Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-09, 16:12   #1
D3lgados

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
Question Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Salut, a venit si vremea mea sa imi cumpar o masina. Problema ar fi ca sunt cam nehotarat...
M-am gandit la o serie de modele si as vrea sa primesc si eu niste sfaturi daca se poate. Acestea ar fi: Opel Astra (modelul nou-H parca), Renault Megane, Peugeot 307, Wolkswagen Polo, Ford Focus; Si o alta problema ar mai fi si faptul ca sunt cam incepator si nu ma prea pricep ce model ar fi mai fiabil, mai ieftin de intretinut, etc.
M-ar interesa daca puteti sa imi specificati si ce motorizari credeti ca ar fi mai bune pt aceste modele...
Sincer eu mi-as dori sa imi gasesc un opel astra (1.3 cdti, sau 1.7 cdti) - imi place mult modeul acesta de opel.

P.S.:vre-o 200 - 300 de euro as mai putea sa fac rost cu chiu cu vai, dar banii care ii am disponibili v-am spus ar fi cam 6000 de euro.

Astept parerile voastre, Multumesc.
D3lgados is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 16:17   #2
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Motorul de 1.3 de pe astra are transmisie pe lant , implicit costul de intretinere mai mic..cel de 1.7 avand transmisia pe curea...in plus diferenta de consum desi nu este foarte mare in favoarea celui de 1.3. Astra este unul dintre cele mai fiabile si mai ieftine masini , de aici si votul meu
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:10   #3
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

din masinile insirate de tine mai fiabil si mai usor de intretinut ar fi astra si polo, parerea mea sa optezi pentru astra, iar motorizarea de 1.7
johhny is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:44   #4
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Peugeot 307 1.6 HDI eu asta as alege-o far nici o discutie.Un + la spatiu si motor, si cei care comenteaza ca intretinerea e scumpa , iti zic eu ca nu este deloc in plus ca ai taxe mici la motor de 1.6 nu e de 2.0 .De Polo nu vorbesc pt ca este o clasa mica si mie toate din clasa astea mi se par tip 'cotetz' pentru ca pur si simplu nu ai spatiu. Focusul e bun daca ai motorul de 1.8TDCI care e destul de fajnetz si te ajuta foarte mult.Astra are - pentru ca este foarte anost.NU stiu de ce dar pe mine nu ma atrage deloc modelul asta nou. Deci in concluzie tind sa compar 307-Focus.Astea ar fi cele 2 alegeri.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:45   #5
AdiZeL

Stage 3
 
AdiZeL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Nu stiu cum nu te-ai gandit la golf 4 eu as alege un Golf 4 !! Mi-se pare bestial pentru un incepator :
-fuge
-consum mic
-intretinere acceptabila.
AdiZeL is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 23:13   #6
D3lgados

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Quote:
Originally Posted by AdiZeL View Post
Nu stiu cum nu te-ai gandit la golf 4 eu as alege un Golf 4 !! Mi-se pare bestial pentru un incepator :
-fuge
-consum mic
-intretinere acceptabila.
Eu m-am gandit si la golf 4 dar eu vroiam oarecum sa imi iau o masina cat de cat mai noua si cu euro 4 (pe cat posibil). si la banii astia nu am gasit un golf 4 calumea (cel putin pe site-urile pe care ma uit eu). Si e mai scump fata de celelalte.

Va multumesc oicum pt pareri (fiti siguri ca le iau in seama), si mai astept si alte pareri in continuare...

Ma intereseaza de asemeni si probleme ce ar putea sa le aiba unele sau altele din modelel respective(odata ce dau banii astia nu prea mai pot sa mai bag bani multi in ea cat de curand-e cam tot ce am putut sa strang).
D3lgados is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 23:30   #7
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

cea mai fiabila dintre cele care le vrei e focusu urmat de astra. la costuri de intretinere sunt cam la fel. la tinuta de drum si confort e focusu. problema e ca nu au dieseluri prea bune. sunt cele de la peugeot. asadar eu zic sa optezi pt astra daca vrei diesel si focus daca vrei benzina. sa nu iei megane. iti zic asta din toata inima ca nu o sa iti placa. polo e bun ce e drept, insa e o clasa mai mica si e mai scump la intretinere. golf 4 e comfortabil si are dieseluri f bune, dar creste pretul la intretinere si nici cu fiabilitatea nu sta prea bine.

tias mai recomanda o toyota corolla D4D de 115 cp. treaba e ca nu e prea elegant interioru, insa ca masina e superba.

Last edited by DarkJEDI; 18-06-09 at 23:37.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 09:32   #8
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Fiat Linea diesel 1.3 mjet 90cp , 2007 , 50-60.000 km , 5500-6000 euro
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:17   #9
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
cea mai fiabila dintre cele care le vrei e focusu urmat de astra. la costuri de intretinere sunt cam la fel. la tinuta de drum si confort e focusu. problema e ca nu au dieseluri prea bune. sunt cele de la peugeot. asadar eu zic sa optezi pt astra daca vrei diesel si focus daca vrei benzina. sa nu iei megane. iti zic asta din toata inima ca nu o sa iti placa. polo e bun ce e drept, insa e o clasa mai mica si e mai scump la intretinere. golf 4 e comfortabil si are dieseluri f bune, dar creste pretul la intretinere si nici cu fiabilitatea nu sta prea bine.

tias mai recomanda o toyota corolla D4D de 115 cp. treaba e ca nu e prea elegant interioru, insa ca masina e superba.
Hai ca cu postu asta ai dat cu mucii in fasole.cum sa zici ca dieselu de pe Peugeot e prost cand are filtru de particule si e mai bun decat TDi-ul.Sa fim seriosi.Mai gandeste-te si documenteaza-te.Sa nu uitam ca motoarele de pe Pejo sunt facute impreuna cu BMW.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:52   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Hai ca cu postu asta ai dat cu mucii in fasole.cum sa zici ca dieselu de pe Peugeot e prost cand are filtru de particule si e mai bun decat TDi-ul.Sa fim seriosi.Mai gandeste-te si documenteaza-te.Sa nu uitam ca motoarele de pe Pejo sunt facute impreuna cu BMW.
nu mai fi asa ofticat , ca nu ai vreo sfintenie de masina, si nici un etalon.

ontopic: pt baiatul cu 6000 , ii recomand un opel astra ! este perfect pt un incepator si este foarte foarte fiabil.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 23:18   #11
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

@LAZ: dieselurile de peugeot sunt nasolae din privinta fiabilitatii, nu al performantei si eficientei. asta e un aspect f important. de asta am zis ca sunt proaste. f multa lume are probleme cu ele, unele probleme persista, cum ar fii senzorii din diverse parti.si sa stii ca filtru ala de particule nu e o aditie importanta, e mai mult un moft si as prefera un TDI in orice zi fata de un HDI sau TDCI. acolo am expus asa in mare plusuri si minusuri la fiecare masina. e alegerea lui de ce vrea sa se lipeasca.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 23:29   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

filtru de particule e ca sa nu mai scoata fum negru! mare chestie! de parca filtru de particule nu mai strica masina, ba din contra, ca motorul se strica mai repede cu filtru de particule, pt ca la mers subturat acesta nu se mai regenereaza si se duce dracului, unul costand 1000 euro
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 00:01   #13
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Omu este fan Peugeot... Din punctul meu de vedere... Ford Focus si Opel Astra(cu toate ca motorul de 1.3 CDTI din punctul meu de vedere este foarte slab.. mai ales in depasiri).. Golf4(dar e cam vechi.. masina de 5-7 ani).. Renault(nu dati cu batu'n cap poate are baiatu' noroc).. Peugeot.. Si cam astea ar fi(Nu am inclus Toyota pentru ca preturile sunt foarte mari la second hand - deh, motor bun si fiabilitate)
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 05:36   #14
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

pe mobile am vazut corolla sub 6000 euro in stare buna si cu dotari.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 08:37   #15
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Achizitie auto second hand - max 6000 euro

Ia frate Corolla cred ca e cea mai buna!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -