Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-09, 16:46   #1
TehL337Driver

Stage 1
 
TehL337Driver's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 11
Default Achizitionare autoturism ~10.000eur

Salutare,

Vreau sa cumpar 2 masini identice si sper ca voi putea obtine reducere de la dealer ptr asta (putin, dar vreau sa imi faca oferta buna). Suma pe masina e undeva in jur de 10.000, sa nu depaseasca 10.500, dar ar fi grozav sa fie 9000, 9500, tinand cont ca e si perioada concediilor. De luat le iau in leasing, dar in septembrie. Pana atunci vreau sa ma hotarasc asupra modelelor.

Am ales cateva marci : Citroen, Mitsubishi (noul colt), Kia Pro_cee'd, Seat Ibiza, Mazda 2, Renault, Suzuki, Peugeot, Hyundai, Fiat.

Ieri am vizitat cateva reprezentante, dupa care am mai eliminat.

Kia nu aveau proceedurile vechi, il asteapta pe cel cu facelift, care probabil va fi mai scump. Ei nu au masinile si nu stiu ce oferta sa-mi faca, asa ca a picat. Mitsubishi Colt, Citroen C3, Mazda2 au oferte bunicele, dar masinile astea nu-s prea potrivite pentru barbati. Peugeot 207 e o masina frumoasa, insa e scumpa pentru cate dotari ofera (11.300 - trendy). Seat Ibiza nu au masinile si au preturi mari, iar Fiat nu au Bravo-urile de 90CP, care erau la 10.000 bucata, asadar pica.

Am fost la Renault, iar cu 10.750 iau Noul Clio, Dynamique, 100CP. Dotari exceptionale la un pret foarte bun, si masina e frumoasa. Trebuie sa le fac o vizita celor de la Hyundai, deoarece am vazut ca au i30-ul la un pret grozav, si cred ca de la ei pot obtine 10.500 pe masina, care de altfel au niste dotari super, motor super. Si nu in ultimul rand, la Suzuki am vazut ca au oferta la Swift 1.3 GLX 8.990EUR TTi. Masina e frumusica, insa nu stiu prea multe despre costurile intretinerii, seriozitatea astora etc.

Daca vreunul din voi are detalii, chiar si poze ale celor 3 modele de mai sus, il rog frumos sa posteze aici, mi-ar fi de ajutor.

Daca mai aveti alte sugestii (nu vreau masini nemtesti, sunt scumpe si prost dotate), va rog postati.

In august cel mai probabil preturile vor creste, lumea e plecata in vacanta, insa in septembrie cand am eu de gand sa cumpar, vor scade la loc. Nu cred ca m-am apucat prea devreme de cautari, banuiesc ca intai trebuie sa ma hotarasc asupra modelelor, iar apoi vad care din ele au cel mai bun raport dotari/pret si care au cea mai buna oferta.

O zi frumoasa.
TehL337Driver is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 12:37   #2
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Achizitionare autoturism ~10.000eur

mai fa-le o vizita celor de la kia la sf lui august. modelul cu facelift nu va fii mai scump, ba chiar probabil ca va exista un discount de start-up pt el, precum si posibilitatea de a-ti lua modelul vechi prin lichidare de stoc si pret f bun. daca nu si nu, i30 e o varianta f buna, precum si clio'ul. da nu poti lua proceedul, da cu banul pt astea 2
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 19:42   #3
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Achizitionare autoturism ~10.000eur

daca ai fost la unii dealeri si au spus ca nu au modelu respectiv, nu inseamna ca nu il are nimeni .mai incearca si la altii din alte orase apropiate , macar cu un telefon inainte sa nu bati drum degeaba.
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -