Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-06, 18:58   #1
mache_rau

Stage 4
 
mache_rau's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 243
Default reconditionare/reparatie caseta directie

am vazut pe net pe un alt forum pe cineva care reconditioneaza si vinde casete de directie.exista pe aici cineva care se ocupa cu treaba asta ? sau ma puteti trimite undeva unde pot remedia o problema legata de caseta de directie ?
problema ar fi urmatoare : pe drum drept fata denivelari kiar si in curbe f stranse nu are nimic,dar knd trec peste o sina de tramvai sau la cea mai mica groapa face un clancanit f urat ~X(
__________________
clubul vagabontilor cu zero venit saluta cu entuziasm fetele care inghit :-h :-h :-h
mache_rau is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 19:33   #2
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default

aceeasi problema o am si eu uneori.sper sa auda cineva.....
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 21:47   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Quote:
Originally Posted by \"mache_rau\"
problema ar fi urmatoare : pe drum drept fata denivelari kiar si in curbe f stranse nu are nimic,dar knd trec peste o sina de tramvai sau la cea mai mica groapa face un clancanit f urat ~X(


Nu ai specificat ce masina este.
Acel campanit poate veni si de la capetele de bara ale casetei.
Nu orice caseta se poate reconditiona,sau este rentabila reparatia.
Repet,este f. important ce masina este,deoarece sint masini care au la caseta de directie ,articulatie sferica + cap de bara.La \"n\" km. poate sa apara joc in acea articulatie sferica .
Verifica prima data jocurile si daca este cazul de schimbat caseta orienteaza-te mai bine spre SH.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 22:34   #4
mache_rau

Stage 4
 
mache_rau's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 243
Default

damn .. cu emotiilea astea ... am uitat sa zic k este vorba despre un bmw....e39 ... 2002
deci clancanitul este sigur din caseta de bara pt k am fost la N service-uri si am zis k am vazut pe net pe cineva care vindea una reconditionata pe la 420Epe net...si poate poate exista cineva pe aici care se ocupa cu reconditionari ..si de asta am intrebat dak exista cineva pe aici . iti dai seamna k o sa incerc sa merg pe sh dak gasesc ceva doar nu o sa dau 1800E sau 1300 la bavaria
mache_rau is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 20:19   #5
nvp_playboy

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Noi reparam casete de directie la un pret de cca 1000 ron. O sa dau un anunt undeva la Servicii pe site.
nvp_playboy is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 23:28   #6
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Stiu ca la Targoviste sunt niste baieti care se ocupa numai de asta, la mod profesional ... cauta-i pe ei
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 13:51   #7
autoestet

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 30
Arrow Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Si noi reparam casete directie cu GARANTIE.

Exista doua variante de solutionare: reconditionare partiala (unde se inlocuiesc doar elementele uzate grav, celelalte uzate partial ramanand pe caseta, in acest caz neacordandu-se garantie) si reconditionarea cu schimbarea kitului complet (se schimba tot interiorul casetei: bucse, simeringuri, segmenti, o-ringuri cu PIESE NOI, DE ORIGINE - mai putin axul cremalier, in acest caz acordandu-se o garantie de 6 luni).

Pentru detalii va invit sa sunati la 0743072590 sau sa vizitati site-ul www.casetedirectie.wgz.ro
autoestet is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 12:53   #8
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

melcul cu capul distribuitor se schimba? adica scoti jocul dintre cremaliera si melc?
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 13:56   #9
autoestet

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 30
Arrow Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
melcul cu capul distribuitor se schimba? adica scoti jocul dintre cremaliera si melc?

Se poate schimba in conditiile in care aveti dumneavoastra melcul, altfel exista variante tehnice de reconditionare. Pentru detalii va invit sa ma sunati la 0743072590.

Cu stima,
Daniel Stoica
autoestet is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 21:27   #10
mariusqmp

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Acel "melc" nu exista de cumparat? Si eu am aceeasi problema la caseta de directie. Am dus-o la reconditionat ptr ca curgea lichidul din ea. Mi-a schimbat simeringuri si tot tacamul dar mi-a ramas joc in directie si bataie la drum cu denivelari dese.
mariusqmp is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 21:51   #11
nvp_playboy

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Pot "scoate " pana la 90 % din joc la casete cu uzura mare in acelasi pret , si pot inlocui melcul si cremaliera pentru joc 0, dar pretul e aproape dublu (presupune melc si cremaliera noua)
La nevoie pot "turna" piesa (melc rupt -de negasit in comert)
nvp_playboy is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 22:13   #12
mariusqmp

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

deci daca vreau sa inlocuiesc melcu si cremaliera cat ma costa? Celelalte piese din caseta au fost inlocuite cu piese noi acum o luna. Doar problema cu jocul ma intereseaza.
mariusqmp is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 18:17   #13
casete

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Reconditionez casete directie auto orice model. Garantie 1 an fara limita de km. Preturi avantajoase. Relatii la tel.0723635038 sau 0740523309
casete is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 09:40   #14
autoestet

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 30
Arrow Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Aduc casete reconditionate din Germania pentru orice model auto. Casetele sunt reconditionate cu kit NOU si DE ORIGINE (nu chinezarii si turcisme), sunt reconditionate de catre prestator german autorizat de catre ZF Lenksysteme Gmbh (care de altfel ii furnizeaza si piesele de schimb). Le pot aduce pe baza de comanda ferma cu 50% avans in maxim 7 zile lucratoare si se dau cu caseta veche la schimb si cu 12 luni garantie cu conditia sa fie montate in service autorizat. La fel si cu pompele servodirectie.

Contact:
office@autoestet.com
021.252.0144
autoestet is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 18:25   #15
alejandro_gsxr

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 14
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Am si eu o probelema asemanatoare la caseta de directie .
Masina mea este un Ford Probe 1995, 193.000 km.
Cu rotile drepte , cand misc usor de volan stanga dreapta, se aude un clanc-clanc, misc foarte putin .
Si in momentul in care virez rotile la maxim , masina se tureaza un pic nu situ daca are de vazut tot cu caseta de directie.
alejandro_gsxr is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -