Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-13, 17:24   #31
stan1

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 2
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

caseta directie reconditionare/reparatie, BRATE, TURBINE, Prelucrari prin aschiere, atelier strungarie, Rectificari arbore cotit (vibrochen) la cotele de reparatie, rectificari chiuloase, planare, rectificare supape si scaune supape, inlocuire ghiduri de supape.

Pentru mai multe detalii, va rog sa ma contactati la numarul de telefon: 0765378223

SPECIALIZAT BMW
PLACEREA DE A CONDUCE

http://casetedirectie.makeatransaction.com/

Last edited by stan1; 16-05-13 at 17:27. Reason: add info
stan1 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 16:32   #32
SERVICEPST BUCURESTI

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 1
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Service PST repara orice caseta de directie. Folosim numai piese originale in cadrul reparatiei, kit original si dispunem de cel mai modern atelier de reparatie casete de directie din tara. Service PST este autorizat RAR pentru reconditionarea si repararea casetelor de directie atat pentru autoturisme cat si pentru autoutilitare si camioane si autocare. La Service PST in cadrul reparatiei unei casete de directie se efectueaza verificarea completa atat pentru bataia in caseta cat si pentru scurgeri. In cazul in care reparati caseta de servodirectie la noi (sau pompa de servodirectie)si veniti cu auto la SERVICE PST se efectueaza in pretul demontarii si montarii casetei de directie verificarea intregii instalatii de SERVODIRECTIE : pompa servo, recipientul si filtrul cat si conductele si furtunele intregii instalatii, aerisirea si curatarea cat si o verificare amanuntita a tuturor ansamblelor puntii fata ce pot crea jocuri in volan sau batai in caseta de directie.
Pentru informatii va rugam sa ne cotactati la Tel: 0735227383 / 0760160130- Inginer Florian Nica
SERVICEPST BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 04-02-14, 16:05   #33
MEDES CALAN

Stage 2
 
MEDES CALAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Medes Import Export srl este prima firma din Romania Autorizata de R.A.R. pentru reparare de componente ale sistemului de directie (Servodirectie, Pompe pentru Servodirectie, Casete de Directie Mecanice), autorizatie obtinuta in anul 2006.

Folosind piese de schimb originale si bancuri de probat de ultima generatie putem sa va oferim cele mai avantajoase preturi si o garantie de 18 luni.

MAI MULT!

Putem livra din stocul nostru majoritatea modelelor de servodirectie pentru autovehicule care circula in Romania.

Asta inseama ca nu mai trebuie sa tineti masina oprita in service in timp in care servodirectia D_vs se repara, cu riscul ca cei ce v-o repara sa sune si sa va spuna: "Caseta nu se poate repara din cauza uzurii cremalierei, rotorului, ca e stramba, ruginita, etc, descurcati-va cum stiiti mai bine".

De la noi veti primi o caseta reconditionata la adresa care doriti si doar dupa ce a-ti schimbat-o trimiteti pe cea veche inapoi.

Nu mai mergeti la serviciu sau la cumparaturi cu Maxitaxi in timp ce se repara servodirectia, nu mai veti avea un elevator oprit din cauza ca a aparut ceva si reparatia mai dureaza o zi. Veti avea piesa atunci cind aveti nevoie. Ca in toata Europa!


La noi nu platiti rugina!


Noi reconditionam casete de directe de peste 30 de ani si stim ca majoritatea servodirectiilor care se defecteaza este din cauza ca burdufele s-au spart, a intrat apa si cremaliera s-a ruginit. Daca stii de inainte ca axul ar fi trebuit schimbat de ce sa inseli clientul cu un pret atragator si cand e in mana ta o taxezi pentru ceva ce ai stiut ca trebuie schimbat? Preturile noastre sunt curate, fara taxa de rugina!

Last edited by MEDES CALAN; 04-02-14 at 16:07.
MEDES CALAN is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 23:01   #34
ServicePST

Stock
 
ServicePST's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Post Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Reparam casete de directie in maxim 4 ore! Noi reparam caseta dumneavoastra nu va dam o alta caseta mai uzata la schimb!!!
Trebuie mentionat ca firmele care trimit caseta inainte de a o primi pe a dumneavoastra percep o garantie destul de mare, si de cele mai multe ori spun ca nu mai pot returna garantia caci caseta dumneavoastra are cremaliera ruginita, sa ne facem intelesi: SERVICE PST repara orice caseta de directie (exceptie cele ce au suferit accidente).
Citez de pe site-ul concurentului nostru - pe care il respectam pentru faptul ca a fost prima firma din Romania care a obtinut autorizatia RAR pentru repararea casetelor de directie dar este bine stiut ca intotdeauna este loc de mai bine SERVICE PST va promite ca nu puteti obtine o calitate mai buna a lucrarii si un pret mai corect in alta parte!!! Si acum citatul care imi confirma spusele de pe site-ul : medes calan http://servodirectie.ro/?page_id=13:
<<Termeni de vânzare

Preturi expuse in catalog se refera numai la reconditionarea de la piesa respectiva si sunt fara T.V.A.

Garantia piesei uzate este o anumita suma ceruta de noi care reprezinta contravaloarea expedierii anticipate a unei anumite piese de rotatie care a fost revizuita. In caz ca ne asigurati ca piesa uzata va fi returnata in termen maxim de 15 zile nu veti mai plati garantia pe piesa uzata dar, daca termenul de 15 zile nu va fi respectat, atunci vom emite o factura pentru valoarea de garantie indicata prin catalog. Mentionata suma va va fi reacreditata prin transfer bancar sau prin numerar in momentul in care veti asigura ca piesa uzata sa ne parvina, respectiv aceasta va fi considerata acceptata in cazul in care nu prezinta daune structurale (rupturi sau deformatii in urma unor incidente sau ca cilindrul suport ori cremaliera nu sunt ruginite astfel incat sa impiedice o reutilizare a respectivei componente/piese uzate) din partea personalului nostru tehnic specializat. Ori de cate ori se intilnesc daune de natura celor mentionate nu vom asigura rambursarea garantiei decit pe masura gravitatii acestora, sau in cazul in care nu exista nici o posibilitate de reparare a piesei uzate aceasta va fi lasata la dispozitia dvs. timp de 365 zile, timp in care ne veti putea comunica daca veti dori sa va fie expediata, dar numai pe cheltuiala dumneavoastra. Dupa trecerea acestui termen piesa va fi distrusa de noi fara ca dvs. sa mai puteti revendica dreptul de proprietate a respectivei piese sau ca noi sa mai solicitam ceva pentru custodia acesteia.>>
Am incheiat citatul si puteti vedea mai sus ca nu platesc rugina dar nici nu-ti mai dau banii inapoi daca trimiteti caseta si prezinta urme de rugina, la noi caseta se reconditioneaza sau se repara cu cele mai mici costuri iar garantia oferita este reala!!!
Dumneavoastra alegeti!!! Noi va respectam decizia si incercam sa ne respectam si concurentii dar datorita lucrurilor neadevarate scrise in reclame de acest gen clientii isi pierd increderea in cei ce repara caseta de directie cu toate "informatiile pe tava"!!!
ServicePST is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 23:07   #35
ServicePST

Stock
 
ServicePST's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Pentru orice detalii sau lamuriri, pentru oferta de pret si parteneriate cu service-uri sau magazine de piese auto va rugam sa ne contactati prin email sau telefonic!
Va stam la dispozitie cu detalii in orice problema legata de reconditionarea casetelor dumneavoastra! Noi nu vopsim casetele la exterior, noi le reparam bine la interior punand la dispoozitia oricarui client poze din timpul reparatiei certificatul de garantie insotit de graficul testarii pe bancul de proba si parametrii rezultati precum si un filmulet cu testarea casetei dumneavoastra pe bancul de proba unde veti vedea foarte clar testele de presiune si testele de efort la care este supusa caseta dumneavoastra inainte de a va fi livrata!
ServicePST is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 23:28   #36
ServicePST

Stock
 
ServicePST's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Noi reconditionam casete de directe de peste 30 de ani si stim ca majoritatea servodirectiilor care se defecteaza este din cauza ca burdufele s-au spart, a intrat apa si cremaliera s-a ruginit. Daca stii de inainte ca axul ar fi trebuit schimbat de ce sa inseli clientul cu un pret atragator si cand e in mana ta o taxezi pentru ceva ce ai stiut ca trebuie schimbat? Preturile noastre sunt curate, fara taxa de rugina![/QUOTE]

Pe site-ul dv scrie ca reparati de 10 ani! Pana la urma unde spuneti o reclama mincinoasa? Aici pe acest forum sau pe site?

Citez de pe site-ul medes calan:
<<Despre noi
http://servodirectie.ro/?page_id=2
SC MEDES IMPORT EXPORT SRL a luat nastere datorita antreprenorilor romani, care au o experienta de peste 10 de ani in reconditionarea servodirectiilor, casetelor de directie mecanice, pompelor pentru servodirectie,pentru toate tipuriile de autoturisme la cele mai inalte standarde de calitate din Europa. Acelasi lucru ne-am propus sa va oferim si noi in Romania, cu o companie care mizeaza pe tinerete , experienta si calitate.>>

No other comment!
ServicePST is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 09:11   #37
MEDES CALAN

Stage 2
 
MEDES CALAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Domnul PST Buna ziua,

nu ne cunoastem dar ma bucur ca si D-vs ati primit, cu mult in urma de noi, o autorizatie RAR pentru reparare de componente ale sistemului de directie.

Acuma trecem la subject:

Cred ca se intelege ca sunt Italian. Cred ca nu am ascuns niciodata ca firma MEDES fost infintata de Firma mea din Italia, O.M.M.A. srl, pentru a reconditiona intr-o tara cu salariile mai scazute servodirectie pentru piata italiana. Si in momentul de fata reconditionam, in Romania, cam 2500 de servodirectii pe an pentru piata italiana.

Acuma Firma MEDES IMPORT EXPORT srl fost infintata in anul 2004, din asta putem sa spunem ca in Romania am 10 ani de experienta,

IAR

Firma O.M.M.A. srl fost infintata de taica meu in 1952! Adica functioneaza de PESTE 60 de ANI! Si atat eu ca si Director Tehnic am dobandit experienta noastra acolo.

In Italia reconditionam Planetare din 1963, Cardane de la inceputul ani '70, Casete si Etriere de la sfarsitul ani '70 si Suspensii Citroen de la inceputul ani '80. Amortizoare, care fost primul produsul nostru impreuna cu Tobele de Esapament, nu mai le facem ca nu mai reenteaza.

Dar nu numai asta, in Italia construim si servodirectii special pentru autoturisme de competitii cu raport de virare pana in 60% mai scurt si planetare modificate tot pentru masine de concurs. Autorizatia noastra din Italia ne permite asa ceva, dece e pentru "Construire si reconditionare piese auto".

D-vs puteti sa constriti piese auto in mod legal?

In momentul de fata am 25 de angajati in Italia si 6 in Romania, care se ocupa doar cu reconditionarii (noi nu avem service in atelier nici aicia nici la firma mama).

Va dorsc cu tot suflet ca Firma D-vs poata sa ajunge un grad de vechime si de experienta ca Firmele mele.

Pana atuncia Va rog sa respectati cei care au mai multa expertienta de D-vs.

Malpezzi Enrico.

Link catre situl de Firma mea din Italia, daca doriti sa Va lamuriti.

http://www.idroguide.it/


Quote:
Originally Posted by ServicePST View Post
Noi reconditionam casete de directe de peste 30 de ani si stim ca majoritatea servodirectiilor care se defecteaza este din cauza ca burdufele s-au spart, a intrat apa si cremaliera s-a ruginit. Daca stii de inainte ca axul ar fi trebuit schimbat de ce sa inseli clientul cu un pret atragator si cand e in mana ta o taxezi pentru ceva ce ai stiut ca trebuie schimbat? Preturile noastre sunt curate, fara taxa de rugina!
Pe site-ul dv scrie ca reparati de 10 ani! Pana la urma unde spuneti o reclama mincinoasa? Aici pe acest forum sau pe site?

Citez de pe site-ul medes calan:
<<Despre noi
http://servodirectie.ro/?page_id=2
SC MEDES IMPORT EXPORT SRL a luat nastere datorita antreprenorilor romani, care au o experienta de peste 10 de ani in reconditionarea servodirectiilor, casetelor de directie mecanice, pompelor pentru servodirectie,pentru toate tipuriile de autoturisme la cele mai inalte standarde de calitate din Europa. Acelasi lucru ne-am propus sa va oferim si noi in Romania, cu o companie care mizeaza pe tinerete , experienta si calitate.>>

No other comment![/QUOTE]

Last edited by MEDES CALAN; 10-03-14 at 09:14.
MEDES CALAN is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 16:55   #38
KitDirectie

Stock
 
KitDirectie's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Pe site-ul dv scrie ca reparati de 10 ani! Pana la urma unde spuneti o reclama mincinoasa? Aici pe acest forum sau pe site?



Domnule Malpezzi eu va cunosc si va respect atat pe dv. cat si pe Dnul Ing. Calin de la Service PST, sunt un pic mirat de ce a ales sa nu va raspunda la intrebare ori timpul nu ii permite ori nu a vazut mesajul dv. Ce pot sa va spun ca ServicePST are asa cum aveti si domnia voastra origini straine asa si ei au reprezentanta mama in Ucraina (nu stiu site-ul exact) PST CAR SERVICE (10 ani) iar patronul este de origine belgiana si din cate am auzit de la dansul este unul din fondatorii ERA Benelux din cate am vazut eu pe siteul lor sunt prezenti in reparatii casete de peste 30 de ani .

Acestea sunt detalii pe care le cunosc deoarece este clientul nostru. Sper sa nu va purtati ranchiuna unul altuia caci breasla aceasta a reconditionatorilor care chiar cunosc meserie are de luptat, parerea mea ca si furnizor de simeringuri pentru casetele de directie, cu cei ce "repara" schimband doar 1 simering si facand astfel clientul final sa-si piarda increderea in cei ce reconditioneaza cu adevarat si pot oferi o garantie reala.
Mult succes ambelor companii in continuare! (si mie asa usor pe langa domniile voastre)
KitDirectie is offline   Reply With Quote
Old 06-11-14, 12:42   #39
MEDES CALAN

Stage 2
 
MEDES CALAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 41
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

D-ul Dorel salutari multe.

Am apucat acuma din intamplare pe aceasta discutie si vreu sa va linistesc: nu am nimic in potriva lui D-ul Calin asa cum nu am nimic in potriva de toti cei care se straduiesc sa obtina autorizatie de la RAR pentru a lucra in mod legal.

Discutie intre noi era doar o lamurire de lucruri referitoare la proceduri de lucru si la historicul firmei. Atat.

Un singur lucru imi pare ciudat: D-vs scrieti ca Service PST fost infintat de o persoana care era asociat de la ERA. Iar D-ul Calin scrie ceva ca nici un patron de o firma straiina vor scrie in publicitatea lui:

Noi reparam caseta dumneavoastra nu va dam o alta caseta mai uzata la schimb!!!

Care e probleama? In nici o tara di vest atat mecanici ca si clienti sunt dispusi sa tina o masina sau un elevator oprit din cauza ca firma la care au apelat pentru o piesa reparata nu o are pe stoc. NU AI PE STOC, CUMPAR DE LA ALTU! dece prea multi mecanici, acuma 30 de ani cand piata era la inceput, au patit ca au trimis o caseta la reparat la cineva care nu o avea pe stoc, dar promitea un pret extraordinar de bun, si s-au trezit cu un apel "Caseta nu se poate repara, descurcate." Acuma daca ai pe stoc vinzi, daca nu ai inchidi firma.

Noi am incercat de la inceput sa aducem aceast obicei si in Romania. In momentul de fata noi am un stoc de servodirectie si pompe uzate care depaseste 100.000 de euro in valoare si tot reasortam ce ne vine inapoi prea stricat sa fie reparat, dece 10 ani de experienta in Romania ne a facut sa verificam ca doar 70% de servodirectii care ne vine inapoi sunt reparabile.

Cineva care scrie ca poate sa le repara pe toate sau are doar experienta de vest (in Italia/Olanda/Franta reparabilitatea uzatelor trimise inapoi depaseste 90%) sau e mult mai bun de noi

In sfarsit am o rugaminte: eu nu am primit nici un warn in nici un forum asa ca, daca cineva doreste sa mergem mai departe in aceasta discutie l-as rugat sa trecem la o discutie prin PM!

Doresc tuturor o zi placuta in continuare.
MEDES CALAN is offline   Reply With Quote
Old 09-01-15, 12:36   #40
golf654

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 1
Thumbs up Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Eu am reparat caseta de directie de Golf la Service PST din Bucuresti ( pe langa podul Grant ) si sunt foarte multumit. Avea pierderi de ulei si incepuse sa si bata. S-a rezolvat in cateva ore. Mi-au dat garantie 1 an - au trecut cateva luni si vad ca nu a intervenit nici o problema. Am iesit mult mai ieftin fata de pretul pe care l-as fi platit pe o caseta noua. Stima baietilor de la PST.
golf654 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-16, 01:43   #41
Web666

Stock
 
Join Date: Apr 2016
Posts: 3
Exclamation Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Va povestesc si va sfătuiesc în cunoștință de cauza. Acest service (PST - format din echipa "inginerilor" Daniel Calin si Florian Nica) merita sa i se suspende activitatea, nu doar pentru bătaia de joc cu care servește lucrările ci pentru nerespectarea obligațiilor pe care le scriu chiar ei în garanția oferita consumatorului. Service PST - japca pe fata, și mai mult de atât, pericol public pentru clienții care nimeresc la ei. Eu am plecat cu volanul intr-o parte datorita geometriei prost efectuate, cu... sfoara. Caseta de directie a avut aceleasi probleme iar scurgerea uleiului reparata superficial a reaparut foarte repede. Grija mare, garanția lor nu va fi respectata iar chitanta și factura nu vor fi eliberate niciodată. Recomand cu încredere tuturor clienților nemulțumiți sa folosească site-ul ANPC, și RAR pentru depunerea unei reclamații. Băieții ăștia nu se ocupa doar cu japca, nu va vor lua doar banii, ei va pun viata în pericol pentru ca si-au ales un domeniu mai complicat fără sa fie în stare sa onoreze lucrările cu încredere. La o simpla căutare pe google veți găsii foarte multe alte firme care oferă garanția lucrării pentru mai mult timp, iar lucrarea sigur va fi făcuta mai bine la ori ce alt "Dorel".

Țineți minte evitați service-ul pentru recondiționări casete de directie - PST, FLORIAN NICĂ si DANIEL CĂLIN, pentru siguranță voastră.
Web666 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-16, 19:27   #42
ServicePST

Stock
 
ServicePST's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Default Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Quote:
Originally Posted by Web666 View Post
Va povestesc si va sfătuiesc în cunoștință de cauza. Acest service (PST - format din echipa "inginerilor" Daniel Calin si Florian Nica) merita sa i se suspende activitatea, nu doar pentru bătaia de joc cu care servește lucrările ci pentru nerespectarea obligațiilor pe care le scriu chiar ei în garanția oferita consumatorului. Service PST - japca pe fata, și mai mult de atât, pericol public pentru clienții care nimeresc la ei. Eu am plecat cu volanul intr-o parte datorita geometriei prost efectuate, cu... sfoara. Caseta de directie a avut aceleasi probleme iar scurgerea uleiului reparata superficial a reaparut foarte repede. Grija mare, garanția lor nu va fi respectata iar chitanta și factura nu vor fi eliberate niciodată. Recomand cu încredere tuturor clienților nemulțumiți sa folosească site-ul ANPC, și RAR pentru depunerea unei reclamații. Băieții ăștia nu se ocupa doar cu japca, nu va vor lua doar banii, ei va pun viata în pericol pentru ca si-au ales un domeniu mai complicat fără sa fie în stare sa onoreze lucrările cu încredere. La o simpla căutare pe google veți găsii foarte multe alte firme care oferă garanția lucrării pentru mai mult timp, iar lucrarea sigur va fi făcuta mai bine la ori ce alt "Dorel".

Țineți minte evitați service-ul pentru recondiționări casete de directie - PST, FLORIAN NICĂ si DANIEL CĂLIN, pentru siguranță voastră.

Domnule Dragasanu Florin, alias numarul de inmatriculare al masinii dv. BMW E60, B -666- WEB, nu aveti dreptate in afirmatiile dumneavoastra si am sa va demonstrez si de ce, este usor sa denigrati fara a va recunoaste vina!

Pe scurt, clientul #web666, ce ne acuza mai sus a venit la noi in aprilie 2015 cu auto acuzand scurgeri si bataie la caseta de directie, i-am facut treaba ca la carte si in pretul convenit de comun acord i-am reparat caseta de directie, i-am curatat instalatia si i-am montat burdufe noi de protectie, intr-adevar la acel moment nu aveam aparatul de geometrie si recomandam tuturor clientilor sa-si faca geometria dupa plecarea de la noi, noi am facut geometria cu sfoara atunci tocmai pentru ca sa poata sa plece linistit si sa-si faca geometria in alta parte, nu i s-a incasat nimic in plus pentru asta! A semnat certificatul de garantie in care scrie foarte clar ca este obligat, pentru a avea garantie de la noi, sa vina la 6 luni la o verificare gratuita, tocmai pentru a evita situatiile de acest gen! Noi pastram un istoric cu poze si filmari cu toate etapele reparatiilor, astfel ca voi atasa pozele care arata cum a venit caseta, cum a plecat de la noi si cum a revenit dupa 11 luni. Conditia primordiala pentru ca o caseta de directie sa nu aiba probleme este verificarea etanseitatii burdufelor de protectie, domnul Dragasanu nu a venit nici la noi sa i le verificam gratuit ci mai mult a venit dupa 11 luni cu burduful din dreapta cu colierele nestranse (nu avem de unde sa stim cine si de ce a mai umblat la masina ulterior, banuim ca a fost sa-si faca geometria daca a plecat de la noi cu volanul stramb, dar asta e doar o presupunere) Cert este ca a intrat apa in burdufe si zilele trecute cand a revenit la noi axul cremalier era ruginit, am sa atasez pozele de la constatare (constatare pe care clientul nu a mai platit-o).

Poze cu caseta in prima faza acum 11 luni, observati atat rugina de pe ax, cat si de pe distribuitor si apoi poze cu axul lustruit, cu piesele vechi si noi, cu verificarea de pe bancul de proba.


Ultimele poze cu axul ruginit si burduful desprins sunt de pe masina la revenire, cand clientului i s-a si facut o oferta de reparatie la jumatate de pret cu geometria inclusa. Mentionam ca acum avem geometrie laser 3D, ultima tehnologie in materie!

Prin urmare, defectiunea este din neglijenta clientului si chiar daca nu a venit la verificarea obligatorie la 6 luni noi ii respectam garantia daca este din vina noastra, un ax neprotejat rugineste in 2-3 luni daca burdufele nu sunt etansate corespunzator, prin urmare va sfatuim pe oricare dintre dv, clientii nostri actuali sau cititori ai acestui forum sa va verificati ori de cate ori aveti ocazia burdufele de la caseta de directie intr-un mod foarte simplu: apasati pe un burduf trebuie sa se umfle celalalt, asta inseamna ca aerul sta doar in interior si nu iese, prin urmare nu are nici cum sa intre, caci daca intra nu intra doar aer, intra apa, praf, etc., este suficient si condensul de dimineata sa afecteze axul mai ales in situatiile in care lasam masina parcata cu rotile strambe. Aceasta simpla verificare va poate scapa de probleme viitoare, noi la verificarea de 6 luni, verificam etanseitatea burdufelor gratuit, nu facem altceva.

Ne pare rau ori de cate ori avem un client nemultumit si va asiguram ca facem tot posibilul sa multumim orice client, dar clientul de mai sus doar a acuzat fara a spune efectiv motivele nemultumirii lui, noroc ca avem poze cu orice caseta reparata inca de la inceputul infiintarii firmei in 2013.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0832.JPG
Views:	116
Size:	6.71 MB
ID:	3152286   Click image for larger version

Name:	DSCN0835.JPG
Views:	124
Size:	5.80 MB
ID:	3152287   Click image for larger version

Name:	DSCN0836.JPG
Views:	85
Size:	6.03 MB
ID:	3152288  

Click image for larger version

Name:	DSCN0838.JPG
Views:	83
Size:	6.54 MB
ID:	3152289   Click image for larger version

Name:	DSCN0850.JPG
Views:	86
Size:	6.18 MB
ID:	3152290   Click image for larger version

Name:	DSCN0851.JPG
Views:	82
Size:	5.76 MB
ID:	3152291  

Click image for larger version

Name:	DSCN0852.JPG
Views:	76
Size:	5.80 MB
ID:	3152292   Click image for larger version

Name:	P8070003.JPG
Views:	79
Size:	1.64 MB
ID:	3152293   Click image for larger version

Name:	DSCN0855.JPG
Views:	94
Size:	6.86 MB
ID:	3152294  

Click image for larger version

Name:	P8070004.JPG
Views:	94
Size:	1.70 MB
ID:	3152295  
ServicePST is offline   Reply With Quote
Old 11-04-16, 23:15   #43
Web666

Stock
 
Join Date: Apr 2016
Posts: 3
Exclamation Re: reconditionare/reparatie caseta directie

Nu cred ca ati auzit de legea nr. 677 / 2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal (folosindu-mi nr de inmatriculare in public) asa cum nu ati auzit ca trebuie sa taiati chitante cand faceti afaceri - ati facut din nou prima greseala in primul alineat.

Va defaimati singuri prin ceea ce ati recunoscut mai sus:
Quote:
Originally Posted by ServicePST
..."recomandam tuturor clientilor sa-si faca geometria dupa plecarea de la noi, noi am facut geometria cu sfoara atunci tocmai pentru ca sa poata ..."
Atentie, o sa radeti serviceul se ocupa cu sistemele de directie dar nu face geometrie !


Dragi potentiali clienti, pentru voi scriu aici, eu personal am rezolvat problema sistemului de directie, dar pentru ca aceasta reparatie necesita atentia unor specialisti va sugerez sa nu treceti pe la acest service (SERVICE PST). Banii si timpul pierdut sunt o nimica toata, ceea ce conteaza este viata d-voastra si a celor participanti in trafic.

Pe scurt problemele intalnite in serviceul PST sunt urmatoarele:
1) nu a fost emisa chitanta si factura - evaziune fiscala
2) caseta de directie nu a fost reconditionata din start, bataile volanului persistand pe toata durata garantiei iar scurgerea a reaparut imediat.
3) geometria nu doar ca nu a fost facuta corect, diferenta a fost exagerata la rotirea volanului pentru a putea merge drept iar acest lucru ar putea pune in pericol viata mea si a celorlalti participanti in trafic.
4) garantia nu a fost onorata desi aceasta se afla in termen. Motivul a fost rugina, un lucru care demonstreaza superficialitatea lucrarilor. Nu este posibil ca in cateva luni sa rugineasca niste piese noi montate corect atat timp cat acestea sunt protejate corect de alte piese cu acest rol. (burdufele voastre)
5) la ultima revenire in service dupa constatare am plecat fara ulei in caseta, iar masina a fost zgariata de nea`Dorel.

Citate remarcabile service PST:
Quote:
Originally Posted by ServicePST
"noi am facut geometria cu sfoara atunci tocmai pentru ca sa poata sa plece linistit si sa-si faca geometria in alta parte, nu i s-a incasat nimic in plus pentru asta!" (ar fi culmea... )
Quote:
Originally Posted by ServicePST
"...clientului i s-a si facut o oferta de reparatie la jumatate de pret cu geometria inclusa. " (ori e garantie si e vina voastra ori e pret intreg si e vina mea, hotarati-va. Stiu, nu puteti, parca ati mai lua si voi niste bani.)
Quote:
Originally Posted by ServicePST
"defectiunea este din neglijenta clientului si chiar daca nu a venit la verificarea obligatorie la 6 luni noi ii respectam garantia daca este din vina noastra" (voi inca nu stiti a cui e vina sa nu vreti sa ne spuneti public - va zic si v-am mai zis; pe scurt, am venit la 6 luni de 2 ori dar erati super aglomerati, am sunat si mi s-a spus sa vin peste o saptamana)
Mai sunt multe de spus.. dar ce rost are.

Last edited by Web666; 11-04-16 at 23:44. Reason: size too big, sorry !
Web666 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -