Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 19:43   #1
dey4

Stage 2
 
dey4's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 35
Default Se merita vw golf 2 ?

As vrea sa imi iau un golf 2 pana in 2000 de euro dak as gasii max si mai putin poate pentru ca nu dispun de foare multi bani. spunetimi si mie se merita sau nu un golf 2 ? Astept pareri de la cai care au o astfel de masini si nu numai . ca as putea sami iau si inmatriculabila cu nr rosii dar mie ca cu noua taxa cinestie cat se scumpeste . si oare pana la primavara se mai scumpesc sau nu . Astept pareri
dey4 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 07:26   #2
dey4

Stage 2
 
dey4's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 35
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Nici o parere nimic
dey4 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 15:22   #3
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Intai vezi daca iti ajung banii si de masina si de taxa...golf 2 ar trebui sa fie euro 1..dar astia de la RAR e posibil sa ti-o scoata non-euro. Calculeaza-ti taxa pt non-euro, pune raul in fata..ca asa e la noi in tara, din pacate ! Daca dai pe taxa...1000 de euro..nush ce bani iti raman pt masina. Ca o parere personala, golf 2 merita ca masina..dar deocamdata, in climatul asta economic, nu merita sa o cumperi. Mai asteapta si vezi ce se intampla.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 21:34   #4
razvansecu

Stage 3
 
razvansecu's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 86
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

avand in vedere ca vreau sa achizitionez o masina inmatriculata in spania si sa o tin cu numere de sp ce masina sugerati in 2.3 000 euro ?un urs cva se mai gaseste ?p mobile nam mai vazut...sau un glf 3 seat... ceva la 100 cp motor aprox 2000 cine stie ?
on:din cate am vazut taxa la e2 pisica 1.6 este de aprox 500 euro...eu zic ca este o masina buna asta daca ai noroc sa gasesti una teapana in 2000 ...
__________________
Daca aveti nevoie de jante , bodykituri , scaune , evacuari , stopuri , faruri , suspensii , accesorii de interior , volane , schimbatoare , pedale , ceasuri , audio , media etc etc si multe alte produse doar intrebati !

,,Reality is wrong. Dreams are for real''
razvansecu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 16:11   #5
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Quote:
Originally Posted by razvansecu View Post
avand in vedere ca vreau sa achizitionez o masina inmatriculata in spania si sa o tin cu numere de sp ce masina sugerati in 2.3 000 euro ?un urs cva se mai gaseste ?p mobile nam mai vazut...sau un glf 3 seat... ceva la 100 cp motor aprox 2000 cine stie ?
on:din cate am vazut taxa la e2 pisica 1.6 este de aprox 500 euro...eu zic ca este o masina buna asta daca ai noroc sa gasesti una teapana in 2000 ...

Acum taxa pentru pisica e de 1500 spre 2000 dupa triplare. Acum in 3000 gasesti la noi urs inmatriculat si bunicel gasisem eu (vezi k e un topic "URS") la 1500 inmatriculat si bunicel.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 11:06   #6
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Quote:
Originally Posted by dey4 View Post
Nici o parere nimic
Eu zic mai degraba sa o cumperi acum intrucat dupa noua taxa sigur vor creste preturile pe motiv ca s-a marit taxa.
Eu am un golf 2 de mers doar la serviciu si vreau sa spun ca e beton masina pentru varsta ei si banii dati pe ea.Are pe deasupra si kit de GTI spoilere fata spate.Sa nu iti iei diesel ca sunt mai defectuoase decat cele pe benzina.Am prieten cu 1,6 diesel si schimba la el la piese,pe cand eu cu 1,3 benzina am consumul cat al lui dar nici o problema.Daca te hotarasti sa iti iei g2 da de stire.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 20:57   #7
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

La urs din 89-90-91 cu motor M40 (4 cilindri) nu uita sa schimbi cureaua de distributie la fiecare 50 mii km...acelasi lucru si la pisica din 92-93-94 care mai au motorul M40.
Motorul e puternic si cureaua se rupe intradevar daca mergi prea mult cu ea. Ce urmeaza daca se rupe cureaua nu e nevoie sa scriu
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 00:08   #8
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

De ce nu tragi putin de bugeti sa sa iti iei un g3... si-a luat recent un prieten unul foarte simpatic, din 94 1.6 8v cu 2000 de eu. Acuma problema ar fi taxa... care triplata da peste 500 eu 8-|
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 00:21   #9
dey4

Stage 2
 
dey4's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 35
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Momentan nu dispun mai mult de 2000 de euro si am vazut diferite pareri cum ca g2 este mai bun si mai iubit decat g3 , orcum pentru inceput ma multumesc cu un g2 apoi vedem ce va mai urma .Craciun Fericit!
dey4 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 23:11   #10
marcris

Stage 4
 
marcris's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 223
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

si eu am un golf 2 pe benzina, model 1991,il am de 6 ani si nu mi a facut mari probleme, consum mic,iar in oras nu ti trebuie ,,dulapuri,,ci masini de oras.Il recomand cu caldura!
marcris is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 22:07   #11
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Ti-as recomanda o Lancia Delta, din 95-96, 1.8 hpe poate.....care cam ii da de sus golf-ului
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 20:17   #12
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Ti-as recomanda o Lancia Delta, din 95-96, 1.8 hpe poate.....care cam ii da de sus golf-ului
ai dreptate *ii da de sus golfului...fiindca lancia ta sta la fiecare 2 zile pe elevator la reparat
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 01:27   #13
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

cauta daca vrei golf 2 cu motor 1.816v vei fi multumit cu adevarat nu cred ca vei gasi in rom dar in strainatate gasesti sigur...
bafta.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 09:43   #14
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

daca masina e pt incepatori si ca si prima masina, eu iti recomand mk2 cu motoarele pe benzina de 1.6 sau 1.8 maxim de 8v, care iti garantez ca iti va oferi suficienta putere si un consum decent pt nevoile tale. ingura conditie e sa iti gasesti motorul cu injectie pt ca, carburatoarele sunt pacatoase si destul de greu de intretinut in ziua de azi datorita vechimii si a faptului ca nu se mai gasesc piese buna pt intretinere (ex: kit de garnituri pt carb; daca imi zice cineva unde gasesc dau o bere). injectia e suficient de fiabila si ofera un consum f bun. in schimb cele 16v sunt scumpe la intretinere si crede-ma ca, consuma destul de mult.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 15:36   #15
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Se merita vw golf 2 ?

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
daca masina e pt incepatori si ca si prima masina, eu iti recomand mk2 cu motoarele pe benzina de 1.6 sau 1.8 maxim de 8v, care iti garantez ca iti va oferi suficienta putere si un consum decent pt nevoile tale. ingura conditie e sa iti gasesti motorul cu injectie pt ca, carburatoarele sunt pacatoase si destul de greu de intretinut in ziua de azi datorita vechimii si a faptului ca nu se mai gasesc piese buna pt intretinere (ex: kit de garnituri pt carb; daca imi zice cineva unde gasesc dau o bere). injectia e suficient de fiabila si ofera un consum f bun. in schimb cele 16v sunt scumpe la intretinere si crede-ma ca, consuma destul de mult.
Eu am carburatie motorul de 1,3 si sincer nu am nici o problema cu el.Il folosesc doar la mers in oras.Din cate masini am avut g2 este de departe cea mai fiabila(dupa nissan-ul sylvia bineinteles ca la aia nici uleiul nu i l-am schimbat,nu ca la golf i l-as fi schimbat)
HOT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -