Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-08, 16:58   #1
marian pavel

Stock
 
marian pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4
Default transplant dupa super pe nova

motoru dupa supernova se potriveste pe nova?
marian pavel is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 03:16   #2
ms88mte

Stage 1
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 10
Default Re: transplant dupa super pe nova

in mod normal ar trebui... pentru ca si pe supernova intra motoru de logan
ms88mte is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 22:10   #3
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: transplant dupa super pe nova

"dupa" super nova pe nova poti face transplant "DUPA"ce le pui fatza in fatza si casti ochiu(carxasa ambreaj,cablaje,prinderi)
O sa fie greu sa gasesti o nova si o supernova in tara la noi fiindca sunt modele rare,insa cineva amabil te-ar ajuta(un taximetrist,ii dai 20 de ron sa stea 10 minute cu capota deschisa.DUPA care o sa vezi daca potrivesc DUPA una pe cealalta.

Cu respect,
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 01:15   #4
emyy

Stage 3
 
emyy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 149
Default Re: transplant dupa super pe nova

nu era "de pe" nu "dupa"
emyy is offline   Reply With Quote
Old 02-10-08, 09:05   #5
marian pavel

Stock
 
marian pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4
Default Re: transplant dupa super pe nova

eu am o nova din 1999 pe injectie...si un tovaras de al meu a rasturnat o supernova.nu vrea sa o mai repare....si ma gandeam daca are rost sa ma complic sa iau motoru si cutia dupa supernova sa le pun pe a mea,chiar si alte piese,cum ar fi discuri de frana.etriere,capete de bara,amortizoare...el vrea sa o vanda cu 3000 de lei.se merita sau mai bine ma lipsesc...multumesc
marian pavel is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 17:24   #6
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: transplant dupa super pe nova

Depinde cum se prezinta motorul si cutia dupa accident....cat te pricepi tu,sau daca are cine sa te ajute sa faci transplantul.
Depinde de starea tehnica a masinii inainte de accident,daca zici ca iti e prieten inseamna ca stii cum a ingrijit-o,o cunosti cum se spune.
Parerea mea e sa o cumperi pe toata daca ai unde sa o tii,iei ce iti trebuie si dupa aia vinzi ce mai e bun si caroseria o duci la remat.
Poate poti sa o scoti si mai ieftin.O sa ai mult de munca si ceva de umblat pe la RAR,dar eu zic ca merita.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-08, 23:58   #7
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: transplant dupa super pe nova

Nu cumva motoarele sunt dispuse in moduri diferite ? Transversal la una si longitudinal la alta ? :-/
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 00:19   #8
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: transplant dupa super pe nova

sunt montate la fel, si se potrivesc ..si la 3000ron se merita supernova aia daca iti ieie motorul,cutia si alte cateva chestii de pe ea,cum a spus cineva mai sus, mai vinzi diferite piese si apoi o dai la remat ce ti`a mai ramas din ea ...insa nu stiu de ce te complici motorul 1.6 injectie de pe nova e cam la fel cu 1.4 de pe supernova...singurul lucru e consumul putin mai mic la supernova, si cutia mai precisa ....
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 09:58   #9
Preacher

Stage 2
 
Preacher's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 33
Default Re: transplant dupa super pe nova

normal ar trebui sa se potriveasca pt ca ambele modele au motorul dispus longitudinal.singura problema ar fi la cutia de viteze care nu se potriveste.dar dupa aceea s-ar putea sa mai ai o problema la RAR,la omologare.
Preacher is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -