Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-09, 21:44   #46
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Asa daca nu esti hotarat poti lua in calcul si Jetta incepe de pe la 11000 fara tva. Dar eu iti dau o alta idee nu stiu cat de mult te intereseaza dar iti spun. Am un prieten care avea aceasi dilema ca si tine avea in jur de 16000 si dorea o masina hatchback noua si variantele erau cam aceleasi pe care le ai si tu Golf, Focus, Astra etc. Pana intr-o zi cand l-am imbolnavit eu si s-a dus la BMW Company Cars si-a cumpara un 118i cu 2 ani garantie cu vreo 20,000km parca masina e poza nu are navigatie si piele atat. Asa poti face si tu gasesti si la Welttauto masini bune si au un an garantie, la AAA Auto la fel, la Tiriac Rulate. Intereseaza-te inainte sa dai banii asta k 15.000 de euro nu sunt asa o suma de aruncat pe fereastra.
Ideea este foarte buna, mai putin treaba cu AAA auto ,tiriac si restul ca acestea, aproape tot ce vand ei acum e leasing sau credit, care se obtine usor,altfel ar da faliment. Am mai spus, daca nu vrei sa tii masina 5 ani cel putin,nu se merita sa ti iei noua, 20.oookm si 1 an-2 vechime pt o masina nu inseamna nimic.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 21:57   #47
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

si eu recomand acelasi lucru ! imi gasisem un opel vectra C destul de dotat,1.9 cdti 150 cp din 2008 cu 11.000 km, la vreo 13500 ceva de genu !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 17:17   #48
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

eu zic sa nu renunti la o masina noua (mai ales ca nu e vorba despre logan) pentru o masina SH. mergi pe focus sedan, mi se pare cea mai buna solutie dintre toate cele enumerate.
iar cat despre AAA auto, cred ca daca i-as da o masina unui taran din varful muntelui sa care balegar cu ea ar fi instare mai buna decat ce-i in parcul alora.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 17:43   #49
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

se gasesc multe masini din 2008 la km putini ! mai ales de la reprezentanta.. si la bani buni! spre ex: eu am aveam de adus un tiguan 2.0 tdi 140 cp full option, din 2008 la 11.500 km de la showroomul din Hamburg ( parca ) .. la 26.000 cu tva deductibil si as fi ajuns la 21800 netto. Dar omul plin de fite si figuri a zis " nu vreau decat modelul cu 170 de cai " - care era cu 10.000 euro mai scump ! Pana la urma s-a ales cu un X3 la 170 de cai chel din 2008 la 25.000 km si 28.000 euro Asta e !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 18:02   #50
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

asta e beleaua multora care iau masini sh, dupa cum imi povestea cineva care se ocupa - citez: "domne', cand e s-o cumpere noua, nu mai stiu ce sa mai scoata de pe ea ca s-o faca mai ieftina, da' cand e vorba s-o ia la mana a doua, ma freaca ca vor si piele si clima si navigatie si tot ce poate avea".
in loc sa plece de la premisa: iau ce gasesc mai bun, mai nou, si mai frumos, indiferent ca are 90 sau 150cp sau clima sau a/c, pleaca de la premisa: iau numa' ce-are piele clima incalzire in scaune, 15000cai zburatori, etc, ce dracu' nu conteaza ca are 200mii km doar e nemteasca tata, e ca tancu'.

acum sa revenim la topic: bogdan, nu incerca numai focusul la drive-test, chiar daca pare cea mai buna varianta, incearca orice masina te-ar tenta catusi de putin, pentru ca decizia ta poat elua o intorsatura cu 180 grade
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 16:05   #51
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

am la firma focusuri sedan, varianta trend de 1.6 100 de cai, si le-ar prinde bine aia 15 caluti catedeodata, dar in rest e o masina buna, desi unii o numesc cazan si etcm nu sunt prea multumiti de ea, mie chiar si cu astia 100 de cai imi place. spatiul interior e suficient, destul de frumos aranjat, cu lumini dragute, poate umpic la piciorul drept sa nu fie destul spatiu, asa simt eu... in schimn cotiera e foarte buna, ai grija sa iti iei cotiera extensibila, e foarte relaxant sa schimbi stand cu mana pe cotiera si poti face asta doar daca o extinzi la maxim. scaunele sunt f confortabile si per total e masina spatioasa si buna, arata bine si din exterior de asemenea (gandeste-te bine la culoare.) portbagajul este imens.... deh , sedan :P daca as fi vrut sedan, era printre primele mele alegeri, eu ti-o recomand , isi merita banii.
mai e mazda 3 sedan.... iarasi f frumoasa, sau Astra sedan, dar nu e asa prietenoasa la interior.
eu as alege focus, iar daca as avea mai multi bani, mazda 3
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -