Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-09, 23:02   #16
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Doamne bogy,numai aberatii am vazut pe aici. Baga-ti ceva in el de matiz,tinere,cum poti sa recomanzi masina aia? Ai 17 ani vad,nu inteleg de unde stii tu cum se controleaza un matiz..doamne fereste..sa mergi italia-romania in Matiz...Uite,un prieten de-al unui prieten a luat civic din 97,1.4 75 de cai,la 2500 de euro deja inscris,dar pe bulgaria..mai ai optiuni civic EG sau EJ din 92-95,care oricum sunt de 1 mie de ori mai fiabile/stabila/rapide/frumoase/confortabile decat un matiz... Mai gasesti Golf3...astra F-desi am avut prieteni cu experiente nasoale cu astra-ul...si la golf3 au mai fost probleme ...Ce sa zic,sa-si dea cu parerea si altii...dar incercati totusi un sfat bun pt. om,nu matiz dracu..
Intamplator sau nu, tatal meu a avut doua matiz-uri, asa ca nu vorbesc chiar din auzite : ) In fine, eu am dat sfatul meu, tu da-l pe al tau : )

Numai bine.
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 27-07-09, 23:57   #17
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

daca vrei sa mori ia matiz. asta e clar.la 140 la matiz atingi deja viteza maxima, sa nu zic ca sar putea sa bubuie motoru daca il tii la viteza aia 3-400 km, pe viraje cel mai probabil sta extraordinar de prost, poate doar damasu sta mai prost decat matizu si de confort nu amintesc ca nu are rost. daca vrei ceva iefitin si bun gasesti japoneze BULLETPROOF la banii aia. nici nu se compara. sau poti incerca un ford mai vechi. sunt destul de rezistente, dar mai putin ca japonezele.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 20:27   #18
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

deci un civic ar fi o idee buna(im plac) dar gasesc una inmatriculata sa merite??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 09:39   #19
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

ia-ti masina autohtona italiana. ai marele avantaj de a gasi la dezmembrari tot ce iti trebuie in caz de ceva. Pe langa asta gasesti niste masini foarte marfa.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 10:43   #20
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
daca vrei sa mori ia matiz. asta e clar.la 140 la matiz atingi deja viteza maxima, sa nu zic ca sar putea sa bubuie motoru daca il tii la viteza aia 3-400 km, pe viraje cel mai probabil sta extraordinar de prost, poate doar damasu sta mai prost decat matizu si de confort nu amintesc ca nu are rost. daca vrei ceva iefitin si bun gasesti japoneze BULLETPROOF la banii aia. nici nu se compara. sau poti incerca un ford mai vechi. sunt destul de rezistente, dar mai putin ca japonezele.
Mai nu stiu unde ai vazut tu motoare de matiz sa bubuie. Eu am facut cu tico (acelasi motor) 110 mii km si n-am avut probleme cu el. Si sincer, multi oameni prefera sa mearga legal, am vazut o groaza de masini noi care merg cu 90 si 100 in afara si 120-130 pe autostrada - iar la vitezele astea nu ai probleme. Eu am facut bucuresti-pitesti si soarelui numai cu 130-150 cu tico acum cativa ani cand inca era in posesie si nu a existat absolut nici o problema.
Ah da, daca mergi cu 150 si ploua, iti tremura stergatoarele cand stergi geamul, la 130 sterg normal.
Viteza maxima de 140 e o tampenie, eu cel mai mult am avut 165 si sunt multi posesri care pot sa confirme. Oricum, cine merge peste 130 pe drumurile din romania?
Si inca o chestie, scaunele cel putin la tico mi s-au parut destul de comode, ai o pozitie joasa la volan (nu stiu la matiz), iar ca zgomot la viteza mare nu pot sa zic ca a fost deranjant.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 11:23   #21
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Inainte sa vorbiti tampenii despre Matiz, mai bine va-ti lua unul si l-ati conduce cap-coada si l-ati solicita sa vedeti unde nu mai merge ok.
Viteza de top la Matiz este undeva la 150-160, locul unde uzura motorului devine maxima. La 140 merge ok si are aproximativ 4700 rpm dintr-un maxim de 5500. Asa ca terminati cu aberatiile astea precum i-ar bubui motorul. Viteza de rulare pe care o adopta majoritatea posesorilor de Matiz este de 120-140. Inseamna ca ar fi trebui sa fie motoarele tandari, nu?

Cat despre ifosele ca la 140 la ora te faci pilaf cu Matizul... stati linistiti: si cu BMW, si cu AUDI, si cu GOLF va faceti pilaf!
De altfel, tin sa informez carcotasii, ca Matizul, in comparatie cu Tico-ul si alte masini, prezinta 2 bari de protectie in habitaclu (una se prezinta la nivelul tibiilor, iar alta care se prezinta la nivelul pieptului) care nu permit ca motorul sa intre peste voi in masina. Intra sub masina, la un accident decent - viteze acceptabile.

Virajele la Matiz: da, e usor instabil DAR (pentru ca exista si e un mare "dar") viteza la care incepe sa bata roata spate este la 70, in conditiile unui viraj mai strans. Bine... acum poate o-ti vrea sa nu va miscati deloc in scaun la un viraj - acum depinde de gusturile fiecaruia.
Iar daca vreti stabilitate marita la Matiz, va ofer solutia: arcuri mai tari pe spate (micsorate cu 2 cm fata de fabrica) si amortizoare de Tico cu arcurile de Matiz pe fata. Devine mult mai stabila.

Va rog sa nu mai vorbiti in necunostiinta de cauza pe viitor.

Pentru orasele aglomerate, masinile mici sunt cheia. Pe langa asta, sunt si ieftine.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 13:50   #22
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Thumbs up Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
...Ce sa zic,sa-si dea cu parerea si altii...dar incercati totusi un sfat bun pt. om,nu matiz dracu..
Dar tu prietene cand recomanzi masini de 12 ani cu ce esti mai bun iti garantez eu ca ai mult mai multe sanse sa supravietuiesti in caz de accident cu un Matiz de prin 2004( gasesti la 2500 de euro) decat cu o una de 12...13 ani sa nu vorbim de costurile de intretinere...
Si da, Matizul e o masina de oras nu de facut exterior cu ea da NICIODATA nu as alege o masina foarte veche fata de una noua fie ea si Mercedes sau Audi...gandeste-te putin si la siguranta ta!!!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 14:47   #23
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
va-ti lua
Ma corectez: v-ati lua.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 19:56   #24
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

acum am o parere cat de cat clara despre matiz .o masina micuta buna pt un oras aglomerat . cu care iti poti face treaba..daca as opta totusi pt un daewoo dar,un cielo pe gaz ar fi o alegere mai buna ?
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 20:51   #25
cucuci

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

consumul e altul. daca nu ai nevoie de spatiu ... in sensul ca te descurci cu matizul nu merita cielo.
cucuci is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 21:36   #26
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

DACa va place asa mult matizu , luati-va fratilor matiz, ca doar nu o faceti pe pielea mea si nici nu merg eu cu ea.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 22:30   #27
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
ia-ti masina autohtona italiana. ai marele avantaj de a gasi la dezmembrari tot ce iti trebuie in caz de ceva. Pe langa asta gasesti niste masini foarte marfa.

salut . ce masina italiana ai lua tu daca ai fi in locul meu si de ce?
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 22:43   #28
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

In masinile japoneze as avea incredere si chiar im plac (am mers cu un mitsubishi gt 3000 375 cp modificata ....260 adrenalina curata al carui proprietar se pricepe si le recomanda)dar cum stau cu consumul si costul de intretinere??-un civic de exp.
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 23:19   #29
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Dar tu prietene cand recomanzi masini de 12 ani cu ce esti mai bun iti garantez eu ca ai mult mai multe sanse sa supravietuiesti in caz de accident cu un Matiz de prin 2004( gasesti la 2500 de euro) decat cu o una de 12...13 ani sa nu vorbim de costurile de intretinere...
Si da, Matizul e o masina de oras nu de facut exterior cu ea da NICIODATA nu as alege o masina foarte veche fata de una noua fie ea si Mercedes sau Audi...gandeste-te putin si la siguranta ta!!!
Nu vreau sa creez o disputa sau ceva,dar vreau sa te intreb cati posesori vechi de masini de 12-13-15 ani cunosti? Cate ai condus? Matiz,fie el si nou,nu este decat un produs de "proasta"( a se citi mult inferior oricaror masini japoneze sau germane mult mai vechi) calitate! Costuri de intretinere? Ai prefera un Logan 2009 sau hai sa iti dau exemplu atat de indragit de autohoni: Audi A4...Iti spun eu,Audi A4 din 98 cu 800 de mii de Km la bord, se misca mult mai bine,si se intretinea mai usor decat chiar un Megane 2005-2006...Inainte sa ai preconceptii gen: Aa,masina veche=proasta,incearca sa te documentezi putin. Daca vrei sa iti dau un exemplu de masini rapide,incearca sa pui O corrolla AE86 pe un circuit montan impotriva unui BMW Z4 sa zicem...Care crezi ca va fi rezultatul? Matiz nu este o masina de drum lung.PUNCT! Tico la fel! Cata dementa sa ai sa mergi cu tico sau matiz peste 70? Ce zicea cineva mai sus,ca la 150 la ora ori cu matiz ori cu altceva mai bun tot aia e...Esti sigur? Volvo garanteaza supravietuirea la impact frontal la o viteza de aprox.95/ora!! Daewoo matiz se face pachet la viteza aia In fine,am deviat prea mult,nici nu mai raspund pe aici. Bogy,cand vii in Ro ma anunti si te pun fata in fata cu posesor de civic si de golf si te hotarasti tu
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 07:04   #30
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Se pare ca voi n-ati condus in viata voastra un Matiz si comentati aiurea-n tramvai. De altfel nici nu cred ca stiti din ce e compus "miezul" unui Matiz ca sa vedeti ca nu e asa slaba. Si eu eram la fel ca voi la inceput, pana sa se puna problema sa il achizitionez si sa ma duc in service sa vad cum arata un Matiz pe jumatate dezmembrat.
Ar fi bine sa nu mai dati din gura doar ca sa va aflati in treaba. Nu de alta, dar va faceti de ras. In fata celor care chiar cunosc masinile, nu orice tip care merge pe ideea "nemtesti rulz".

Ramaneti cu ideile voastre preconcepute, de oameni care n-ati condus niciodata Matiz si v-ati nascut in Forduri si in Seaturi. Ati avut vreun accident din asta serios in care sa va dati cu parerea de masina in conditii de accident?

Nu mai laudati masinile cu accidentele... uitati-va cum sunt distruse la 60 la ora. Aproape toate se fac pilaf in bot.

Volvo e Volvo. Dar... ce Volvo gasesti la 2500 de euro? Cu norma asta de siguranta?

Si asta: iti garantez eu ca tabla si miezul de fier isi pierd din proprietati in momentul cand ruginesc si nu mai e asa certa ideea cu siguranta ca ramai in viata la impact frontal la 95 la ora.

Si cu asta am incheiat orice discutie cu voi pe baza "cat de prost este Matizul".
Reveniti si propuneti masini de 2500 de euro.

Last edited by Mustang; 30-07-09 at 07:12.
Mustang is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -