Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-08, 14:12   #1
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

a 4 1.6 8v 102cp 2007 20.000 km 13500 e

skoda tfsi 2.0d 220 cp(cica? cu cip) 2006 120. km 10600 neg

avensis 2.0 d 2007 98. km 13000 neg

passat 2006 100 km 2.0 140 cp 13200 neg

accord 2005 92 km 2.0 150 cp benzina 10500 fix

mazda 6 2007 12.000 km garantie 2.0 150 cp benzina

vectra 2008 2.0 d 120 cp 88 km 13850 fix

cel mai mult m-au pus pe gand vectra si cu mazda!
opelurile stiu ca sunt f fiabile, Dar mazda 6 este o masina fiabila?stiu ca japonezele sunt cel putin la fel de fiabile ca majoritatea buna a nemtestior!

se merita sa achizitionez mazda 6!? doresc mult mai mult mazda 6 decat vectra datorita km f putini, practic are rodajul facut, desii eu stiu ca un mot. merge cel mai bine dupa 15 km facuti!

sincer si celelalte sunt f bn ca pret, dar am o rezerva asupra tot ce inseamna vag!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 16:08   #2
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Prietene sincer nu mai citii reviste Vectra dupa mine e printre ultimele masini k fiabilitate din ce ai scris tu acolo, nu se poate compara niciodata cu Honda, Toyota, Mazda, Audi.
Eu unu as pune in ordinea urmatoare
1. Mazda pentru ca are garantie
2. Honda
3. Passat
4. Avensis
5. Skoda
6. Audi
7. Vectra
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 16:56   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

vectra si passat-ul..la celelalte nici nu vreau sa ma gandesc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 17:50   #4
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

1. Accord si 2. Avensis, daca ne referim strict la masinile expuse de tine, cu toate ca dieselul de pe Toyota nu e cine stie ce.
Cu Skoda aia cum e? TFSI sau 2.0D ? Un 2.0TFSI nu e de lepadat, fie el si pe Skoda.
Audi cu 1.6 nici gand, asta nu e motor nici macar pt Golf. Un 1.8 sau 2.0 TFSI pe A4 si nu ai sa regreti. Un motor corespunzator si ceva optionale (pe langa standardul bogat) il fac pe A4 castigator detasabil in opinia mea.
Cu Passatu' ai grija, pune mana si citeste pe forumul dedicat sa vezi cate probleme sunt cu masini fabricate in aceeasi perioada cu cea pe care vrei tu sa o achizitionezi (pompa motorina, injectoare, etc). In plus, 2.0TDI se cam da la ulei, printre altele.
La Opel renunta din start, nu se remarca prin nimic fata de concurente, si nici ca model nu are nimic de spus.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 18:00   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Vad ca toata tara stie de 2.0 TDI ca se da la ulei .. dar astea's vorbe ! Nu mai vorbiti din auzite ! Si eu am 2.0 TDI si mi se dadea la ulei odata.. mai demult dar atunci nu aveam creier si nu stiam ce inseamna sa tii o masina sub 4000 rpm >> de aici si consumul exagerat de ulei! Pe urma am zis sa fiu mai diferit de ceilalti si sa pun pe masina ce consider eu ca e bine! si nu am mai pus castrol ( recomandat de VW.) Am pus un ulei MOBIL 1 ESP FORMULA. Va jur ca de atunci au trecut 7 luni si f multi km si totusi .. nu a consumat ulei!

Consumul de ulei depinde de felul cum mergi cu masina, cum o intretii..ce ulei pui si mai ales UNDE il pui !

PS: mergi pe vectra daca vrei fiabilitate la maxim.. sau pe passat daca vrei sportivitate
__________________


Last edited by dolb; 13-12-08 at 18:02.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 18:23   #6
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

dolb, ai niste conceptii despre masini...
Dar nu-i nimic, parerea ta, si eu ti-o respect. Dar gandeste-te putin cand dai niste sfaturi ca nu chiar toti sunt ca tine, nu toti au aceeasi mentalitate ca tine

Si da, toata tara stie ca 2.0TDI se da la ulei, pentru ca asa este. Sa stii ca nu este o reclama falsa, platita de BMW, Dacia sau Opel (sau ce vrei tu). Nu merge nimeni de la alt producator sa bata din usa in usa si sa spuna fiecaruia ca 2.0TDI consuma exagerat de mult ulei. Iar daca intrebi majoritatea celor care stiu ce-i ala un motor despre apetitul pentru ulei al acestul diesel VAG, vei primi acelasi raspuns...consuma, si consuma mult peste cum o fac altele.
Sa spui ca nu a consumat ulei in 7 luni, e absurd. Asta doar daca nu l-ai folosit deloc in cele 7 luni, dar tot tu afirmi ca ai facut foarte multi km. Si 1.9TDI si 1.8T si 2.0i de la VAG si sunt convins ca si alte motoare de la alte grupuri consuma ulei, in limita bunului simt. Prin ceea ce spui tu, arati ca nu mai privesti obiectiv lucrurile, ci esti pur subiectiv.
Iti garantez eu ca tu cu 2.0TDI nu te poti baza sa faci un drum Germania si retur, fara bidonasul de ulei in portbagaj. Prin asta vreau sa spun ca esti nevoit sa completezi ulei, asta ca sa nu incepem ca discutii ca il cumperi pe drum, si nu pleci cu el de-acasa si alte offtopicuri
Daca tu preferi sa pui un ulei in afara normelor, sau un ulei mai gros (banuiesc 10w40 sau cel putin 5w40) ca sa acoperi anomaliile motorului, si pe deasupra sa te mai si amagesti, e alegerea ta
Si inca ceva, eu cand spuneam PROBLEMELE 2.0TDI pe Passat nu ma refeream doar la consumul de ulei. Ca asta ar fi floare la ureche, pe langa adevaratele probleme (vezi pompa de motorina care pica cand ti-e lumea mai draga, injectoare, ambreiaje si amulte altele). Imi vei spune ca la motorina de la noi si la drumurile noastre toate masinile au probleme. Da, toate au probleme, insa nu asa devreme cum le are Passatul fabricat intre 2005-2007. Noroc cu fiabilitatea B5.5-ului, pe care au mizat cumparatorii si la B6, ca altfel nu stiu ce s-ar fi ales de Passat. Oricum, cea mai proasta investitie poate fi achizitionarea unui Passat 2.0TDI care tocmai a iesit din garantie, si a fost rulat 100k km in RO.

Vectra si fiabilitatea, baba si mitraliera... Mai ales CDTI-urile Chiar, cum mai sta Vectra C la tabla? Sau oare cum va sta peste cativa ani, ca poate acum e prea devreme sa ne pronuntam. Vad ca nici Astrele G / Vectra B nu au scapat de boala genetica Opel, aceea cu rugina pasajelor spate.

Passat...sportiv cu 2.0TDI? Deja ma faci sa rad, serios. Ah, si sa nu uite sa schimbe vitezele la 1500rpm ca sa nu-i consume uleiul...halal sportivitate.
Sportiv, de la 2.0TFSI in sus, nu TDI de 140 CP

LE: Aruncati si aici un ochi. Discutii despre B6

La 4000 km parcursi sunt unii care din compeltari mai pun ulei cat pentru un schimb. Multi se apropie de "specificatiile din manual": 500ml/1.000 (o mie) km. Poate tu esti un caz fericit, si nu iti consuma. Ma bucur pentru tine.

Last edited by gabbyyy; 13-12-08 at 18:34.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 18:30   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

aia cu romania-germania-romania a fost cea mai tare! chiar am ras! bravo! ESTI UN AS AL MASINILOR ! partea frumoasa e ca am facut o asemenea ruta si totusi, nu mi-a aparut nici un martor! dar tu vorbesti fara logica. E imposibil la o masina aproape noua cu motor in toate mintile sa consume uleiul in 4000 km .

PS: nu m-am referit ca nu a consumat gram de ulei in 7 luni .. ci m-am referit la faptul ca nu mi-a mai aparut pe bord martorul de ulei si crede-ma..o verific saptamanal , deci n-am probleme cu bordul daca de asta voiai sa te legi in viitor . Pana la urma asta e parerea mea..daca tu crezi bine, daca nu ..iara bine!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:05   #8
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
vectra si passat-ul..la celelalte nici nu vreau sa ma gandesc
Dolb fara suparare dar majoritatea topicurilor tale sunt aiurea si neargumentate. Explica de ce arunci accord, avensis si mazda 6 pentru cele 2 argumenteaza te rog.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:39   #9
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

accordul este o masina excelenta si din cate stiam are o tehnologie destul de "data naibii", de avensis multe lucruri nu am de spus pt ca nici nu am condus nici nu am auzit parerei. Am ales cele 2 in defavoarea accordului si avensis-ului pt ca nu stiu mare lucru despre ele si "sa zicem" , daca omul se ia dupa postul meu..si eu in postul meu as scrie "ia frate accord/avensis" fara sa stiu nik despre ele..si omu isi ia... si are probleme..nu crezi ca o sa ma injure "in gand" ? De vectra si passat stiu destul de multe incat sa ma pronunt si de-aia i-am spus omului sa mearga pe incredere.

In legatura cu mazda 6 , pai am un prieten si urc la dansu in ea ... si ma trezesc cu manerul il mana il intreb:" de ce se intampla asta la o masina aproape noua?" imi raspunde" ce vrei ma e mazda..", in al doilea rand.. i s-a intamplat odata sa ramana impotmolit si au impins cativa la ea.. desigur urmele de la palme au ramas in tabla, aceasta indoindu-se.


EDIT ! In legatura cu problemele de ulei , tin sa va anunt ( cei care pana acu nu ati luat ulei din germania ) ca uleiurile DIN ROMANIA NU SUNT ACELASI LUCRU CU CELE DIN GERMANIA! chiar daca scrie acelasi lucru pe ele .. nu sunt acelasi lucru . Si cum e posibil sa vin cu masina din germania.. sa nu am nici o problema cu uleiul pana la revizie... fac revizia in romania dupa cateva luni si hop consuma ulei la greu.. mai fac odata inca o revizie dar de data asta mai repede decat este prevazut , pun uleiul care mi l-am luat eu, MOBIL 1, special pt motoarele cu filtru de particule si surpriza.. nu mai am probleme cu uleiul! Ma refer la 2.0 TDI

Last edited by dolb; 13-12-08 at 21:43.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:41   #10
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

"la celelalte nici nu vreau sa ma gandesc" e citatul tau puteai sa zici k pe celelalte nu le cun nu stii despre ele. da sincer iti garantez eu k mazda aia asa e peste vectra cu mult
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:42   #11
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Toyota Avensis! Cea mai confortabila, cea mai fiabila, nu croncane, nu scoate fum ca la tractoare, nu mananca ulei....singura chestie este ca intretinerea e mai scumpa...ca la orice masina japoneza de altfel .

Daca stai pe ganduri in legatura cu posibilitatea de a intretine un Avensis, alege Opel Vectra cu incredere....
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:45   #12
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
.. i s-a intamplat odata sa ramana impotmolit si au impins cativa la ea.. desigur urmele de la palme au ramas in tabla, aceasta indoindu-se.
Tu vorbesti serios?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:47   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

o sa caut sa vad daca mai gasesc pozele! si da..vb f f serios.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 21:56   #14
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

Cum s-a mai spus, nu stiu ce pretentii puteti avea de la Mazda? Au venit cu un design putin mai extravagant, care place catorva persoane, si gata, aveti pretentie sa fie la nivelul A4, Seria 3 sau C Klasse? Mazda e altceva, diferit, nu e genul de masina care se alege dintre Passat sau Vectra, pentru o familie normala, dar nici in clasa masinilor premium nu poate concura.

Legat de Passat, 2.0TDI si consumul de ulei, cititi si voi ce spun posesorii in linkurile date de mine in postul anterior. Oricum, putini au posibilitatea sa isi aduca ulei din Germania, iar chestia asta poate fi doar un mit pana la urma. Oare alte masini (motoare) nu merg cu ulei cumparat din RO, fara sa consume exagerat, ca in cazul 2.0TDI VAG ??
Si, daca nu ati citit cu atentie, problema cu consumul de ulei e cea mai mica la Passat. Exista altele mai serioase

Daca se pune problema intretinerii, alegi Vectra sau Skoda(pana la urma ce motorizare are?).

LE: Ia uite ce spun aici: http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=52745 . Chiar vreti sa va semnati condamnarea la moarte, luand 2.0TDi ? :joke:

Last edited by gabbyyy; 13-12-08 at 22:01.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 22:00   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: a4 vs mazda 6 vs avensis vs passat vs skoda vs accord

omule .. linku ala e 0 pentru mine ! hai sa insir si eu linkuri cu topicuri numite " ghinioane , probleme la masinile voastre" de la toate marcile! E normal ca toti isi spun pas-ul pe topicul ala pt ca pt asta este destinat!
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -