Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-09, 18:14   #1
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

E vorba de ce se va intampla peste cateva luni de zile, dar vreau sa ma incadrez undeva pana in 7000 de euro cu tot si bag 1000 de euro in tuning. M-am gandit la o toyota celica, care o voi gasii la 5000 de euro in germania, adusul plus matriculari+poluare ma va scoate la un alt 2000 de euro, respectiv 7000; Dupa care am degand sa iau o pereche de jante (OZ power) 225/45/R17 un kit lambo; si voi vedea ce o sa mai pot sa fac, sper sa o iau pe negru si jantele negre, voi face alte modificari pe parcurs. Voi ce credeti? e 1.8 143 cp, consumul este decent si ca aspect sunt foarte fericit. Sunt masini mult mai puternice dar vreau totusi un consum rezonabil si sa am totusi o masina frumoasa si SPORT. Ma voi implica in liniute paralele si trasee de indemanare; voi avea dezavantajul mare de tractiune fata dar masina cantareste 1 tona si unpic are cuplu la turatii foarte mari; ma gandeam sa i pun un filtru de aer sport si usurare volanta pentru acceleratie mai mare sa o pot tine in cuplu (turatii mari). M-am gandit la mitsubishi eclipse, dar e motorul destul de mare si ca performante categoric e inferior; celica are renume . Sa Clarific e vorba de anul 2000 (in jurul). Dativa varog cu pararea, ce ziceti? fac o prostie ? sa-mi iau altceva?
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 19:23   #2
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

De 1000 de Euro nu ii pui tu jante OZ pe 17" si lambo doors. Mai taie din modificarile pe care vrei sa i le faci.
bafta!!!
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 22:11   #3
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

Jantele OZ le voi primi "cadou" de la cineva :P deci se taie din cheltuieli. Kit-ul lambo e optional; daca raman bani il voi pune si pe ala dar probabil va ramane, filtru sport si alea alea nu costa foarte multi bani. Nu sunt modificarile care ma streseaza pe mine, ci alegerea de masina
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 09:58   #4
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

Stii cum e cu kitul lambo? Nici macar Lamborghini nu-l mai foloseste ) Zici ca vrei sa faci liniutze si indemnare? Pai atunci aia aprox. 1500euro de pe lsd baga-i in suspensii si motor Lsd nu o sa iti imbunatateasca timpii pe 402 metri...Si vezi cum o modifici,ca deja au fost multe celica modificate pe la noi,si majoritatea au fost lucrate in aceeasi nota: LSD+veilside+interior in 2 culori ) Asa ca bafta iti doresc
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 23:48   #5
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

Da si sper sa nu fiu considerat rau. Dar hai sa ne trezim. Cine isi face cont sa posteze o parere despre celica????
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 16:38   #6
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

Sindrom eu zic ca esti off topic si sa taci. Daca ai ceva de spus trimite un PM si discutam acolo mai multe. Nu ma tenteaza sa fiu cel mai bun la liniute paralele, dar totusi sa nu ma fac de rusine. Scz nu sunt chiar expert dar chiar asa mult conteaza suspensia la liniute? nu am degand sa bag bani in bodykituri; Mai ales Veilside care nici nu imi place si e si over-used. Cand voi avea bani o sa o fac negru PERLAT si o las cu jantele negre la body kit ma mai gandesc, mi-e groaza de drumurile romanesti. LSD ma costa 500 de euro din cate stiu eu.
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 17:42   #7
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

las din cate stiam sunt 1500, asa vazusem pe un site de la noi...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 20:11   #8
jbelux

Stock
 
jbelux's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 10
Exclamation Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

daca vrei car atat de mult o masina buna iati o supra are cam 300CP(dupa ce o tunezi) si am gasit si la 4.000 euro(din romania asa ca e o alegere mult mai buna daca ai un pc poti so tunezi cum vrei si cu 1000 euro iti ei un bodykit calumea,si nite jante de inca 1000 si gata faci masina visurilor tale
link
http://toyota.anunturi-auto.4tuning....1563-54-1.html
masina cum arata

interior fara modificari

cu kit tambo +1500 euro

ce vreau eu sa-mi iau la 14.000 euro

Last edited by jbelux; 14-07-09 at 20:23.
jbelux is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 17:16   #9
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Idei/Pareri vitoare achizitie Toyota Celica !

Mersi de idee ca si Toyota Supra, dar am luat si asta in considerare si am mai multe motive pentru care nu:
1 la mana totusi voi si student. am nevoie de o masina de zi cu zi care sa nu imi consume enorm de mult (ca si supra) si imi place idea de 2 usi 4 locuri (Del a celica la supra sunt 150 de cai diferenta, inca o celica intreaga)
2 la mana ma gandesc putin la fiabilitate. Inteleg ca celica e scoasa din fabrica dar totusi e din 2000; Supra sunt masini mai vechi si nu as avea bani sa o modific complet. Iarasi cand e vorba de piese la Supra.. nu vreau sa ma gandesc.
3 la mana E mai ieftina o Supra in germania, Da .. dar te-ai gandit la taxa de poluare? din pacate traim in romania; Celica este euro 3 1.8 aspirat din 2000 care ma costa 1200 de euro taxa, la Supra care este twin turbo de 3.0l la anul ei cam cat imi va fi taxa de poluare? eu zic ca trec de pretul de la celica )
Pacalici is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -