Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-08, 11:50   #46
free_ticketfly

Stage 3
 
free_ticketfly's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 132
Member of:
[VW]
Smile Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by valib View Post
daca vrei sa omologhezi motoru cu aceeasi capacitate, de pe acelasi model de masina, te va costa asa:
- 15ron - modificari CIV
- 35ron - test poluare(gaze)
(Pe mine atat m-au costat anul trecut)
Salut
Am schimbat si eu motorul la un golf 1 care a avut 1.6 55 kw carburator si acum i-am pus 1.6 75 kw injectie de gti credeti ca o sa am ceva greutati la omologare.
free_ticketfly is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 14:02   #47
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

ce am auzit si eu pe la TV...cica nu mai poti omologa nimik pe masini non-euro sau mai vechi de 10 ani....adevarat?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 15:11   #48
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Nu m-am lamurit in legatura cu jantele. Daca am de 14 stock si pun de 15, iar masina nu a fost echipata din constructie decat cu 14, cum le omologhez? Ca banuiesc ca dealeru nu o sa dea foaia aia cum ca ar fi fost montate cand defapt nu au fost.
Si inca ceva, TTE (toyota team europe) are la vanzare jante de 15', si le poti monta cumparand direct de la dealer, banuiesc cu tot cu omologare. Problema e ca marimile de cauciucuri de pe jantele TTE sunt diferite de alte jante aftermarket(6J TTE, 6.5J aftermarket => nu sunt aceleasi dimensiuni). Ce sa fac?
Eventual mesaje si pe privat daca se poate
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 20:25   #49
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Nu m-am lamurit in legatura cu jantele. Daca am de 14 stock si pun de 15, iar masina nu a fost echipata din constructie decat cu 14, cum le omologhez? Ca banuiesc ca dealeru nu o sa dea foaia aia cum ca ar fi fost montate cand defapt nu au fost.
Si inca ceva, TTE (toyota team europe) are la vanzare jante de 15', si le poti monta cumparand direct de la dealer, banuiesc cu tot cu omologare. Problema e ca marimile de cauciucuri de pe jantele TTE sunt diferite de alte jante aftermarket(6J TTE, 6.5J aftermarket => nu sunt aceleasi dimensiuni). Ce sa fac?
Eventual mesaje si pe privat daca se poate
Nu te intreaba nimeni ce ET sau J au jantele tale, de fapt nu jantele se omologheaza ci ANVELOPELE!!!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 21:05   #50
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

A, deci nu te duci la dealer sa intrebi daca au fost montate jante de care vrei pe masina ta, te duci sa intrebi daca a fost montata dimensiunea anvelopei, si el iti da ceva sa dovedeasca asta. Sau nu. In cazul meu, nu. Deci, ce fac?
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 21:24   #51
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Cel mai bine mergi la RAR in orasul tau si intreaba acolo, diferite proceduri difera de la oras la oras, ca asa-i in Romania...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 03:05   #52
vicelord

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Salutare
Am un tico din 98 si vreau sai schimb jentile sai pun pe 13" ca sa gasesc si eu mai usor cauciucuri se poate scap usor de la rar

regards
vicelord is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 22:46   #53
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by vicelord View Post
Salutare
Am un tico din 98 si vreau sai schimb jentile sai pun pe 13" ca sa gasesc si eu mai usor cauciucuri se poate scap usor de la rar

regards
din cate stiu eu te costa in jur de 14-15 milioane sa omologhezi alte jenti pe ea....daca nu stiu bine va rog sa ma corectati
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 21:00   #54
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Intre timp am aflat cum se poate omologa orice masina cu orice modificare (se poate si dacie 1300 cu motor skyline si tractiune pe spate) daca masina omologhezi ca masina de curse (asta are conditile scrise in circa 150 pag.) si ulterior mergi la RAR, acolo cu 500 lei ai un talon nou cu absolut totul permis.

Informatia asta e de la sheful de RAR Cluj, cu cine am vorbit acuma 2 saptamani cand eram acasa. Omologarea de masina de cursa se face la Bucuresti si costa ma 2-3000 lei, dar cum am scris trebue indeplinite toate conditile (rollcage, extingtor, scaune-volan-centuri omolate, power cut, deci cum e o masina de rally). Pentru a fi omolog is pe strazi trebue sa aibe faruri functionale, zgomotul culturat (sub 95-98 db daca bine aduc aminte).
Un lucru am uitat si eu sa intreb, cu acea masina am voie si pesta granita sau nu...dar asta iti spuna ei daca e cazul.
Interesant, dar atat timp cat ai voie sa circuli cu masina unde vrei ,
Asa ma incanta ideea pun rollcage , extingtor , scaune , volan ...etc Platesc undeva la 1000 de euro omologarea cu tot cu talon unde scrie TOTUL , dar scap de amenzi
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 16:26   #55
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post
Interesant, dar atat timp cat ai voie sa circuli cu masina unde vrei ,
Asa ma incanta ideea pun rollcage , extingtor , scaune , volan ...etc Platesc undeva la 1000 de euro omologarea cu tot cu talon unde scrie TOTUL , dar scap de amenzi
salut body, tu ai omologat pe olteanu tau acele jante mai mari?
cati bani te-a costat la rar
si ce formalitati ai facut
multumesc frumos
  Reply With Quote
Old 23-04-08, 16:37   #56
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

referitor la ce a scrie Hexer mai sus...se poate omologa un catalizator pe o masina non-euro? si ca aceasta sa devina euro x ?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 15:08   #57
d3v!l

Stock
 
d3v!l's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 7
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

sal, am scos si eu un motor de 1.8L si l-am inclocuit cu unu de 2.0L ,nsh nimeni cat m-ar costa sa il omologhez?amandoua is pe benzina...
d3v!l is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 15:24   #58
d3v!l

Stock
 
d3v!l's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 7
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

P.S. masina si motoarele is de bmw
Multumesc...
d3v!l is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 13:32   #59
d3v!l

Stock
 
d3v!l's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 7
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului.
- In caz contrar suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Incercari pentru Securitate Rutiera privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc.
- Pentru mai multe informatii va rugam sa luati legatura cu reprezentantele nostre sau cu Departamentul coordonare baze de date tehnice, poluare si consultanta la numarul de telefon: 021 318.17.58 sau 021.202.70.00, 021.318.17.35 interior 251/157
Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa www.rarom.ro.
Actele necesare sunt:
- act identitate detinator;
- cerere activitate RAR;
- CIV;
Dupa caz, adeverinta din partea atelierului autorizat
d3v!l is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 21:04   #60
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
din cate stiu eu te costa in jur de 14-15 milioane sa omologhezi alte jenti pe ea....daca nu stiu bine va rog sa ma corectati

nu dezionforma lumea costa vreo 1.000.000 lei toata aventura

60.000 lei omologarea
400.000 lei identificarea autovehicului
300.000 emitere talon nou (da tre sa va schimbati talonul dupa omologare)
+ o zi pierduta
(asta se intampal vara trecuta)


daca dati un search e un topic cu un post de al meu unde explic toti pasi parcursi de mine.




se vede ce interesati sunteti, mi-am gasit postul chiar pe topicul asta e al 5-ele post

Last edited by 200SX; 29-07-08 at 21:07.
200SX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -