Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-07, 07:48   #1
meddocspeed

Stage 4
 
meddocspeed's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 178
Default Informatii autentificare masina inainte de cumparare

unde pot sa verific o masina(serii,numere...etc)? ca vreau sa cumpar o masina dar nu am incredere in omul respectiv...stie ccareva unde?si cat ma costa??
meddocspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 09:28   #2
meddocspeed

Stage 4
 
meddocspeed's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 178
Default Re: help(informatii)

nu stie nimeni?
meddocspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 09:46   #3
k_lu1984

Stage 4
 
k_lu1984's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: help(informatii)

pai cel mai simplu e la RAR pentru serii, sa ii faci o identificare, si la politie pentru numere
k_lu1984 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 11:06   #4
meddocspeed

Stage 4
 
meddocspeed's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 178
Default Re: help(informatii)

si la rar cum fac>?treb facuta o programare inainte sau merg direct acolo?stii cumva cat ma costa tresaba asta?
meddocspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 11:07   #5
k_lu1984

Stage 4
 
k_lu1984's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: help(informatii)

te costa aprox 70 ron indentificarea si normal trebuie programare cu vreo zi inainte...
k_lu1984 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 11:45   #6
meddocspeed

Stage 4
 
meddocspeed's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 178
Default Re: help(informatii)

ms mult pt ajutor..10x
meddocspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 12:11   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

meddocspeed ,in primul rand si pe aria de publicitate si aici,exista cate un regulament ce trebuie respectat. Titlul ales de tine nu este conform cu niciunul dintre cele doua...(-si fara legatura cu asta...incearca sa folosesti cat mai des limba romana mai ales in titlu )
Legat de masina si certificatul de autenticitate,programarea se face numai telefonic si nicidecum nu-ti vor face programarea de pe o zi pe alta decat in conditii absolut speciale,daca esti eventual si o persoana speciala .In mod curent se face pe 4-5 zile. Mie mi s-a intamplat si pe 12zile. Posibil ca in orasele mai mici sa dureze mai putin din cauza putinelor solicitari.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 12:29   #8
bmwwill

Stage 5
 
bmwwill's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 368
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
meddocspeed ,in primul rand si pe aria de publicitate si aici,exista cate un regulament ce trebuie respectat. Titlul ales de tine nu este conform cu niciunul dintre cele doua...(-si fara legatura cu asta...incearca sa folosesti cat mai des limba romana mai ales in titlu )
Legat de masina si certificatul de autenticitate,programarea se face numai telefonic si nicidecum nu-ti vor face programarea de pe o zi pe alta decat in conditii absolut speciale,daca esti eventual si o persoana speciala .In mod curent se face pe 4-5 zile. Mie mi s-a intamplat si pe 12zile. Posibil ca in orasele mai mici sa dureze mai putin din cauza putinelor solicitari.
scuze... si mersi pt informatii...dar daca vreau sa verific daca masina are seriile bune si nu sa umblat la ele nu exista o alta metoda decat la rar?ca am sunat si sunt programat peste o sap.dar proprietarul masinii pleaca in 2 zile din tara!!!

Last edited by bmwwill; 22-03-07 at 12:32.
bmwwill is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 13:15   #9
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Cum naiba o saptamana??Incearca sa te programezi on line la ei pe site ,stiu ca acum cateva saptamani am avut pt a 2-a zi programarea.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 00:24   #10
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Fara aceasta autentificare nici nu poti sa inmatriculezi masina. Din cate stiu costa 45 RON, atata am dat eu acum 3 luni, poate s-a scumpit. Acolo o sa stai cam 2-3 ore.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 01:04   #11
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Quote:
Originally Posted by alecsutu1 View Post
Cum naiba o saptamana??Incearca sa te programezi on line la ei pe site ,stiu ca acum cateva saptamani am avut pt a 2-a zi programarea.
esti absolut sigur de ceea ce spui?....eu am facut 3 autentificari in 2006 si am fost programat de fiecare data dupa cel putin 6zile, de obicei fiind vorba de 12zile. Iar programarea se face(sau se facea pana in decembrie) exclusiv telefonic+site...deci nu ar fi avut importantza ca am io fata de prost ,sa ma tina mai mult in asteptare

PS: am verificat acum pe site,si completand acum formularul ,sunt programat pentru data de 27martie (marti)....deci au inceput a se misca o idee mai repede ...dar chiar 2 zile...hmm
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 10:59   #12
Preacher

Stage 2
 
Preacher's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 33
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Fara aceasta autentificare nici nu poti sa inmatriculezi masina. Din cate stiu costa 45 RON, atata am dat eu acum 3 luni, poate s-a scumpit. Acolo o sa stai cam 2-3 ore.
identificarea te costa 78 RON, dar eu zic sa nu te duci singur acolo...ia-l si pe proprietarul masinii...pt orice eventualitate . despre programare, am auzit si eu ca ar incepe sa se miste mai repede, maxim 3 zile (dar nu sunt 100% sigur)
Preacher is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 18:59   #13
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Informatii autentificare masina inainte de cumparare

Ba chiar mai repede de atat...am facut eu azi la ora 11....pe baza programarii de ieri -ora 13, iar alt amic a sunat la ~8 dimineata si a primit programare....Tot azi la 11...deci legea cu taxele astea imense are si o parte...pozitiva...s-a limitat drastic aglomeratia la rar.
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -