Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-08, 22:00   #1
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Question Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

Salut. Ma intereseaza ce motoare se pot adapta cu modifcari relativ putine pe o caroserie de Renault Dauphine. Nu ma refer la motoare de 7 litri si alte basme. Va rog doar, cei care stiu sa posteze pentru ca nu am nevoie de raspunsuri de genu "esti nebun, nu merita" s.a.m.d. Numa bine.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 22:11   #2
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

Salut ! Am inteles bine ? Este vorba de Renault-ul acela rotunjor de dinaintea R8 -Dacia 1100 ? Pai nimic mai simplu decat un motor de Dacia 1100 sau de 1300- 1310-1400. Modificari minime. Eventual cu cutia de viteze cu tot (de la 1100). Da "esti nebun dar sa sti ca merita cu prisosinta". Eu mai am o carte de R 10 si daca ai nevoie de o schema pot sa-ti trimit prin e-mail. Succes maxim !
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 22:21   #3
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

Nu-s nebun. Sunt student la Autovehiule Rutiere la Cluj si ma gandesc ca ar fi un proiect bun cu care sa incep. Si da, acela e modelu. Eu aveam in gand si motorul de pe renault 5, cel de 1.4 (care din cate stiu e aproape identic ca bloc cu cel de dacia 1400) dar nu stiam cum s-ar putea adapta cutia de viteze. Daca ai putea sa imi trimiti schema aceea as fi recunoscator. Ai adresa mea pe pm.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:48   #4
topy_nebunu

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 44
Default Re: Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

salut.am si eu un dauphine si ma gandeam la aceeasi operatie ca si tine.un motor mai maricel.......
topy_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:28   #5
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

Daca motorul de renault 5 se potriveste atunci fa treaba cum trebuie si pune-l pe ala de GT-Turbo
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 01:37   #6
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: Renault Dauphine- posibilitati de engine swap

vezi k la primul model de renault 5 cutia de viteze este in fata motorului. este valabil si pentru renautl 16. ambele masini au avut motoare destul de potente pentru vremrea lor si implicit cutii de viteza in 5 trepte pe care tu le poti monta la tine. cel mai usor de gasit ar fi un motor de r5 alpin aspirat sau turbo. de preferat cu tot cu cutia de viteze. salut
__________________
B-03-UAU
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -