Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-08, 22:02   #16
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Oare toate topicurile din sectiunea B6 a acelui forum sunt destinate pentru plangeri? Nu, dar toate contin plangeri pt ca B6 si mai ales cu 2,0TDI e dezastru la fiabilitate.
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showforum=73
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 22:04   #17
Alex94

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

pentru mn mazda si acordu sunt THE BEST in acesta comparatie
Alex94 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 23:33   #18
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

nu stiu de unde pana unde opelurile nu sunt f fiabile!?

tata are un vectra din 2001 si are !!!!!!!!!!!!!!!!!! 880.000 FARA SA FIE SEGMENTATA(doar consumabile schimbate), unchiul are 250 km fara probleme...nu am auzit sa se planga oameni de opeluri in general, mai ales de probleme mari!

vag-urile din cate am auzit sut cam praf in ceea ce priveste fiabilitatea.am avut vw, audi si...nu mi-au placut, mai ales la service&piese...
as cumpara cele enumerate de mn pt ca au un pret f bune, dar sincer nu sunt chiar asa de incantat de vag in general!

vectra este o masina extraordinara, pt ca am avut si mai detin 1 masina(vectra B)!

ma gandesc la vectra mazda 6 avensis si accord, dar parca toate isi merita pretul!

este o decizie grea.

mazda 6 este fiabila in general!?chiar nu am informatii concrete despre ea.partea cea mai buna este ca are garantie si rodajul facut!
si vectra are garantie, dar km cam multi pt <1 an, dar si audi a4 are garantie, avand sub 20 km...

cred ca orice masina as lua nu o sa imi para rau, desii aud cat mai des plangeri despre vag-uri!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 23:46   #19
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

opel in general este o marca foarte fiabila! dar stim cu totii cum e romanul ! daca opel e ultima clasata in topul nemtoaicelor nu inseamna ca e si proasta! poate e clasata acolo pentru ca nu are motoare performante, sau comfort minunat! Si asa este...mare comfort nu ai in ele! Eu am avut un opel astra G in 2 usi, 1.7 DTI chipuit; iti zic sincer.. la masina aia uitam sa pun motorina sau ulei! nu am avut nici o problema si avea 200.000km cand am luat-o si am mai facut eu 150.000 in ro. Intr-adevar comfortul era slabut in comparatie cu golf 4 ( pe care il aveam in aceeasi vreme cu astra ) , insa pentru romania se accepta!

IN privinta opelului poti sta linistit.. sunt foarte foarte fiabile ! Eu acum trec de la un golf 5 2.0tdi, la ceva nemtesc sedan...nu m-am hotarat inca, insa am in cap 2 modele:

vectra 1.9 cdti din 2008 pentru ca e aproape nou si fiabil.. sau passat 2006 cu 2.0 TDI pentru ca motorul ala este perfect..excelent! numai cuvinte de lauda am ! ( - irelevant insa chiar aseara m-am tinut bine, unul langa altul, cu un e46 318 cu motor de 2000, 148 de cp ).
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 00:06   #20
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
opel in general este o marca foarte fiabila! dar stim cu totii cum e romanul ! daca opel e ultima clasata in topul nemtoaicelor nu inseamna ca e si proasta! poate e clasata acolo pentru ca nu are motoare performante, sau comfort minunat! Si asa este...mare comfort nu ai in ele! Eu am avut un opel astra G in 2 usi, 1.7 DTI chipuit; iti zic sincer.. la masina aia uitam sa pun motorina sau ulei! nu am avut nici o problema si avea 200.000km cand am luat-o si am mai facut eu 150.000 in ro. Intr-adevar comfortul era slabut in comparatie cu golf 4 ( pe care il aveam in aceeasi vreme cu astra ) , insa pentru romania se accepta!

IN privinta opelului poti sta linistit.. sunt foarte foarte fiabile ! Eu acum trec de la un golf 5 2.0tdi, la ceva nemtesc sedan...nu m-am hotarat inca, insa am in cap 2 modele:

vectra 1.9 cdti din 2008 pentru ca e aproape nou si fiabil.. sau passat 2006 cu 2.0 TDI pentru ca motorul ala este perfect..excelent! numai cuvinte de lauda am ! ( - irelevant insa chiar aseara m-am tinut bine, unul langa altul, cu un e46 318 cu motor de 2000, 148 de cp ).
318 cu motor de 2000?
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 00:55   #21
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
nu stiu de unde pana unde opelurile nu sunt f fiabile!?

tata are un vectra din 2001 si are !!!!!!!!!!!!!!!!!! 880.000 FARA SA FIE SEGMENTATA(doar consumabile schimbate), unchiul are 250 km fara probleme...nu am auzit sa se planga oameni de opeluri in general, mai ales de probleme mari!

vag-urile din cate am auzit sut cam praf in ceea ce priveste fiabilitatea.am avut vw, audi si...nu mi-au placut, mai ales la service&piese...
as cumpara cele enumerate de mn pt ca au un pret f bune, dar sincer nu sunt chiar asa de incantat de vag in general!

vectra este o masina extraordinara, pt ca am avut si mai detin 1 masina(vectra B)!

ma gandesc la vectra mazda 6 avensis si accord, dar parca toate isi merita pretul!

este o decizie grea.

mazda 6 este fiabila in general!?chiar nu am informatii concrete despre ea.partea cea mai buna este ca are garantie si rodajul facut!
si vectra are garantie, dar km cam multi pt <1 an, dar si audi a4 are garantie, avand sub 20 km...

cred ca orice masina as lua nu o sa imi para rau, desii aud cat mai des plangeri despre vag-uri!
corect si eu am un opel vectra b 2.0 dti de care sunt foarte multumit, iar modelele noi am auzit ca sunt de asemenea foarte fiabile, in special cele cu motorizarea 1.9 cdti 16 v 150 cp

Si daca tot ai un Opel in familie mergi tot pe Opel...parerea mea .

Last edited by ~ EWN ~; 14-12-08 at 01:09.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 01:35   #22
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

bmwm8 te rog pune o poza cu bordul de opel cu 880.000 km . dintr-un calcul banal rezulta 350 km zilnic timp de 7 ani. cam greu de realizat zic eu.

parerea mea, sa mergi pe accord dar ceva mai nou, preferabil cu garantie, o masina mai premium decat opel sau skoda.

referitor la 2.0tdi confirm si eu consumul exagerat de ulei. am fost cu un prieten pana in Austria (a6 2.0tdi) si cum a turat-o putin pe autobahn s-a aprins martorul de ulei. Este frustranta chestia asta la distante lungi.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 10:05   #23
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

~ vreo 8 ani(vreo ~301 km/zi), dar ca un roman respectabil ce sunt, anul trecut am vrut sa vand masina si am dat km inapoi la 170.000!
recordul am inteles ca era facut de un neamt, care in 4 ani a facut 1 mil, adica 250.000 km pe an!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 13:49   #24
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

scz de offtopic, deja suna prea a poveste. Scuza-ma, dar tu cred ca nu iti dai seama ce inseamna sa faci 680 de km zilnic timp de 4 ani.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 14:41   #25
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

am vazut si eu chestia aia.a filmat cand avea 999.999 pana la 1 mil!
era o masina de firma farmaceutica parca?

scuze de oft!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:36   #26
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
passat 2006 cu 2.0 TDI pentru ca motorul ala este perfect..excelent!
Sa dea Dumnezeu sa te vad cat mai repede cu masina asta, ca sa stam de vorba la obiect, dupa...
Va luati toate rebuturile din gama, si dupa aia va aud ca VAG nu e fiabil domle, ca pica aia, ca nu merge aia, probleme pe care ar trebui sa vi le asumati din start, mai ales cand aveti ochelari de cal cand totusi e vorba de banii vostri. Ma rog, aia care isi si cumpara, ca multi doar vorbesc aiurea...

Quote:
foarte fiabile, in special cele cu motorizarea 1.9 cdti 16 v 150 cp
Da, nu a zis nimeni ca Opel nu e fiabil. Si eu am avut Astra G 1.7DTI si am fost multumit de masina. Insa in bugetul mentionat la inceputul topicului, Opel nu merita luat in calcul, pentru ca nu este gandit sa stea langa Accord, A4 sau Avensis. Opel e ok pana in 7000-7500Euro, si pentru venit mic pe luna, pentru ca are intretinere ieftina. Stiu, aveti Opel, nu v-a facut probleme si sunteti multumiti de masina, dar pana la a pomeni de cifre astronomice la kilometraj pentru o masina din 2001 e cale lunga.
Cu tabla cum mai sta Opel? Tot asa repede ruginesc pasajele spate? Dar hai, ca nici asta nu e mare problema, ca se intampla si la case mai mari, vezi Mercedes 2002-2003
1,9cdti 150cp e cam impins spre maxim, este un motor ok dar nu cred ca va face istorie in fiabilitate. are si ceva probleme minore, dar nimic deosebit.

Quote:
insa chiar aseara m-am tinut bine, unul langa altul, cu un e46 318 cu motor de 2000, 148 de cp
Pai si nu ti-e rusine de motorul tau "excelent" si suprem, motorul nr 1 construit pana acum, 2.0tdi, deabia se tine de un motor entry-level de la bmw, cu o generatie mai veche? bine ca nu te-a facut vreun 316 vai de minee...
la faptul ca posesorul de bmw mergea linistit si doar in mintea ta era o "cursa" te-ai gandit? ca mai stiu eu unii care ridicau in slavi 1.9tdi, ca e mai bun ca 2.5-ul, ca a depasit el pe nustiu unde un 2.5 fara probleme.. eu zic ca mai sunt si oameni calculati, care nu isi risca viata si banii de ulei ca sa demonstreze ca ei "e" tari frate, insa si daca apasa acceleratia "racerii de duminica" nici nu le mai vad fumul
IRELEVANT, cum bine ai zis si tu, in decizia pe care o ia initiatorul topicului. Chiar nu stiu de ce ai mai postat acest fapt, ca sa demonstrezi ce?

PS: Eu as lua Accord si le-as da peste nas tuturor cu prejudecatile de doi bani, si m-as scuti si de eternele discutii cu vag in colo, vag dincolo, opel fiabil sau nu, 2.0tdi care papa ulei mai mult ca motorina, etc...
Masina fiabila, inchegata, cu motoare bune, un aer aparte, care nu te va dezamagi

Last edited by gabbyyy; 15-12-08 at 15:42.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:51   #27
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
Originally Posted by gabbyyy View Post

Pai si nu ti-e rusine de motorul tau "excelent" si suprem, motorul nr 1 construit pana acum, 2.0tdi, deabia se tine de un motor entry-level de la bmw, cu o generatie mai veche? bine ca nu te-a facut vreun 316 vai de minee...
la faptul ca posesorul de bmw mergea linistit si doar in mintea ta era o "cursa" te-ai gandit? ca mai stiu eu unii care ridicau in slavi 1.9tdi, ca e mai bun ca 2.5-ul, ca a depasit el pe nustiu unde un 2.5 fara probleme.. eu zic ca mai sunt si oameni calculati, care nu isi risca viata si banii de ulei ca sa demonstreze ca ei "e" tari frate, insa si daca apasa acceleratia "racerii de duminica" nici nu le mai vad fumul
IRELEVANT, cum bine ai zis si tu, in decizia pe care o ia initiatorul topicului. Chiar nu stiu de ce ai mai postat acest fapt, ca sa demonstrezi ce?

PS: Eu as lua Accord si le-as da peste nas tuturor cu prejudecatile de doi bani, si m-as scuti si de eternele discutii cu vag in colo, vag dincolo, opel fiabil sau nu, 2.0tdi care papa ulei mai mult ca motorina, etc...
Masina fiabila, inchegata, cu motoare bune, un aer aparte, care nu te va dezamagi
tu cred ca esti dus cu pluta cum poti sa declari ca VAG-urile sunt proaste atata timp cat tu detii unul

PS: omu nu mergea linistit..asa cum am mai zis, vorbesti fara sa stii ! arunca un ochi aici https://forum.4tuning.ro/99-nospeedlimit-romania-club/27005-nsl-filiala-targoviste/page-122.html ca sa vezi ca omul nu mergea linistit.
Si cum vine asta cu motorul este entry-level? Nu stiam ca primul si cel mai slab motor de la e46 este 2.0 de ~ 150 cp.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 15:59   #28
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Eu zic sa citesti si sa recitesti tot ce s-a scris aici daca ai de gand sa iti schimbi masina. Sunt banii tai, si te amagesti singur cu ideile pe care le-ai prezentat pana acum. Si in plus, mai induci si pe altii in eroare
Si da, anumite modele de la VAG pot fi proaste. Ce, daca eu detin o masina VAG, inseamna ca VAG este cel mai bun si nu mai exista altceva in lume? Nu, chiar daca eu sunt multumit de masina pe care o detin.
Si nu cred ca putem afirma ca un anumit concern este bun sau rau... bun sau rau poate fi un om, un caine. Dar putem spune ca o anumita masina din acel grup este nefiabila, sau mai putin fiabila. Sau, ca sa fim mai prietenosi, putem spune ca nu chiar toate masinile/motoarele grupului sunt un monument de fiabilitate. Despre Passat B6 putem spune ca e chiar nefiabil, iar 2.0TDI nu se numara printre motoarele care a facut istorie recenta la VAG si are suficiente probleme, peste media celorlalte. Insa nu acelasi lucru il putem spune si despre Passat B5.5 intalnit cel mai des cu motorizarea 1.9TDI. In timp ce VW a cam dat-o in bara cu Passat B6, Audi a continuat cu A4 B7 in acelasi segment, fara probleme, si nici Skoda nu s-a facut de ras. Oricum, si pe Audi, 2.0TDI tot ala este, cu bune si cu multe rele...

Da, puteai sa precizezi si tu ca de "dai" in cadru organizat Eu am spus doar ce stiu ca s-a mai intamplat. Si sa stii ca 318 e mid-low, nu e cine stie ce, mai ales ca e generatie VECHE (E46), iar tu il compari cu 2.0TDI de pe GOLF (care btw, are mai putine kg) care este un motor de actualitate pus pana anul asta inclusiv pe masinile VAG. Doar de putin timp a trecut si VAG la CR pt diesel. Si mai compari propulsia cu tractiune fata (sau 4motion, oricum total diferite de RWD). Si mai sunt multe variabile, oricum total IRELEVANT ce ai facut tu aseara Poluam degeaba topicul

Last edited by gabbyyy; 15-12-08 at 16:05.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 18:23   #29
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Cu ceva vreme in urma eram in aceeasi situatie doar ca eu vroiam Diesel. In cazul tau as alege Avensisul, numai pareri de bine despre aceasta masina. Daca reusesti sa treci cu vederea designul nu prea tineresc nu o sa te dezamageasca.
Audi-Passat-Skoda pe ultimul loc.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 19:15   #30
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

gaby..entry level e 318 d, 320 d... 316.. eu vorbeam de un 318 cu mot de 2000 din 04 care nu prea e entry-level si pana la urma nu conteaza daca e sau nu entry...conteaza puterea, cuplul..masina.
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -