Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-09, 00:08   #1
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

Deci masina este pentru sotie, ea doreste o Mazda 2 dar fiindca avem un bebe nu stiu daca este spatiu suficient (din cand in cand se mai duce la soacra si eu mereu am treaba in acea zi ).
Bugetul nu il stiu, oricum vreau sa fie dupa 2007 cu un motor decent (nici prea puternic ca se crede Kimi Raikkonen ).

In principal ma intereseaza siguranta (Leonul care imi place mie e ultimul cu doar 4*). Sa aiba cateva dotari (tot de siguranta: ABS, ESP, 8-10 airbag`uri,etc) de bun simt. Restul nu prea conteaza caci nu va rula mai mult de 3-4000 km/an.
Mentionez ca mai avem un "camion" in parcare.

Aici puteti sa faceti off topic, sa aveti pareri contradictorii moderate, deci tastare placuta.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .

Last edited by manumeciu; 15-07-09 at 00:11.
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 03:58   #2
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

Sincer, daca tot zici ca nu va merge asa mult, eu as merge pe Astra, mai ales ca dintre cele mentionate de tine costurile de intretinere sunt mai mici..., din moment ce nu vorbim de performante...ne raportam strict la comparatie intre modele, eu as merge pe Astra.
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 11:09   #3
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
Sincer, daca tot zici ca nu va merge asa mult, eu as merge pe Astra, mai ales ca dintre cele mentionate de tine costurile de intretinere sunt mai mici..., din moment ce nu vorbim de performante...ne raportam strict la comparatie intre modele, eu as merge pe Astra.
Costurile de intretinere nu prea conteza tocmai pentru ca o sa mearga foarte putin. Trebuie tinut cont si de devalorizare.
PS: Nu m-am referit STRICT la astea, dar astea mi-au venit in minte pe moment asa ca sunt deschis oricaror idei.
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 13:27   #4
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

Golf`ul si Leon`ul , din cate stiu eu, au primit ambele 5 stele la NCAP.
Eu conduc un Leon si sincer sunt multumit. E un Golf imbracat diferit, si mult mai potrivit pentru o domnisoara.
Si asta e o masina Ok, dar mi se pare ca VAG`ul e relativ mai bine cotat din pct de vedere al calitatii.
Un 1.9 TDI (Leon) gasesti si la 8-9 mii in momentul de fata.
Are ISOFix, pentru fixarea scaunului aluia mic, e plin de airbag`uri (standard). Singura problema ar fi suspensiile, care mi se par cam moi, si masina devine un fel de barcuta/corabie, dar TCS`ul n`o lasa sa devieze de pe traseu.

Din pct de vedere al valorii, eu as putea sa bag mana`n foc ca, daca o iei acuma cu 8 mii, si trece "criza", ii va creste valoarea oricareia.
Mazda e nasoala Din prea multe puncte de vedere ca sa fie enumerate aici

Daca ai nevoie de alte informatii, PM linistit.
__________________
Inconjurat de prosti si tarani ce fara scuza
Au caractere de cacat, ca o tastatura`n limba rusa

TRX is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 22:20   #5
cucuci

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 49
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

eu as merge pe mazda. enorm de mult mai putine pe strada, aspect placut, potrivit pentru o domnisoara ... golf + leon sunt prea multe pe strazi. pentru o doamna nu conteaza acele presupuse plusuri ale golfului si leonului cum ar fi grosimea tablei sau 1 milion de alte vrajeli care face golful sau leonul mai bun decat o mazda.

mazda e o masina fiabila, frumoasa, mai rara pe strazi, la fel de sigura ca golful si leonul.
cucuci is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 00:53   #6
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

@TRX Ms pt info, dar Leon are doar 4 * conform siteului oficial EURO NCAP , Golf are 5*. In ceea ce priveste suspensia masinii nu cred ca as dori sa fie foarte tare (sa nu ii dea idei).
@cucuci Mda....zici ca te-ai vb cu ea "frumoasa, mai rara pe strazi,"

A condus cineva Mazda ? Nu de alta dar la test drive a zis ca e in sus si in jos de nu mai vroia sa se dea jos din ea si ma intereseaza o opinie mai obiectiva...
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 12:51   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Leon, Golf V, Astra....sau Mazda 2?

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
A condus cineva Mazda ? Nu de alta dar la test drive a zis ca e in sus si in jos de nu mai vroia sa se dea jos din ea si ma intereseaza o opinie mai obiectiva...
am condus eu mazda 3 tot la test drive. varianta 1.6 benzina. si eram la fel. motorul trage atat de frumos si liniar si are un sunet extrem de placut. in curbe se inscrie foarte frumos si pare de neclintit. ce incerc sa subliniez este faptul ca spre deosebire de masinile nemtesti, mazda nu are un comportament dur, ci este foarte placuta si comfortabila chiar si in situatii de condus sportiv.
si eu as merge tot pe mazda 2. cea verde e criminala
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -