Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-09, 08:03   #31
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

mustang...

distanta de la numarul de inmatriculare fata si sofer cred ca este de un metru ,cred ca intr-un accident frontal de 50 km/h nu mai ai picioare.In plus daca incerci sa te asezi pe aripa... capota...se deformeaza tabla imediat la fel ca loganul.

Nu stiu ce zici tu dar m-as simti mult mai sigur intr-un golf mk3 sau e36 de 15 ani,chiar sunt o gramada de accidente de unde au scapat multi cu viata din accidente petrecute la 100-120km/h.


In oras recomand si eu matizul dar numai pentru oras !
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 14:25   #32
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
[...]
De altfel, tin sa informez carcotasii, ca Matizul, in comparatie cu Tico-ul si alte masini, prezinta 2 bari de protectie in habitaclu (una se prezinta la nivelul tibiilor, iar alta care se prezinta la nivelul pieptului) care nu permit ca motorul sa intre peste voi in masina. Intra sub masina, la un accident decent - viteze acceptabile.[...]
Draga Peter... nu citesti deloc cap-coada acest topic.
Daca nu ma crezi, dezmembreaza Matizul si vei vedea cum este sasiul facut.
Iti dai si tu cu parerea aiurea? Zau asa...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 17:05   #33
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by bogdan4u View Post
salut . ce masina italiana ai lua tu daca ai fi in locul meu si de ce?
Eu unul detin masina italiana, mai precis un fiat punto din 95 si sunt foarte multumit de masina. Are 200 000 km si nu am probleme cu ea. Costurile de intretinere chiar si in romania sunt foarte reduse, iar in italia sunt pline parcurile de dezmembrari de asemenea masini.
A mea are motorul mic, 1.1L 55cp, dar exista motor si de 1.2 care are vreo 3 versiuni de 60, 75, si 85 cp. De asemenea poti opta pt ceva fiat brava/bravo sau alfa romeo 145/146 sau lancia Y (elefantyno). Iarasi service-urile sunt ceva mai ieftine pt masini autohtone, si cum am tot zis... gasesti TOT la dezmembrari.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 17:15   #34
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Quote:
Originally Posted by peter View Post
mustang...

Nu stiu ce zici tu dar m-as simti mult mai sigur intr-un golf mk3 sau e36 de 15 ani,chiar sunt o gramada de accidente de unde au scapat multi cu viata din accidente petrecute la 100-120km/h.
Nu-ti paria viata pe afirmatiile tale pt ca te inseli. M-am cam saturat si eu sa explic ce si cum sta treaba cu siguranta masinilor astora, asa ca o sa fiu scurt: masina ta o avea 1.5 tone de fier, dar tu tot doar ~70 ai si organismul tau nu e menit sa mearga cu viteze mai mari de 50kmh. Stelele alea de la testele ncap nu sunt date doar asa la ochi .

https://www.youtube.com/watch?v=k3ygYUYia9I
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 19:36   #35
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Am citit posturile si va multumesc..fiecare cu ideea lui(este un fel de controversa pro si contra matiz)..in concluzie..ar fi perfect un matiz pt oras din punct de vedere consum si intretinere..dar pt un drum lung nu ar fi chiar alegerea ideala(dar si-ar face treaba) Intamplator am gasit pe net printre masinile pana in 2500 de euro un hyundai accent 2001 ce parere aveti??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 19:48   #36
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Daca nu te deranjeaza ca masina este inscrisa pe Bulgaria te poti duce la ei si gasesti la 2500 euro o gramada masini bunicele, o tii inscrisa pe BG si toate taxele te duc pana in 200 euro pe an.
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 20:18   #37
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

[QUOTE=pejo_cez;2523640]Daca nu te deranjeaza ca masina este inscrisa pe Bulgaria te poti duce la ei si gasesti la 2500 euro o gramada masini bunicelee o tii inscrisa pe BG si toate taxele te duc pana in 200 euro pe an.[/QUOTE

As prefera totusi ceva inscris in tara, bun si ieftin cum zic toti romanii..desi cineva spunea ca "suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine"
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 21:48   #38
cucuci

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

la vre-un opel astra te-ai uitat?

desi recomand matiz in banii astia.
cucuci is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 22:07   #39
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Nimeni nu a pomenit nimic de consum la Matiz.Omul doreste o masina cu un consum mic ,oul ala de Matiz ia 7 la oras cu siguranta , in Bucuresti cred ca sare la 8 asa ca nu il vad ca o masina cu consum mic
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 16:45   #40
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Pt cei care se pricep niste sfaturi legate de opel tigra an sa zicem 95, 96??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 13:57   #41
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Ca fost detinator de matiz si posesor de cielo pe gaz, nu pot decat sa recomand matizul. E extraordinar de ieftin de intretinut, daca ai grija de el, nu ai nici o problema. In oras e excelent, dar intradevar in afara e cam lenes, dar daca stii sa tragi de motor nu ai probleme nici acolo (dar sa nu iti inchipui ca e avion). Si apropo de consum... mie imi lua 6 si nu il iertam

Cielo e mai mare (nu neaparat si mai incapatoare), te simti mai in siguranta la exterior, dar in oras e mult mai recomandat matizul Plus ca si consuma mai mult, piese mai scumpe etc

Tigra... e masina de 14 ani... e buna, dar cam veche... si ca orice masina veche, nu stii cum a fost intretinuta, nu stii cand iti pica vreun senzor, una alta.

Dar, orice ti-ai lua, sa aiba un A/C ca restul le faci singur incet incet
banzay is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 15:43   #42
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Chestia cu siguranta e relativa, daca ai un impact la 120 la ora cu orice masina mai veche de 12 ani, tot pilaf te faci.
Nu mai demult s-a facut test cu ceva masina din clasa mica versus sierra veche. Aia din masina mica au supravietuit, cei din sierra praf. Testul se poate gasi pe ADAC.

La 40 la ora cu tico impact frontal, mi s-a spart bara fata si s-au indoit putin aripile. Structura nu a avut de suferit deloc.

Morbida, dar ideea mea era asa: decat sa raman paralizat (cunosc cazuri), mai bine ma lipesc ca musca de parbriz.

Inca o chestie: piesele la tico si matiz sunt foarte ieftine (pompa de benzina 50 de lei), iar la o exploatare normala nu sar de 6-7% in oras. Doar ca ar trebui sa aiba si a/c.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 20:09   #43
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

Bai oameni buni puteti sa ziceti ce oti vrea matizu e pilaf oriunde. Si in Bucuresti si in Italia, plus k e o buleala de masina. Domne esti in italia da? I-ati o masina autohtona si eu nu recomand fiat as recomanda Lancia sau Alfa oricum puteti astia care ati avut matizuri sau care aveti ca voi din matiz si cielo nu ati iesit. Ia sa vedeti cum e o alfa 156 sau o 145 sau o Lancie. Oricum eu iti recomand si un opel mai maricel si anume o vectra care are un consum decent.Oricum tie iti trebuie o masina din clasa din care fac parte masinute mai maricele. Rover ar mai fi o idee pentru ca acolo sunt foarte ieftine si motorul de 1.4 benzina de 105 cai zbarnaie.Oricum in niciuncaz matiz.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 22:21   #44
bogdan4u

Stage 1
 
bogdan4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 24
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

este o idee buna achizitionarea unei masini autohtone italiene..dar ca idee alfa si fiat se fac in aceleasi fabrici din cate stiam eu nush de lancia...un punto ar fi bun? cu ce sta prost? am vazut multe ruginite..tabla e cu probleme??
bogdan4u is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 08:08   #45
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: ce masina recomandati pana in 2500 de euro

In 2005, locul 8 mondial la fiabilitate era Daewoo. Pe locul 9 era skoda, iar pe 15, vw. Fiecare ia ce vrea. N-am vazut alfa sau lancia niciunde in top, dar nici nu m-am uitat mai jos de top 50.
LE: nu am mai gasit topul acela, dar am gasit altul asemanator
http://www.jonfry.com/2005/08/what-c...-reliable.html

Last edited by Crisskro; 04-08-09 at 08:11.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -