Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-09, 15:27   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

ia-ti cu chevrolet aveo sau un fiat linea 1.4 tjet 120 cp ! Nu e rau nici fordul , se conduce f f frumos dar nu m-as risca la el
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 15:32   #17
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Poti cumpara acest FOCUS fara nici o grija, conform unor statistici oferite la un show televizat, Dan Vardie a afirmat ca este cea mai vanduta masina din acest segment in Germania, depasind cu mult binecunoscutul rival - GOLF.
Motorizarea pe benzina este foarte echilibrata, actionare variabila a supapelor, sta bine pe sosea, este confortabila .... ca minusuri, poate calitatea materialelor din interior ..... poate, este discutabil.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 15:55   #18
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Poti cumpara acest FOCUS fara nici o grija, conform unor statistici oferite la un show televizat, Dan Vardie a afirmat ca este cea mai vanduta masina din acest segment in Germania, depasind cu mult binecunoscutul rival - GOLF.
Motorizarea pe benzina este foarte echilibrata, actionare variabila a supapelor, sta bine pe sosea, este confortabila .... ca minusuri, poate calitatea materialelor din interior ..... poate, este discutabil.
despre care focus s-a vorbit in emisiune? golf sedan nu exista ! omul vrea focusul sedan ( berlina ).
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 16:14   #19
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
despre care focus s-a vorbit in emisiune? golf sedan nu exista ! omul vrea focusul sedan ( berlina ).

Golf sedan e Jetta /ontp: o berlina serioasa SH ,putini km 1-2 vechime ,la suma de care dispui,treaba cu masina noua merge daca tii masina 4-5 ani si mergi 50-60 mii km/an cel putin.sugestii: Honda accord/avensis/407/passat/A4 etc.....si deja aici vb de alte dotari,motorizari etc mult peste focus/jetta etc...
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 16:36   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Da..e bine zis Jetta intr-o oarecare masura, dar e un pic mai altfel jetta! si in plus nu se numeste golf sedan, se numeste jetta! La ford exista ford hatch si ford sedan Asa cum si la serie 3 exista compact ( odata de demult ).

Omul a zis ca vrea noua ! si eu i-as fi recomandat un SH dar asta e.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 17:41   #21
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

dolb - trecand peste partea cu VAG rulez ..... unde ai vazut ca am scris eu GOLF berlina .... daca tu imi arati unde .... te fac ..... ce vrei tu ..... asadar, mai citeste odata ....

Quote:
conform unor statistici oferite la un show televizat, Dan Vardie a afirmat ca este cea mai vanduta masina din acest segment in Germania, depasind cu mult binecunoscutul rival - GOLF
am zis FOCUS ...... nu am specificat ce fel de FOCUS (berlina sau hatch), am zis GOLF .... nu berlina, ce da cu virgula ?

PS: astept o explicatie tehnica vis-a-vis de diferentele de ordin tehnic legate de FOCUS hatch si sedan (NU ca are portbagaj) sa vedem ce si cum influenteaza masina overall ....

PS: noul FOCUS e GOLF killer - deal with it
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 17:58   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
dolb - trecand peste partea cu VAG rulez ..... unde ai vazut ca am scris eu GOLF berlina .... daca tu imi arati unde .... te fac ..... ce vrei tu ..... asadar, mai citeste odata ....



am zis FOCUS ...... nu am specificat ce fel de FOCUS (berlina sau hatch), am zis GOLF .... nu berlina, ce da cu virgula ?

PS: astept o explicatie tehnica vis-a-vis de diferentele de ordin tehnic legate de FOCUS hatch si sedan (NU ca are portbagaj) sa vedem ce si cum influenteaza masina overall ....

PS: noul FOCUS e GOLF killer - deal with it
te inseli ca toata lumea! nu sunt VAG RULEZ

ai dreptate.. nu ai zis golf berlina! am fost eu ironic dar vad ca nu ti-ai dat seama! Omul a specificat clar VREA BERLINA , SEDAN, D'AIA LUNGA !

A zis ca s-a gandit la Ford Focus in 4 usi, moment in care tu i-ai zis ca ai vazut un reportaj cum ca focus e golf-killer . Moment in care eu am intrebat... exista cumva golf sedan? Pentru ca omul CLAR VREA FOCUS SEDAN ! si nu hatchback

Bafta
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 18:13   #23
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Ironia ta nu ajuta cu nimic, in loc sa vezi esenta - vezi marginile .... si alea cu "ironie", insa ironia e de partea mea si a vanzarilor ..... cifre contabilizate si facute publice .... FOCUS e cea mai vanduta masina din acest segment in Germania, scurt si al obiect.

Daca tu crezi ca eu compar un Focus sedan cu un Golf hatch te-ai insela amarnic.
Am spus:
Quote:
Motorizarea pe benzina este foarte echilibrata, actionare variabila a supapelor, sta bine pe sosea, este confortabila .... ca minusuri, poate calitatea materialelor din interior ..... poate, este discutabil.
Valabil pentru toate versiunile de caroserie ale Focusului, diferentele rutiere sunt cu un plus pentru sedat datorita aerodinamicii partii spate prin eliminarea vortexurilor tipice masinilor hatch ..... acel "portbagaj" avand un rol destul de important in stabilitatea partii spate a vehiculului.


Quote:
tu i-ai zis ca ai vazut un reportaj cum ca focus e golf-killer
arata-mi unde am zis asta, cand eu am zis:
Quote:
PS: noul FOCUS e GOLF killer - deal with it
PS: era vorba de numarul unitatilor vandute in Germania ..... nu de vreun test/reportaj.

Ironic este cand pui in "spatele" cuiva niste fraze de dragul de a da bine ..... ironia sortii este cand primesti un raspuns de bun-simt in care ti se explica niste lucruri cu bun-simt ....

Last edited by NWZeu; 19-01-09 at 18:16.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 21:48   #24
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Va rog frumos , nu vreau ca si threadul asta , care pe mine ma poate ajuta foarte mult , sau ma poate baga total in ceata , sa imi aleg si o masinuta pentru care am muncit si m-am imprumutat si eu , si doresc sa imi cumpar o masina NOUA , si sa fie BERLINA .

Cei 115 de cp de pe acest Ford Focus , sunt de ajuns ? Adica doresc sa mai fac si unele drumuri mai lungi ? Trage destul de bine pentru cei 115 cp ?

Chiar , pe acest model , se poate monta "Portbagaj pe plafon" ?

Multumesc mult pentru sfaturi .
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 21:51   #25
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Bogdan.. de tras trage super bine!..de condus se conduce excelent si se manevreaza superb! am condus ultimele modele de focus/focus sedan si fiesta si sunt extraordinare ! Nu stiu de fiabilitate cum e ... am auzit pareri si pareri ! am prieteni care au avut probleme am.. prieteni care le au de ani de zile si nu au schimbat decat uleiul si strictul necesar !.

Eu zic sa mergi pe incredere cu Focusul!

Daca ai fi vrut SH, iti puteam gasi ceva frumos in germania din 2008 de la reprezentanta la 8000 km .. ceva de genul ! zi-mi daca are rost sa ma uit sau nu !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 22:16   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Cei 115 de cp de pe acest Ford Focus , sunt de ajuns ? Adica doresc sa mai fac si unele drumuri mai lungi ? Trage destul de bine pentru cei 115 cp?
in general orice motor trange foarte bine daca stii sa te folosesti de el cum trebuie. numai ca motoarele de 1.4 si 1.6, atunci cand "te folosesti cum trebuie de ele", isi dau repede arama pe fata, si anume consumul sare.
oricum, si eu am auzit numai lucruri bune de zetec-ul asta de pe ford, dar ce nu ma incanta pe mine la focus e design-ul (mai ales la sedan) care mi se pare un pic cam grosolan, cam din topor. nu prea are urme de delicatete in ea... dar stiu ca e foarte placuta la condus, si pana la urma asta conteaza: cum te simti in ea si cum te simti atunci cand o conduci, doar nu esti in nfs sa conduci din afara ei
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 22:34   #27
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Adevarul e k astra sedan nu e taiata din topor. Hai sa fim seriosi orice masina e taiata din topor in versiunea sedan ma refer la cele ce sunt si hatchback. Poate doar Megane arata binisor si sedan. Oricum e o alegere buna Fordul dupa mine cea mai buna.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 22:35   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Singura mai aratoasa si sedan care nu e taiata de topor..intr-adevar e megane.. dar nici astra nu-i rea ! Mie nu imi place focus sedan ala american..
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 07:48   #29
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Adevarul e k astra sedan nu e taiata din topor. Hai sa fim seriosi orice masina e taiata din topor in versiunea sedan ma refer la cele ce sunt si hatchback. Poate doar Megane arata binisor si sedan. Oricum e o alegere buna Fordul dupa mine cea mai buna.
botul de la astra e mai delicat, dar la spate, da, este la fel de grosolana.
bogdan, fa-le test drive la toate, ca atunci iti vei da seama care iti place cel mai mult
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 08:31   #30
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Mie mi se pare k e mai frumoasa partea din fata de la focus noul focus decat de la astra
criss_cars is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -