Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-09, 10:21   #46
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Problemele cu rugina sunt cauzate si de mediul in care a fost exploatata masina. Punto-ul meu a fost achizitionat din italia si nu e ruginit deloc si are 14 ani. In schimb in germania nu am gasit masina de varsta asta fara rugina, inclusiv punto-uri ca al meu.

Referitor la ce se scria mai sus, si alfa si lancia fac parte din grupul fiat, asadar unele masini mai impart componente. Tu sa iti iei ce-ti place si ce ai nevoie, dar iti mai zic intai sa mergi acolo sa vezi ce oferte gasesti si la masini gratis, pt ca ceea ce vrei tu mai dau italienii si de-a moca.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 13:45   #47
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Problemele cu rugina sunt cauzate si de mediul in care a fost exploatata masina. Punto-ul meu a fost achizitionat din italia si nu e ruginit deloc si are 14 ani. In schimb in germania nu am gasit masina de varsta asta fara rugina, inclusiv punto-uri ca al meu.

Referitor la ce se scria mai sus, si alfa si lancia fac parte din grupul fiat, asadar unele masini mai impart componente. Tu sa iti iei ce-ti place si ce ai nevoie, dar iti mai zic intai sa mergi acolo sa vezi ce oferte gasesti si la masini gratis, pt ca ceea ce vrei tu mai dau italienii si de-a moca.
Asa este italienii dau si "regalo"-cadou masinile problema este cum am mai zis 2000 euro asigurarea pe an de asta caut ceva inscris in "batrana" romanie
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 20:43   #48
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Bai oameni buni puteti sa ziceti ce oti vrea matizu e pilaf oriunde. Si in Bucuresti si in Italia, plus k e o buleala de masina. Domne esti in italia da? I-ati o masina autohtona si eu nu recomand fiat as recomanda Lancia sau Alfa oricum puteti astia care ati avut matizuri sau care aveti ca voi din matiz si cielo nu ati iesit. Ia sa vedeti cum e o alfa 156 sau o 145 sau o Lancie.
Invata te rog sa scrii corect romaneste...
Si cu privire la "pilafeala" ta... o sa ai o surpriza.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 20:45   #49
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Sa punem inca un plus pentru Matiz la capitolul siguranta! Mentionez ca in masina a intrat un tir si a proiectat Matizul intr-un parapet de protectie! In masina erau doua persoane si au scapat cu rani minore (aveau centurile!!!)!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P8300114.JPG
Views:	57
Size:	426.2 KB
ID:	1067439   Click image for larger version

Name:	P8300115.JPG
Views:	53
Size:	763.9 KB
ID:	1067440   Click image for larger version

Name:	P8300116.JPG
Views:	54
Size:	780.1 KB
ID:	1067441  

Click image for larger version

Name:	P8300134.JPG
Views:	45
Size:	766.7 KB
ID:	1067442  
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 21:46   #50
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

avea viteza destul de mica si a fost in unghi mare .
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 10:46   #51
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

am vazut pe la pagina 1 ca se zicea de golf mk3 1.4i consum mic si piese ieftine.Ca fost proprietar intradevar i-ti spun ca nu chiar toate piesele sunt asa ieftine...
De exemplu:
-un cablu de ambreiaj cu autoreglaj costa 180ron (cam scump pt un cablu)
-o valva de presiune de la pompa de frana costa 400lei!!
-daca are trapa electrica poti sa ai norocu sa se rupa glisatoarele (vezi ca e netu plin de "trapa golf 3 & vento") si faza e ca nici nu se prea gasesc SH
-Consum mic?... eu zic ca nu in oras 8-9,mixt 7 si afara cam 5.5-6 si asta cam pe la 90-100km/h
+ ca motoru asta de 1.4 nu e el asa "sprinten" punei niste bagaze si inca vreo 4 pers si sa vezi ce ii dai a4 la cea mai mica panta...(ma refer la faptu ca tu ai zis ca vrei sa vii cu el din italia)
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 11:45   #52
DARK-RIDER-82

Stage 1
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 13
Question Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
O viteza medie de 130-140 km/h nu e asa o mare greutate chiar si pentru un motor de 800 cmc .. In alta ordine de idei, pentru pareri mai multe despre matiz, incearca aria 'Daewoo' .. vad ca pe aici nu prea se inghesuie lumea cu sfaturi ..
glumesti nu? matiz-ul atata poate... 140 hai 150km/h ... cum scoti tu media de 140 km/h?
mai degraba incearca un CIELO ... poate cu ala ai reusi media asta....
DARK-RIDER-82 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 12:52   #53
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Nu scoti nici cu cielo media de 140 pe drumurile noastre ... nu mai vorbiti prostii! Luati o masina cu calculator de bord si vedeti atunci! In oras media este undeva la 35 - 38 km/h de exemplu! Si afara undeva la 70 - 80 km/h mers normal!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 13:02   #54
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Nu scoti nici cu cielo media de 140 pe drumurile noastre ... nu mai vorbiti prostii! Luati o masina cu calculator de bord si vedeti atunci! In oras media este undeva la 35 - 38 km/h de exemplu! Si afara undeva la 70 - 80 km/h mers normal!
daca ti la masina cat de cat mergi undeva pe acolo dar eu ma refereal la o masina care merge in italia pt ca acolo sunt eu acum si imi trebuie sa merg la servici pe tangentiala (unde drumul ca pe autostrada noastra romaneasca daca nu mai bun)sau sa merg acasa in concedii..am posibilitatea sa iau un cielo executiv pe gaz dohc 1.5 75 cai 2003 ca an 100000km la un pret suspect 2000 euro ce ziceti??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -