Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-04, 22:02   #1
defekt

Stage 1
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 13
Default O problema cu o FLANSA IN 4 PREZOANE!!!!!HELP ME!!!

Problema mea este una mai delicata ptr mine...Si e cam asa: am un BMW Ursulet care are prinderea pe jante in 4 prezoane...si mi-am cumparat niste jante de 16\" dar care din pacate au prinderea in 5 prezoane...Are cineva vreo idee cum as putea sa rezolv aceasta problema???!!! Eu m-am gandit sa fac o flansa de pe 4 pe 5 prezoane dar nu am reusit (si nu cred ca se poate!!!) sa fac o astfel de asezare!!!
POATE ARE CINEVA O IDEE!!!!!
HELP ME!!!!!
THX!!!
defekt is offline   Reply With Quote
Old 26-03-04, 04:37   #2
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

Din cate-mi amintesc (la ora asta) sunt niste flanse de cumparat la C&C dar stii cum e cu preturile la ei. Ideea e ca exista. Totul e sa cauti \"pretul corect\"
& sa nu ocolesti sa intrebi si-un strungar
__________________
...zise el...si mai lua o gura de fan...
b99sha is offline   Reply With Quote
Old 26-03-04, 13:54   #3
OVI

Stage 5
 
OVI's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 602
Default

intraba-l pe ufo el parca si-a facut flanse cu patru gauri el avand cu trei
OVI is offline   Reply With Quote
Old 29-03-04, 09:38   #4
gts

Stage 2
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 38
Default flanse

de la 4 la 5 gauri e naspa ca oricum o gaura de pe flansa se suprapune un pic sau mai mult peste alta de pe butuc. Ideea este sa faci doua flanse una sa o prinzi normal pe butuc dar sa ai pe margini vreo 10 gauri mai mici prin care sa prinzi flansa pt 5 prezoane cu locase unde sa ingropi suruburile de pe prima flansa.
Ambele flanse trebuiesc sa fie ceva mai groase deci...rezulta cauciucuri mancate la greu pe interior si posibilitatea frecarii de aripi sau de aparatori

Cred ca cei de la C&C pot sa-ti ofere distantiere sau flanse de la 4X100 la 4X108 sau alte combinatii

Am cautat si io flanse de la 4 la 5

Ar fi mai usor sa iei butuci de pe E36 dar totul se rezuma la bani...sau poate nu depinde de buzunar
gts is offline   Reply With Quote
Old 30-03-04, 01:33   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Fratzioare .. nu face prostii ...
Ce flansa prinsa cu 10 gauri pe lateral ?
Nu suntetzi normali la cap ?
daca sare roata frate la 100 la ora ? Trebuie sa iti mai zic ce se intampla ?
Fatzi flansa cu gauri ptr 4 prezoane pe care o prinzi pe butuc , flansa sa fie mai groasa , si in aceasta flansa sa ai pe ea gaurile pentru cele 5 prezoane...
Decat sa iti explic uita-te la poza asta de mai jos ..
In gaurile negre intra prezoanele tale ca sa fiveze flansa pe disc ... In gaurile rosii se infileteaza cele 5 prezoane .. gaurile rosii sunt filetele pentru cele 5 prezoane ...
Dar cred ca cel mai bine Sau daca vrei ceva adevarat , ptr care sa ai o garantie ... ca de la strungar iti iei p#l@ in gura daca sar prezoanele sau se rup ... du-te la o firma de tuning si comanda-ti ceva adevarat ca nu glumesti cu asha ceva ... sincer !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	flansa.jpg
Views:	168
Size:	10.5 KB
ID:	4777  
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 01-04-04, 07:41   #6
gts

Stage 2
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 38
Default

Ce zici tu merge doar daca ai 4X100 respectiv e30 si flansa cu 5 gauri este 5X130 sau 5X135, daca e mai mica de atat nu merg.
gts is offline   Reply With Quote
Old 01-04-04, 22:29   #7
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"gts\"
Ce zici tu merge doar daca ai 4X100 respectiv e30 si flansa cu 5 gauri este 5X130 sau 5X135, daca e mai mica de atat nu merg.
da man ...
Pai el asha are si cam asha se fac flansile alea ..
Insa cea mai sigura varianta fara nici un fel de probleme este schimbatul discurilor cu 4 gauri cu altele cu 5 gauri ...
De ex la Opel in 4 x 100 merg bagate discuri de calibra Turbo in 5 ... ( asta ptr masinile cu discuri fata-spate ) ...
da tu faci cum crezi ...
Insa gandeste-te bine inainte !
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 02-04-04, 08:34   #8
gts

Stage 2
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 38
Default

La e30 trebuie sa schimbi tot cu alea de la e36 nu numai discurile

Tu zici ca schimbi doar discurile dar eu am vazut ca discurile sunt prinse cu un surub de fuzeta iar roata se infileteaza in fuzeta.
gts is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -