Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-05, 03:58   #1
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default masina de 3 ani pe 12 cum pot circula cu ea?

eu vreau sa cumpar un Ford Sierra 2.0 din 89 cu nr pe 12TM

Primul an de inmatriculare pe CI este 2002, urmeaza 2003 si 2004, anul acesta e trasa pe dreapta. Are talon si CI cu folie pe o persoana fizica din tara, cum se poate si ce ar trebui sa fac eu dk o cumpar sa mai prelungesc vo' 2 ani nr astea pe 12, pt ca dupa 5 ani se stie, se poate trece pe Persoana Fizica..
si cum de a reusit sa o inscrie pe 12TM pe el, cetatean roman, adica poate mai are si cetatenie straina, dar in acte scrie adresa de RO, intr-un sat (precizez ca o cumpar de la alta persoana, nu cea din acte)

eu stiu ca mai exista legea care iti permite ca o masina inmatriculata provizoriu/fundatie dupa 5 ani se poate trece pe Persoana Fizica, dar atunci trebuie platita deasemenea vama, nu??

va rog dati-mi o varianta si mie si cam cat costa vama pt ea, avea mot de 2000 benzinar, acu e lipsa Taxele de import sunt Vama, Comisionul vamal, Acciza si TVA-ul dar cat este valoarea pt un automobil folosit cu mot de 2000 !?


P.S. Stiu ca se mai discuta subiectul acesta pe alte cateva Topicuri, dar fiecare caz e diferit si nu am mai intalnit caz ca cel in care ma aflu.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 09:52   #2
JuJ

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 32
Default

cam ciudat cu actele la masina aia. ar trebui sa fie inmatriculata pe cetatean strain sau roman cu domiciliul stabil in strainatate.
La asemenea masini proprietarul (cel din acte) trebuie sa mearga in fiecare an la politie sa-i scoata numere noi la masina.
Din cate stiu eu nu trebuie sa fie de 5 ani masina in tara ca sa o treci pe numele tau, oricum vei plati vama.
Cel mai bine ar fi sa mergi cu talonul si cartea la RAR si te informezi.
Oricum parerea mea: masina n-are motor, cu actele e cum e, eu zic ca nici gratis nu merita sa o iei ....
JuJ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 14:49   #3
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

eu cred ca tu nu stii ce vorbesti la ultima fraza
e chilipir de aia ma si intereseaza...n-ai vz masina sau nu stii despre ce vorbesc. motorul e maxim 130E cu radiator, c.v. este in 5 pe masina, galeria evacuare cu toata evacuarea la locul ei, deci numai motor cu suporti si calculator, radiator si vas expansiune trebe.

si pe mine ma enerveaza treaba cu actele ca nu mi-am notat cum il cheama pe proprietarul din acte, si nu pot da de el sa-mi explice mai bine ce si cum trebuie.
Ce nu stii tu e ca o masina ce a fost inmatriculata pe 12 sau fundatie, biserica etc de cel putin 5 ani, poate fi transcrisa pe PF, conform legii, care? nu stiu, nu conteaza, ideea e ca se poate. Dar eu mai am nevoie de 2 ani sa fie pe 12, asta e necazu, dar nu stiu dk se poate face ceva fara omul din acte...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sierra_3_1989_3_251.jpg
Views:	90
Size:	92.7 KB
ID:	30912   Click image for larger version

Name:	sierra_3_1989_1_195.jpg
Views:	107
Size:	88.8 KB
ID:	30913  
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 17:16   #4
JuJ

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 32
Default

da, imi cer scuze... e faina masina...
treaba cu 5 ani e in felul urmator daca e inmatriculata pe fundatie trebuie sa treaca anii astia. daca e pe cetatzean strain NU!
chestia asta o stiu de la RAR, anul trecut am vrut sa cumpar si eu o masina inmatriculata pe cetatzean strain care era de 4 ani in RO. Am fost la RAR si am intrebat daca se poate. Ala de la ghiseu mi-a spus: poti sa o inmatriculezi si astazi daca platesti vama.
Daca era pe fundatie trebuiau sa treaca 5 ani dar nu mai plateai vama la masina..
astea sunt informatiile care le-am primit eu anul trecut. daca sunt gresite imi cer scuze.
daca o cumperei iti doresc sa ai noroc de ea!
JuJ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 00:55   #5
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

dar masina ta ce an de fabricatie era?? si inca ceva, adica era pe 12 inscrisa sa inteleg, nu?? si cum, doar plateai vama si gata se putea inscrie chiar dk nu respecta normele Euro 3
ce acte avea omul la ea, dk ti-o vindea tie si trebuia transcrisa pe el dupa aia pe tine, sau se putea direct pe tine, si de ce nu ai transcris-o/cumparat-o?? pls raspunde la toate intrebarile sa inteleg si eu mai bine situatia mea si a ta.

referitor la a mea, vrei sa zici ca se poate doar dk platesc Vama??

iti multumesc de urare sa fie asa :P
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 12:18   #6
JuJ

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 32
Default

pai situatia era asa: era un bmw 318 din 1984, inmatriculat pe 12 (o romanca cu domiciliul stabil in america). am intrebat la RAR ei mi-au spus sa cumpar masina, platesc vama, ma duc la ei pentru nu stiu ce constatare si dupa aceea pot sa trec masina linistit direct pe numele meu (cu toate ca nu are euro 3) si au spus ca nu conteaza de cati ani e in tara. Asta mi-au spus cei de la RAR Cluj.
Nu am cumparat-o pentru ca din pacate a luat-o altineva inaintea mea

Eu zic sa intrebi la RAR. el mai sigur
JuJ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 18:03   #7
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

astazi am fost la cateva firme de intermedieri auto si toti mi-au zis ca trebuie platita vama si dupa aia trec la inmatricularea normala a masinii pe mine.
Dar pt vama trebuie acel act EUR 1 care ma poate costa si 150 Euro, n-am inteles exaqct cum si de ce, dar banuiesc ca ar fi trebuit sa intre masina cu el in tara, poate se afla la proprietarul din acte, n-am idee inca.
O firma mi-a zis ca vama pt mot de 2000 benzina de peste 5 ani costa cam 2.000 Euro, si ca in final nu merita osteneala.

Celelalte firme mi-au zis sa merg la vama sa intreb cat costa vama integrala si ce acte mi-ar trebui. Cum eu fac curs de Agenti Vamali, DUHHH voi merge sa intreb neste profesori despre ce si cum trebuie, eventual cum pot face sa platesc vama mai mica, sau un lucru ce mi-a venit de curand in minte, sa caut o persoana ce are dreptul la scutirea de taxe vamale pe auto, s-o inmatriculez pe acea persoana si dupa aia sa o 'cumpar' eu de la ea/in prealabil fac un contract de mana sau la Notar cum ca eu ii incredintez masina pt a mi-o scuti de taxe vamale si dupa inmatriculare sa mi-o vanda cu 1 Leu sa zicem, greu sau vechi :P . Pare complicat si mult de lucru dar in final pretul ma intereseaza sa fie cat mai mic.

stie cineva care sunt categoriile de persoane ce pot scuti de vama un automobil una ar fi persoanele repatriate, persoanele cu handicap stiu ca nu mai au dreptul incepand din 2003...
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -