Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-07, 09:31   #1
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Zgomot la virare. Ce poate fi?

Salut. Am o problema. La fiecare manevrare a volanului, se aude un zgomot ca si cum s-ar freca 2 metale unul peste celalalt. Si pe loc si in mers. Masina e un mondeo 2004 diesel. Merci.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 13:32   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by VS-99-BYE View Post
Salut. Am o problema. La fiecare manevrare a volanului, se aude un zgomot ca si cum s-ar freca 2 metale unul peste celalalt. Si pe loc si in mers. Masina e un mondeo 2004 diesel. Merci.
sa nu mai mergi cu ea asa
risti sa o strici mai rau.. e mai grea directia cumva?
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 16:52   #3
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

daca ar fi in miscare insemana ca freaca roata pe ceva (dacaai fuste sau alte prostii)

altfel sunt mari sansele ca tija care pleacadin cilindru spre roti sa atinga ceva sau vrun surub de pe ea.. ar mai fi o posibilitatea sa fi laut niste gropi in viteza si sa se fi ondulat, indoit una din tijele.in mod normal daca te uitzi atent si e asaceva se vede unde freaca. e lauta vopseaua, e metal curat lucios....
mae is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 09:42   #4
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
sa nu mai mergi cu ea asa
risti sa o strici mai rau.. e mai grea directia cumva?
Da. E mai grea directia, servo e putin mai greoi parca. Ce poate sa fie?
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 09:44   #5
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by mae View Post
daca ar fi in miscare insemana ca freaca roata pe ceva (dacaai fuste sau alte prostii)

altfel sunt mari sansele ca tija care pleacadin cilindru spre roti sa atinga ceva sau vrun surub de pe ea.. ar mai fi o posibilitatea sa fi laut niste gropi in viteza si sa se fi ondulat, indoit una din tijele.in mod normal daca te uitzi atent si e asaceva se vede unde freaca. e lauta vopseaua, e metal curat lucios....
Nu stiu unde sa ma uit, ca m-as uita. Da-mi un indiciu te rog. Merci.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 16:02   #6
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

pai uitate pe unde vine coloana de directie. nustiu cum vine la mondeo sau cat se vede. incepi de ca capetele de bare de la roti si mergi pe coloana(cat se vede)
mae is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 00:36   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by VS-99-BYE View Post
Salut. Am o problema. La fiecare manevrare a volanului, se aude un zgomot ca si cum s-ar freca 2 metale unul peste celalalt. Si pe loc si in mers. Masina e un mondeo 2004 diesel. Merci.
Ce inseamna manevrare? usor stinga -dreapta sau cursa maxima.
Verifica nivelul la uleiul de servo.
Nu cunosc sistemul de curele la mondeo (mai ales ca nu ai spus ce motor ai ) ,dar e posibil ca si fulia motor (care este deux-pieces) sa fie uzata si bate urit (fier pe fier) cind este fortata de componentele ce le antreneaza.
Intr-un final pot sa spun un singur lucru : la "doctor" cu ea.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-05-07, 12:14   #8
n i q

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 8
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

asa se aude si de la loganul meu 1.4 mpi acelasi zgomot. in mers nu prea se aude, sau nu aud eu, k merg prin gropi... dar pe loc se aude si e foarte strident! mai ales daca trag de volan la maxim in dreapta. trebuie neaparat sa ajung cu ea pe la un service. servo nu mi se pare sa se fi ingreunat..
eu totusi tind sa cred ca e de la gropile astea prin care dau fara mila, mai ales cand ma grabesc, plus cerculetze...
daca se dovedeste ca e de la asta, promit ca nu mai fac, mai ales ca masina n-are nici 5000 de km...
n i q is offline   Reply With Quote
Old 21-05-07, 12:46   #9
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Ce inseamna manevrare? usor stinga -dreapta sau cursa maxima.
Verifica nivelul la uleiul de servo.
Nu cunosc sistemul de curele la mondeo (mai ales ca nu ai spus ce motor ai ) ,dar e posibil ca si fulia motor (care este deux-pieces) sa fie uzata si bate urit (fier pe fier) cind este fortata de componentele ce le antreneaza.
Intr-un final pot sa spun un singur lucru : la "doctor" cu ea.
Prin manevrare vreau sa spun orice manevrare a volanului, usor sau pana la maxim. Daca il dau la maxim virat dreapta si incep sa virez stanga, usor sau repede, zgomotul se aude pana ajung la maxim in dreapta, si invers. Motorul e 2.0 TDCi 131 HP si are 65.000 km. Merci.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 23-05-07, 12:25   #10
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

poate sa fie si un tampon motor. Unii vor zice ca nu are nici o legatura....asa am zis si yo....pana am remediat treaba si am realizat ca aia era problema.

cand viram stanga se auzea in ultimu hal si am crezut ca sunt rulmentii i-am schimbat si...nimic.
Un tester iti va da rezultatul imediat
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 09:10   #11
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
poate sa fie si un tampon motor. Unii vor zice ca nu are nici o legatura....asa am zis si yo....pana am remediat treaba si am realizat ca aia era problema.

cand viram stanga se auzea in ultimu hal si am crezut ca sunt rulmentii i-am schimbat si...nimic.
Un tester iti va da rezultatul imediat
Salut. Eu stiam ca testerul iti da problemele de ordin electronic si ca nu-ti arata ca s-a slabit nu stiu ce surub sau garnitura. Poate stiu eu rau. Tester ford nu am decat la iasi cel mai aproape si cred ca mai dureaza putin pana ma duc.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 11:48   #12
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

Esti sigur ca nu e doar axul acela pe care e montat volanul??? Poate cheltui o gramada de bani la service si vre-un rulment are bile sparte. Suprafetele pe care se sprijina axul acela e posibil sa nu fie unse, sau...asa cum am zis...vre-un rulment. Bafta
__________________
Vrrrum vrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuummmmmmm...
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 13:54   #13
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

dupa cum zici si tu ..pe tester nu are cum sa ishi dea seama ca ala nu verifica decat ce este electronic..posibil sa fie capetele de bara sa orice din componenta directiei...eu ash zice in felul urmator sa o urci undeva p o rampa..sau la un service p un cric din ala hidraulic si in timp ce cineva sta in mashina si mijca de volan tu sa te uitzi cu atentie de unde vine zgomotul si poate eventual vei gasi problema...succes
__________________
2.2 Turbo (ex)
Sk. Octava II 1.8 T
Fiat Bravo 1.4 16V

Viteza este cel mai mare duşman al omului! Dar să nu uităm că cel care fuge din faţa duşmanului e un laş!
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 01:37   #14
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

si la mine se aude... dar pe loc atunci cand ai dat volanul la maxim si il tii la maxim si apoi daca ii dai drumu el se misca putin inapoi... in acel moment se mai aude... la unele parcari mi-am dat seama... si eram si cu ambreiaju apasat la fund sau era la jumatate si simteam parca in ambreiaj ceva. asta doar la stanga si doar pe loc la maxim... masina este un cielo din 95 cu servo. tin sa mentionez ca la mine servo nu e mai greoi nu se schimba absolut nimic, directia e la fel si cand se aude si cand nu se aude.
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 02:11   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Zgomot la virare. Ce poate fi?

cela mai bine este sa verifici la service la fata locului!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -