golf 3

pai, un raspuns normal la intrebarea ta, tinand cont de drumurile din romania, ar fi AMORTIZOARELE apoi incet incet capete de bara, pivoti, bucsi, etc. Ti-am enumerat ce am schimbat eu la a mea de cand o am, plus consumabilele evident
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:53   #13
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Civic sau golf 3

da uite ca asta am uitat. alea o sa cada destul de repede dar la ambele
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 22:59   #14
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Civic sau golf 3

exact ideea e urmatoarea : daca vrei sa falimentezi service-urile de la noi, ia-ti civic...te asigur ca n-o sa treci prea des pe acolo, ai o larga varietate de motoare din care sa ti-l alegi pe cel care te incanta cel mai mult, fiabilitate, confort, estetic vorbind o sa fi " unic " pentru ca nu sunt chiar atat de multe honde la noi, iar lista poate continua! Nu am nimic nici cu grupul VAG, insa eu sunt adeptul japonezelor
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 23:06   #15
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Default Re: Civic sau golf 3

civicul este fiabil pana la un anumit numar de kilometrii, dup-aia cade toata pe bucati

golful e intr-adevar mai putin fiabil, dar mai ieftin de intretinut

oricum daca ajungem la capitolul dezmembrari eu prefer sa nu-mi dau cu parerea despre calitatea pieselor si loteria de a te alege cu un ansamblu bun

frate daca iei o masina veche asteapta-te sa cada, cumpara piese noi si va merge bine, cumpara piese second sau repara romaneste cu sarma si sigur cineva te va injura pentru ca nu ai frane, scoti fum, nu ai stopuri si mergi cu un cazan pe strada, iar in cel mai rau caz te opreste politia cu rar/arr (ca e la moda) si iti ia si talonul

daca ai bani sau esti dispus sa faci sacrificii pentru a scoate untul din masina, alege golful, este mult mai ieftin de bricolat si gasesti usor piese pentru tuning

intr-adevar este mai rar civic-ul, dar sper ca nu vrei sa faci parte din vreo elita cu nici una dintre aceste masini, pentru ca din punctul meu de vedere vei fi dezamagit

spor la alegere!
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -