Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-09, 23:39   #1
armeanul

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default vreau sa cumpar o masina neinmatriculata

Eu vreau sa cumpar o masina care a fost adusa in tara prin iulie 2008 dar nu a fost inmatriculata niciodata. A avut numere provizorii luate de la politie dar doar atata nu si definitive.
Intrebarea mea eu daca o cumpar acum de la cel ce a adus-o platesc taxa care era pe vremea aia sau taxa actuala si cum pot sa calculez cat voi plati?
Este vreo reducere pentru persoane cu dizabilitati?
Multumesc anticipat!
armeanul is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 00:16   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: vreau sa cumpar o masina neinmatriculata

platesti taxa actuala, iar din cate stiu persoanele cu dizabilitati sunt scutite de la plata taxei, dar masina trebuie sa aibe modificarile necesare in functie de dizabilitatea persoanei care o detine.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 00:50   #3
armeanul

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default Re: vreau sa cumpar o masina neinmatriculata

deci nu mai e delimitatia aia ce e adus inainte de 15 decembrie 2008 taxa veche ce e dupa taxa noua?
eu auzisem ce persoanele cu dizabilitati trebuie sa plateasca doar 25 si fara modificari
deci e naspa in functie de ce zici tu oricum mersi
armeanul is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 01:11   #4
armeanul

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default Re: vreau sa cumpar o masina neinmatriculata

si apropo la o persoana care nu poate sa isi miste picioarele nu cred ca se pot face modificari ce nu poate sa inmatriculeze masina poate isi ia sofer
nu merge?
armeanul is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 01:06   #5
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: vreau sa cumpar o masina neinmatriculata

Quote:
Originally Posted by armeanul View Post
si apropo la o persoana care nu poate sa isi miste picioarele nu cred ca se pot face modificari ce nu poate sa inmatriculeze masina poate isi ia sofer
nu merge?
Taxa o platesti pe cea actuala. Nu poti sa ocolesti legea. Scutirea de taxa se acorda doar persoanelor ce au dizabilitati si poseda carnet de conducere. Se pot face si modificari pentru persoanele ce nu isi pot misca picioarele.
Daca mergea cu sofer erau 98% din persoanele cu probleme proprietari de autoturisme.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .

Last edited by manumeciu; 20-07-09 at 01:16.
manumeciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -