Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 10:03   #1
andrey_bdp
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 0
Default Vectra C sau Audi A4 ?

vreau sa-mi iau o masina dar... am unele nelamuriri in ceea ce privesc costurile de intretinere. Din ce-am mai intrebat eu am auzit doar ca intretinerea unui A4 este clar mai scumpa decat la un Vectra. Ok pana aici am inteles... vreau sa stiu aproximativ diferenta de pret la piese la revizii... chiar asa de speriat este intretinerea unui Audi ?
Sunt fan Audi asa ca tind mai mult sa-mi iau un A4, dar nu vreau sa-l tin in fata blocului...

Modelele despre care vorbesc sunt un Vectra C 1.9 din (2003-2004) sau Audi A4 model (2002) 1.9 TDI

Posesorii de a4 sau vectra c astept parerile voastre sa ma hotarasc odata.

Last edited by andrey_bdp; 19-03-09 at 11:29.
andrey_bdp is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:52   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Vezi ca vectra C nu are TDI cum ai scris tu mai sus..
Nu stiu cat ar fi intretinerea la un vectra dar la a4 te asigur ca nu este scumpa deloc, cu conditia sa nu faci revizile la reprezentanta si chiar te sfatuiesc sa nu te duci acolo. Daca la un a6 revizia a costat 530 ron la un service bun pe factura, atunci la un a4 cu siguranta nu e mai mult (in functie de preturile prestate de service).
Cat despre performante audi este peste opel mai din toate punctele de vedere...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 13:17   #3
andrey_bdp
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 0
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Vezi ca vectra C nu are TDI cum ai scris tu mai sus..
Nu stiu cat ar fi intretinerea la un vectra dar la a4 te asigur ca nu este scumpa deloc, cu conditia sa nu faci revizile la reprezentanta si chiar te sfatuiesc sa nu te duci acolo. Daca la un a6 revizia a costat 530 ron la un service bun pe factura, atunci la un a4 cu siguranta nu e mai mult (in functie de preturile prestate de service).
Cat despre performante audi este peste opel mai din toate punctele de vedere...
pana acum e o veste buna ... alte pareri ?
andrey_bdp is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 14:23   #4
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

revizia aia de 500 lei in ce consta? schimb de ulei si filtre presupun...
johnny pune niste preturi la piese tata, nu la revizii.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 14:51   #5
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Revizia consta in schimb de ulei si toate filtrele, un capat de bara (care era pe duca) iar in pretul asta intra si manopera, preturi nu pot sa dau ca nu sunt dealer auto si nici nu reprezint vreun service, plus ca preturile difera de la service la service..
Daca omul tot e interesat de preturi poate sa dea o fuga pana la un service care il are el mai aproape si se poate interesa..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:49   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Iti recomand Vectra C..si sa iti spun si de ce!
1. motorul e mai fiabil
2. la A4 sunt probleme grave cu articulatiile ( vorbind de RO )
3. Vectra este / pare "mai nou" decat A4
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:26   #7
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Revizia consta in schimb de ulei si toate filtrele, un capat de bara (care era pe duca) iar in pretul asta intra si manopera, preturi nu pot sa dau ca nu sunt dealer auto si nici nu reprezint vreun service, plus ca preturile difera de la service la service..
Daca omul tot e interesat de preturi poate sa dea o fuga pana la un service care il are el mai aproape si se poate interesa..
pai te-am intrebat pentru ca vad ca ai audi...n-ai avut nici o problema cu el?
@dolb: de unde ai tras concluzia de la punctul 1?
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:37   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

pentru ca am trecut prin multe masini am avut opel, am vw , am avut audi si stiu ce vorbesc!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:47   #9
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

1.9 TDI a aparut prin 2000 parca, un motor laudat de mai toata lumea, iar 1.9 CDTI in 2004, daca ar fi sa tragi o concluzie logica ai zice ca 1.9 TDI e mai fiabil.
nu te contrazic, dar poate dai si niste exemple...
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:04   #10
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
pai te-am intrebat pentru ca vad ca ai audi...n-ai avut nici o problema cu el?
@dolb: de unde ai tras concluzia de la punctul 1?

pai dupa cum ti-am zis si mai sus preturile nu le stiu, ca toate piesele sunt de la service-ul care face revizia, ti-as spune de pe factura dar factura e in tara si nici nu m-am uitat cat au costat sa le tin minte. Oricum ce vreau sa spun este ca e un pret destul de acceptabil... Probleme nu am avut, doar cand am gasit-o zgariata in parcare...


Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pentru ca am trecut prin multe masini am avut opel, am vw , am avut audi si stiu ce vorbesc!
credca doar ai trecut prin ele si atat.....
Dar nu ai adus nici un argument pentru afirmatia ta de la punctul 1,dar daca vrei sa spui vechea poveste ca tdi consuma ulei mai bine abtine-te, ca performanta te asigur ca e superior tdi, dti-ul e un motor destul de lent chiar si cel de 2.... si te-as intreba de unde ti-ai dat seama si de celalte afirmatii facute de tine, tu ai vazut cum arata niste articulati de la audi ? si cat despre faptul ca e mai noua vectra, m-am lamurit cand am vazut la un vecin un vectra din 2004 sau 2005 si pe spate avea geamul la manivela, eu inca n-am vazut a4 fara geamuri electrice pe toate 4 geamuri (ma refer la modele > 2002 ).
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:19   #11
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

deci
1 la mana.. eu acu in curte am un TDI asa ca nu ma confunda cu un fanatic
2 la mana cine zice ca TDI-u consuma ulei.. ori nu stie sa conduca , ori vorbeste din auzite !
3 la mana..tot referitor la ulei! .. eu la DTI nu am pus ulei decat la schimburi! deci nu am completat deloc... la TDI mai completez dar rar...foarte rar! insa e diferenta destul de mare intre motoarele comparate de mine in "aberatia asta"
4.... articulatiile au probleme grave pe teritoriul nostru , datorita gropilor si denivelarilor!
5... exista si a4 cu geamuri la manivela! nu inteleg de ce compari o masina cu alta doar pt ca una e dotata standard fara geamuri electrice pe spate iar alta e full...cu geamuri electrice fata spate! nu are relevanta!

Concluzie... aleg Opel Vectra pentru ca ..per total Opelurile sunt oleaca mai fiabile decat masinile grupului VAG !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 23:57   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Platforma Vectrei e excelenta, mi se pare si putin mai frumoasa, iar 1,9 CDTi-ul e facut de Fiat, care e superior tdi-ului calitativ.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 12:10   #13
ansi

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 232
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Mergi cu incredere pe A4
ansi is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 12:22   #14
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Quote:
Originally Posted by ansi View Post
Mergi cu incredere pe A4
subscriu...
am avut placerea sa conduc un A4 1.9 TDI timp de 1 an de zile, masina pe care am si invatat sa merg nu a avut nici-un fel de probleme, motorul e foarte ok (clasicul tdi), foarte fiabil de altfel, intretinerea nu e scumpa, ca design exterior/interior A4 e peste vectra (acum depinde de gusturi).
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 12:40   #15
andrey_bdp
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 0
Default Re: Vectra C sau Audi A4 ?

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
subscriu...
am avut placerea sa conduc un A4 1.9 TDI timp de 1 an de zile, masina pe care am si invatat sa merg nu a avut nici-un fel de probleme, motorul e foarte ok (clasicul tdi), foarte fiabil de altfel, intretinerea nu e scumpa, ca design exterior/interior A4 e peste vectra (acum depinde de gusturi).
eu am avut o singura data placerea sa conduc un A4 si a fost "dragoste la prima vedere" ... acum ramane asa cum a zis johhny sa dau zilele astea o fuga pe la service sa ma conving cat de scump e un audi de intretinut
andrey_bdp is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -