Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-17, 13:13   #1
rusugeorge08

Stock
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 2
Question Problema golf 3 1.4 an 1995

Salut. Am cumparat un golf 3 cam acum o luna si jumatate iar dupa ce i-am facut schimbul de ulei la motor + filtru am observat ca a aparut o spuma de culoare galbuie spre negru pe busonul de ulei.
Am citit pe acest forum mai multe topicuri dar nu sunt sigur care este problema. Precizez ca inainte de a schimba uleiul nu avea nici macar putina spuma..busonul era negru.

Pe langa acea spuma am mai observat ca:
-capacelu vasului de expansiune are cateva picaturi uleioase dar de culoare transparenta si o scadere foarte mica a lichidului din vas.
-apa nu se ridica de la 70 de grade si caldura baga foarte putin
-scoate abur pe la buson iar cand am mirosit putin miroase a benzina.

Din cate am inteles ar putea fi garnitura de chiulasa.

aaa si inca ce a am observat ca pe langa motor chiar sub termostat e mereu lichid iar acest lichid pare a fi apa.

Astept pareri.
PS: prefer sa raspunda doar mecanici sau cei care au patit asta si au rezolvat problema.
rusugeorge08 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-17, 14:14   #2
rusugeorge08

Stock
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 2
Default Re: Problema golf 3 1.4 an 1995

Am uitat sa spun ca fac drumuri scurte 6 km dus 6 km intors pe zi.
rusugeorge08 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -