Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-05, 12:05   #16
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Un simptom ar putea fi si faptul ca in urma unui viraj nu revine volanul singur la pozitia neutra asa cum e normal cand e totul pus la punct.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 12:07   #17
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

LA mine s-a uzat mult mai mult cauciucul din stanga decat cel din dreapta, imi trage cateodata dreapta la demaraje puternice si stanga pe frana brusca. Bine eu mai am acuma si un zgomot la roata din dreapta... tre s-o ridic sa vad ce are la roata aia, cum se balangane :d
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-05, 06:58   #18
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

mai B|shOp-VR6 simptomele tale le-am avut si yo si toate astea de la o frana blocata pe fatza.
mae is offline   Reply With Quote
Old 07-05-05, 08:54   #19
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

mi s`a sters postu ... d c ?

Eu nu l-am sters B|shOp-VR6
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 07-05-05, 18:23   #20
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mae\"
mai B|shOp-VR6 simptomele tale le-am avut si yo si toate astea de la o frana blocata pe fatza.
S-ar putea sa fie si asta.. desi masina nu imi trage la mers in linie dreapta.. decat pe demaraj puternic si frana brusca.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 11:44   #21
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

asa era si la mine dar la mine era invers.
Parerea mea e ca la tine e buba la roata din dreapta. cilindrule e blocat intr-o pozitie in care se face o franare usoara. cand accelerezi roata din stanga e un pic infranata si de aici itzi trage spre dreapta si cand franezi spre stanga. asta inseaman ca rata din stanga merge bine. cand accelerezi roata din stanga trage cu fortza mai tare decat cea din dreapta si atunci tinde sa vireze dreapta iar la franare tot ea franeaza si atunci tinde sa traga stanga (ca roata din stanga franeaza iar cea din dreapta nu)
mae is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 09:07   #22
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Bishop, ai planetarele egale? Asta e o \"problema\" clasica la tractiunea fata: planetarele nefiind de aceeasi lungime, la o accelerare foarte puternica e normal sa inceapa sa \"sara de pe sine\".
La franare e simplu: o roata franeaza mai devreme/bine decat cealalta - asta poti sa vezi pe asfalt daca faci o proba.
__________________
...spuse el...si mai lua o gura de fan...
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 15:03   #23
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

Nu stiu dak sunt egale, cert e ca pe frana nu imi trage tot timpul. Are momente si momente. De exemplu.. in ultimul timp nu mi-a mai tras pe frana. O sa o duc la un mecanic cand imi fac timp ca momentan sunt prins cu facultatea.. deh anul 4 ce sa-i faci... ca am o bataie la roata din dreapta care nu pot sa mi-o explic. Si bataia e tot ocazionala... bate cand vrea muschiul ei...
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -