Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-09, 23:09   #1
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

Salut,
tot caut sa-mi cumpar masina pana in 5500 euro de peste o luna. Vizam in special masini productie 2003-2005 1.4 benzina sau diesel. Intamplarea a facut sa gasesc astazi o Skoda Fabia 1.9 TDI 101 CP, dotare Elegance, senzori parcare + alarma (bla bla-uri), jante aliaj, masina tinuta in garaj, 71.000 km reali (masina unui domn aprox 65 ani, cumparata de la reprezentanta si servisata la 10.000 km). Are schimbate amortizoarele pe spate si transmisia. Pretul cerut - 5.000 euro fix, masina arata impecabil si merge la fel. Intrebarea mea este daca face acesti bani sau sa raman la ideea mea cu Ibiza/Fabia/Polo 2003-2005 1.4 benzina?
Ce mi-a atras atentia in mod negativ: pe spate era doar sigla, fara model si motorizare (literele in relief), schimbatorul de viteze avea o placa alba pe nuca, nu era cel negru pe care sunt marcate treptele de viteza (mai exact, nu era marcat nimic pe el), iar proprietarul spalase motorul + interiorul cica pt a-i da fata comerciala.

Last edited by panteraroz; 18-05-09 at 23:59.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 08:11   #2
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

Eu zic ca e o oferta buna.Ca nu are motorizarea pe spate atunci cand cumperi o masina te intreaba daca vrei sa iti puna tipul si motorizarea si poate ca proprietarul nu a vrut.Cu nuca de la schimbator oricine poate schimba o nuca ce ti se pare asa de iesit din comun, si da pretul cred ca este corect cel putin dupa parerea mea.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 18:29   #3
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

am verificat astazi masina pe toate partile, necesita investitii in timp de vreo 500 euro (nimic urgent), fara probleme grave, per ansamblu este buna, iar motorul nu are nici o problema. O voi lua pe aceasta, motivatia fiind motorul si dotarile.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 01:28   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

nui rea deloc daca merge bine si eu cred la fel ca este o elegere buna mai ales ca are km destukl de buni si este la primul proprietar asta conteaza cel mai mult 5000 nu este o avere este destuil d e bun pt ea
si eu zic ca merita asta daca nu a fost implicata in accidente sau are grave defecte ...
bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 12:34   #5
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

Am cumparat-o. Masina s-a dovedit a fi OK (era cunoscuta la reprezentanta drept o masina fara defectiuni sau avarii in antecedente, a fost in service doar pt intretinere si consumabile), are revizii la 10.000 km, distributia, uleiul si filtrele schimbate in februarie (am scapat de-o grija). Mi-au mai ramas niste chestii minore de remediat (franele slabite, contacte imperfecte la comutatorul AC - nu merge in treptele 2-3, numai 1 si 4). Motorul imi place la nebunie, trage de nu-i adevarat!
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 15:37   #6
benny88

Stage 2
 
benny88's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

salut,am si eu de 3 ani o skoda fabia 1,9 tdi model 2000 adusa din germania si e full.sunt ff multimut de ea,are 135.000 km reali si merge impecabil,sincer iti spun,dute cu cea pe care ai gasit-o (masina) si fa-i o proba,un test si vezi cum se prezinta.ast sa imi dai un msg sa imi spui ce decizie ai luat.nu iti lua ibiza k am auzit k nu prea e buna.multa bafta,cu stima florin
benny88 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 15:39   #7
benny88

Stage 2
 
benny88's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 36
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

aaa akum am vazut si mesajul,ma bucur k iti place,sa o stapanesti sanatos si sa nu ai evenimente neplacute cu ea.te salut
benny88 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-11, 16:32   #8
AndreiMtk
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 0
Default Re: Pareri Skoda Fabia 1.9 TDI

Am si eu o fabia 1.9 tdi ...2005 a mers bine pana azi si dintr-o data sa auzit o pocnitura si a inceput motorul sa se auda inauntru parca zici ca am toba sparta se aude tare motorul si tremura ...oare ce poate fi??ca ulei e schimbat tot nu am avut deloc probleme de cand o am si acum dintr-o data....ma puteti ajuta careva?
AndreiMtk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -